Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

To będzie rok przejęć w płockim koncernie

e-petrol.pl
2021-02-05 / 09:26
To będzie rok przejęć w płockim koncernie

Ten rok ma przynieść dalszy rozwój grupy przez akwizycje. Orlen przygotowuje się przejęcia Lotosu, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa a także, co może nastąpić najszybciej, grupy mediów regionalnych Polska Press.

Wiceprezes PKN Orlen Jan Szewczak oświadczył w czwartek, że transakcja przejęcia przez koncern PGNiG jest możliwa jeszcze pod koniec 2021 r., ewentualnie na przełomie 2021 i 2022 r. Zgodnie z planem, wniosek ws. koncentracji powinien trafić do Komisji Europejskiej do końca marca.

Orlen przygotowuje się też do przejęcia Lotosu, tez kontrolowanego przez państwo, przy czym Komisja Europejska opatrzyła transakcję warunkami. Orlen musi pozbyć się m.in. części udziałów w gdańskiej rafinerii, a także części stacji paliw. Polski koncern wymyślił, że poszuka partnera na wymianę aktywów. Branża wskazuje najczęściej na węgierski MOL, który miałby być partnerem do wymiany. Janusz Szewczak zapowiedział, że możliwe, iż do końca roku uda się rozwiązać tę kwestie poszukiwań partnera.
 
Orlen rozpoczął też proces przejmowania Polska Press, czyli grupy mediów regionalnych, wydających gazety i prowadzących lokalne portale informacyjne. Zdaniem Janusza Szewczaka, decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w tej sprawie spodziewać się można spodziewać się jeszcze w lutym.

Jak zauważa „Puls Biznesu” Orlen wyda w tym roku na inwestycje 9,5 mld zł, ale ta kwota nie uwzględnia potencjalnych akwizycji. W strategii do 2030 r. założono, że inwestycje sięgną ok. 140 mld zł, wraz z akwizycjami.
Słowa kluczowe: akwizycje, Jan Szewczak, PKN Orlen

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.