Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

PKN Orlen zainwestuje w rafinerię na Litwie

e-petrol.pl
2021-10-11 / 09:47
PKN Orlen zainwestuje w rafinerię na Litwie

Jeszcze w tym roku PKN Orlen rozpocznie budowę instalacji pogłębionego przerobu ropy (ang. Bottom of a Barrel, BOB) w rafinerii w Możejkach na Litwie. Zgodnie z porozumieniem pomiędzy PKN Orlen, a Orlen Lietuva, dotyczącym finansowania projektu, koncern zainwestuje 641 mln euro.

Budowa instalacji to jak na razie największy w historii Grupy Orlen projekt inwestycyjny prowadzony na Litwie. Inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2024 r. i umożliwi wzrost EBITDA nawet o ok. 68 mln euro rocznie.

Budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach umożliwi zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych z obecnych niecałych 72 proc. do ponad 84 proc. Dzięki realizacji projektu pogłębionego przerobu ropy wyeliminowana zostanie produkcja wysokosiarkowych ciężkich olejów opałowych, co w kontekście zaostrzających się regulacji środowiskowych w zakresie ciężkich paliw poprawi konkurencyjność rafinerii. Wcześniej PKN Orlen kupił licencję i wykonany został projekt bazowy dla tej inwestycji.

Równolegle Orlen rozmawia z litewskim rządem na temat możliwych form wsparcia dla tego przedsięwzięcia.

Rafineria w Możejkach to największa na Litwie firma, zatrudniająca ok. 1,5 tys. pracowników. Kolejne 4500 osób to pracownicy zewnętrznych firm usługowych i podwykonawczych.
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.