Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Zatrzymanie w sprawie nielegalnego obrotu paliwem

e-petrol.pl
2021-09-23 / 09:40
Zatrzymanie w sprawie nielegalnego obrotu paliwem

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformowała, że 15 września 2021 r. jej funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę działającego w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się obrotem produktami paliwowymi. Straty Skarbu Państwa z tytułu podatku dochodowego i VAT wyniosły ponad 103 mln zł.

Podano, że zatrzymany działał w grupie przestępczej, która zarządzała działalnością spółek pozorujących obrót paliwem. Podejrzany tworząc fikcyjne faktury zakupu i sprzedaży wprowadzał do obrotu produkty paliwowe pochodzące z nielegalnego źródła. Podmioty gospodarcze biorące udział w procederze wytwarzały fikcyjne faktury VAT oraz przyjmowały na swoje rachunki środki finansowe pochodzące z nadużyć. Środki te były następnie transferowane do kantoru wymiany walut. Po przewalutowaniu gotówka była przekazywana organizatorom procederu. Spółki zaangażowane w nielegalną działalność wystawiły puste faktury o wartości brutto przekraczającej 300 mln zł. Uszczuplenie podatku VAT i CIT szacowane jest ponad 103 mln zł.

Zatrzymanemu postawiono zarzuty m.in. uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej, zbrodni fakturowej (wystawienie fikcyjnych faktur o wartości przekraczającej 10 mln zł.), prania pieniędzy i popełnienia przestępstw skarbowych, za co grozi kara od 5 do 25 lat pozbawienia wolności. 

Śledztwo prowadzone jest przez Wydział Zamiejscowy w Łodzi Delegatury ABW w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi. Dotychczas zarzuty przedstawiono 30 osobom.
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.