Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Rejestr uwalniania i transferu zanieczyszczeń

e-petrol.pl
2021-08-24 / 09:31
Rejestr uwalniania i transferu zanieczyszczeń

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd ma zająć się projektem zmian w ustawach o ochronie środowiska i zarządzaniu emisjami gazów cieplarnianych, dostosowujących polskie prawo do europejskich regulacji dotyczących rejestru uwalniania i transferu zanieczyszczeń.

Obowiązek będzie polegać na jednokrotnym przekazaniu danych identyfikacyjnych zakładu, niezależnie od tego, czy prowadzący instalacje stwierdzili przekroczenia progów uwolnień i transferów zanieczyszczeń. Lista substancji, których emisje należy raportować liczy 91 pozycji, poczynając od CO2, metanu, tlenków azotu, siarki itd.

Zmiany proponowane przez resort klimatu wprowadzają do polskiego prawa obowiązek przekazywania do Komisji Europejskiej również danych o zakładach, które w danym roku sprawozdawczym nie stwierdziły przekroczenia progów uwolnień i transferów zanieczyszczeń, a jedynie prowadziły co najmniej jeden z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia 166/2006.

W sektorze energetycznym obowiązkowo emisje będą raportować elektrociepłownie i inne instalacje do spalania paliw o mocy powyżej 50 MW, rafinerie ropy naftowej i gazu, instalacje do zgazowania i upłynniania węgla, piece koksownicze, instalacje do wytwarzania produktów węglowych i bezdymnego paliwa stałego bez względu na wielkość produkcji, młyny węglowe o zdolności produkcyjnej powyżej 1 tony na godzinę. Obowiązkiem objętych będzie również szereg instalacji chemicznych, produkujących wskazane związki organiczne i nieorganiczne bez względu na wielkość produkcji, produkcja nawozów, środków ochrony roślin, produktów farmaceutycznych, materiałów wybuchowych.
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.