Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Wsparcie dla morskich farm wiatrowych

e-petrol.pl
2020-11-30 / 09:38
Wsparcie dla morskich farm wiatrowych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, przedłożony przez Ministra Klimatu i Środowiska.

Celem przyjętych regulacji ma być ułatwienie wykorzystania potencjału energetyki wiatrowej na Bałtyku oraz rozwój polskich firm z sektora gospodarki morskiej.
Dzięki rządowemu wsparciu dla elektrowni wiatrowych zlokalizowanych na Bałtyku, zwiększy się udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w tzw. krajowym miksie energetycznym. Przewiduje się, że wsparcie dla inwestorów udzielane będzie na okres 25 lat.

Po 2020 r. Polska, a także inne kraje członkowskie UE, zobowiązane są wytwarzać minimum 15 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
Pierwsze farmy wiatrowe na polskim morzu pojawią się już w 2024 r. i będą powstawać sukcesywnie aż do 2033 r. Okres funkcjonowanie pojedynczej farmy wiatrowej to około 25 lat i przez cały ten okres otrzymają one pełne wsparcie polskiego rządu.

We wrześniu 2020 r. PKN Orlen poinformował, że wybrał projektanta morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Morska farma wiatrowa to dla Orlenu kluczowy projekt inwestycyjny, który znacząco wzmocni koncern, jako lidera transformacji energetycznej nie tylko w Polsce, ale też w Europie Środkowej.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.