Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Orlen Południe i PGNiG rozwijają obszar produkcji biometanu

e-petrol.pl
2021-05-06 / 09:13
Orlen Południe i PGNiG rozwijają obszar produkcji biometanu

Spółka Orlen Południe podpisała list intencyjny z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem zakładający wzmocnienie współpracy w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Firmy planują powołanie spółki celowej, która zainwestuje w rozwój sieci biometanowni.

Orlen podał w komunikacie, że w nowoczesnych instalacjach z substratów rolniczych, odpadowych i pozostałości z przemysłu przetwórczego powstawałby przyjazny środowisku biometan, który mógłby zostać wykorzystany w przemyśle lub energetyce.

- Wzmacniamy kompetencje i pozycję Grupy Orlen na rynku odnawialnych źródeł energii. Łącząc siły z PGNiG rozwijamy nową linię biznesową w obszarze biometanu. Duży potencjał tego czystego, ekologicznego paliwa, które może stać się źródłem zielonego wodoru, umożliwi realizację naszych strategicznych celów biznesowych i skutecznie przyczyni się do transformacji energetycznej polskiej gospodarki - powiedział cytowany w komunikacie Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

List intencyjny zakłada możliwość współpracy przede wszystkim przy pozyskiwaniu i budowie instalacji biometanowych, rozwoju technologii wykorzystywanych do produkcji biometanu, a także przy produkcji i wykorzystaniu biometanu w różnych obszarach działalności spółek. Inwestycje miałaby realizować powołana przez Orlen Południe i PGNiG spółka celowa, w której Orlen Południe miałby 51 proc., a PGNiG - 49 proc. udziałów. Zgodę na jej utworzenie musi wydać Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wcześniej już zapowiedziano, a wczoraj w komunikacie prasowym potwierdzono, że nowa linia biznesowa w obszarze biometanu, którą rozwijają Grupy Orlen i PGNiG, opiera się na budowie własnych oraz przejmowaniu już istniejących biogazowni.
Słowa kluczowe: biometan, Orlen Południe, PGNiG

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.