Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software

Odpowiedzą za nielegalny handel paliwem

e-petrol.pl
2020-11-19 / 09:58
Odpowiedzą za nielegalny handel paliwem

W komunikacie Krajowa Administracja Skarbowa podała, że 52 osoby odpowiedzą przed sądem za nielegalny handel paliwami, uchylanie się od opodatkowania akcyzowego oraz VAT i pranie brudnych pieniędzy. Straty Skarbu Państwa z niezapłaconych VAT i akcyzy sięgają blisko 103 mln zł.

Jak poinformowała w czwartek starszy rachmistrz Marta Rosiak z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, Warmińsko-Mazurska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uczestniczyła w rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa sprzedawała olej smarowy, który jest zwolniony z VAT i akcyzy, jako olej napędowy.  

Podano, że wyprodukowany w Polsce olej smarowy był wywożony poza granice Polski, głównie do Niemiec. Tam przelewany był do cystern i miał trafić do odbiorców z Litwy, Łotwy oraz Rumunii. Towar trafiał jednak do Polski i sprzedawany był bez opłacania podatku VAT i akcyzy jako olej napędowy stacjom paliw, firmom transportowym i gospodarstwom rolnym. Takie transporty wykryli funkcjonariusze KAS. Przyłapali oni również na gorącym uczynku przelewanie oleju smarowego do cystern z oznaczeniami, które wskazywały, że to olej napędowy. Szacowane straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku VAT i akcyzy to około 103 mln zł.

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu liczący ponad 1000 stron akt oskarżenia przeciwko 52 osobom, które brały udział w zorganizowanej grupie przestępczej. 40 z nich przyznało się do winy.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.