Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

PKN Orlen chce znów wypłacić dywidendę

e-petrol.pl
2021-04-07 / 10:02
PKN Orlen chce znów wypłacić dywidendę

Zarząd PKN Orlen zarekomendował wypłatę dywidendy za 2020 r. na poziomie 3,5 zł na akcję. Finalną decyzję w tej sprawie podejmie Zwyczajne Walne Zgromadzenie.

Jak podała spółka, wysokość proponowanej wypłaty dywidendy jest odzwierciedleniem stabilnej sytuacji finansowej Grupy Orlen, która w ubiegłym roku wypracowała jeden z najlepszych wyników wśród firm z sektora oil and gas, a także efektem konsekwentnie realizowanych planów rozwojowych we wszystkich obszarach działalności.

Do podziału pomiędzy akcjonariuszy ma być przeznaczonych ok. 1,5 mld zł. Tym samym na każdą akcję powinno przypaść po 3,5 zł dywidendy. W zeszłym roku wyniosła ona 1 zł. Pieniądze mają pochodzić z kapitału zapasowego, bo rok 2020 PKN Orlen zakończył jednostkową stratą netto na poziomie 2 mld 355 mln zł.

- Dotrzymujemy słowa. W naszej strategii do 2030 r. zadeklarowaliśmy powrót do wzrostowej ścieżki dywidendy w wysokości minimum 3,5 zł na akcję i teraz tę zapowiedź realizujemy. Funkcjonujemy w zmiennym otoczeniu makroekonomicznym, na które wpływ w ubiegłym roku miała światowa pandemia. Jednak realizując przemyślane procesy akwizycyjne i kluczowe projekty inwestycyjne, utrzymaliśmy dobrą kondycję finansową i płynnościową, co wyróżnia nas na tle firm z branży – mówi cytowany w komunikacie prasowym, Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Jeśli zaproponowana wysokość dywidendy za 2020 r. spotka się z akceptacją ZWZ spółki, w drugiej połowie tego roku koncern wypłaci swoim akcjonariuszom ok. 1,5 mld zł. Na dzień dywidendy proponowany jest 22 lipca 2021 r., a na dzień wypłaty dywidendy 5 sierpnia 2021 r.
Słowa kluczowe: dywidenda, PKN Orlen

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.