Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Wyzwania branży paliwowej w Polsce

e-petrol.pl
2021-01-15 / 09:31
Wyzwania branży paliwowej w Polsce

Po zmiennym i trudnym ubiegłym roku branża paliwowa stoi przed wyzwaniami związanymi z inwestycjami w transformację energetyczną i zachowaniem atrakcyjnej polityki dywidendowej – uważają pytani przez PAP analitycy domów maklerskich.

W ocenie specjalistów giełdowych możliwości poprawy marż rafineryjnych w tym roku nie są duże. W centrum uwagi będzie fuzja Orlenu z Lotosem. Analitcy są jednak pozytywnie nastawieni do działalności energetycznej, detalicznej i petrochemicznej Orlenu w 2021 roku. Przyglądając się notowaniom polskich firm paliwowych obecnych na giełdzie uważają, że poruszają się w trendach globalnych. 

Rozmówcy PAP Biznes są zgodni, co do tego, że marże rafineryjne na świecie w 2020 roku były pod presją z uwagi na spadek popytu na produkty z tego segmentu. Analitycy przestrzegają przed optymizmem, co do poprawy marż rafineryjnych.

Specjaliści z domów maklerskich zwracają uwagę, że polskie spółki, podobnie jak duzi światowi gracze, ogłaszają strategie związane z transformacją energetyczną, co wiąże się z przeznaczaniem bardzo dużych nakładów inwestycyjnych w obszarze energetyki odnawialnej. Ich zdaniem to proces bardzo długi, ale konieczny, bo bez zmiany modelu biznesowego na bardziej zrównoważony firmy paliwowe za jakieś 10 lat znajdą się na granicy istnienia.

Tematem numer jeden w 2021 r. powinna być fuzja PKN Orlen z Lotosem. Zdaniem części analityków powodzenie tej transakcji wcale nie jest jeszcze przesądzone. Analitycy ocenili też, że w tym roku koncerny paliwowe mogą powrócić w tym roku do wypłaty dywidendy pod warunkiem dobrego otoczenia makro. Oczekiwanie to dotyczy też polskich spółek.
Słowa kluczowe: branża paliwowa

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.