Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Spółka z Grupy Orlen kupiła 3 farmy wiatrowe

e-petrol.pl
2021-03-01 / 09:49
Spółka z Grupy Orlen kupiła 3 farmy wiatrowe

Trzy lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 90 MW powiększą portfel odnawialnych źródeł energii Grupy Orlen – podała spółka w piątkowym komunikacie.

Koncern podpisał umowę zakupu działających na Pomorzu farm od hiszpańskich funduszy inwestycyjnych. Dzięki transakcji Orlen będzie miał w Polsce 353 MW mocy zainstalowanych w energetyce wiatrowej i będzie czwartym co do wielkości graczem na tym rynku.

Transakcja obejmuje zakup trzech farm wiatrowych zlokalizowanych w miejscowościach Kobylnica (41,4 MW), Subkowy (8 MW) i Nowotna (40 MW) w województwie pomorskim. Warunkiem koniecznym do jej sfinalizowania jest uzyskanie zgody UOKiK.

Przejmując kolejne farmy stajemy się jednym z największych graczy na polskim rynku lądowej energetyki wiatrowej. Skutecznie realizujemy strategię ORLEN2030, zakładającą rozbudowę portfela odnawialnych źródeł energii, opartego o własne projekty oraz przejęcia innych, perspektywicznych aktywów. Tylko w minionym roku nasza energetyka dostarczyła 3,3 mld zł wyniku EBITDA LIFO i był to najwyższy wynik spośród wszystkich segmentów naszej działalności. Inwestycja na Pomorzu to kolejny krok do budowy nowoczesnego koncernu multienergetycznego i osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Po przeprowadzonej akwizycji Grupa Orlen będzie posiadała aktywa energetyczne o łącznej mocy 3,3 GW, w tym 642 MW w źródłach zeroemisyjnych. Przypomniano też, że w perspektywie najbliższej dekady Grupa Orlen na inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii przeznaczy łącznie 47 mld zł.
Słowa kluczowe: farma wiatrowa, PKN Orlen

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.