Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa
XVII Spotkanie Branży Paliwowej Polski Rynek LPG

Program emisji euroobligacji od Orlenu

e-petrol.pl
2021-04-30 / 09:41
Program emisji euroobligacji od Orlenu

Zarząd i rada nadzorcza PKN Orlen wyraziły zgodę na utworzenie programu emisji średnioterminowych euroobligacji (EMTN) o łącznej wartości do 5 mld euro. Jak podała spółka w komunikacie, na jego podstawie spółka będzie mogła wielokrotnie emitować euroobligacje w wielu transzach i walutach, o różnej strukturze odsetkowej i zapadalności. W ramach programu będzie możliwość emisji tzw. obligacji zielonych lub zrównoważonych.

Orlen podkreślił, że program to kolejny krok w kierunku dywersyfikacji źródeł finansowania projektów rozwojowych zapisanych w Strategii ORLEN2030. Wcześniej PKN Orlen dwukrotnie wyemitował krajowe obligacje zrównoważonego rozwoju z oprocentowaniem opartym o poziom ratingu ESG.

- Sukces emisji krajowych obligacji wyraźnie pokazuje, że uczestnicy rynku finansowego postrzegają nas jako atrakcyjnego i wiarygodnego partnera, a kierunek naszych działań biznesowych za słuszny. Zainteresowanie inwestorów i sprzyjające warunki rynkowe to dla nas jasny sygnał, by podjąć intensywne działania, które pozwolą nam skorzystać również ze środków zagranicznych. Pozyskane w ten sposób środki zamierzamy przeznaczyć na realizację kluczowych dla przyszłości spółki projektów, które m.in. wpłyną na ograniczenie emisji CO2 i rozwój odnawialnych źródeł energii. Tym samym wzmocnią naszą pozycję na międzynarodowym rynku i przyniosą wymierne korzyści Akcjonariuszom - mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Spółka pracuje nad programem EMTN (Euro Medium Term Notes), w ramach którego łączna wartość nominalna wyemitowanych i niewykupionych euroobligacji nie przekroczy 5 mld euro lub równowartości tej kwoty w innych walutach.  

Orlen podał, że zrównoważony rozwój i odpowiedzialny biznes to kluczowe elementy strategii neutralności emisyjnej spółki do 2050 r. W ramach jej realizacji PKN Orlen zadeklarował do 2030 r. redukcję emisji CO2 o 20 proc. z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. CO2/MWh z produkcji energii elektrycznej. Zgodnie z założeniami, inwestycje realizowane w ramach strategii neutralności emisyjnej będą współfinasowane m.in. poprzez obligacje zrównoważonego rozwoju i zielone obligacje emitowane przez PKN Orlen na europejskim rynku.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.