Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software

PKN Orlen rozpoczął wybór wykonawcy hubu wodorowego we Włocławku

e-petrol.pl
2020-09-15 / 09:51
PKN Orlen rozpoczął wybór wykonawcy hubu wodorowego we Włocławku

Płocki koncern poinformował, że rozpoczął wybór wykonawcy hubu wodorowego we Włocławku, który docelowo będzie mógł wytwarzać do 600 kg oczyszczonego wodoru na godzinę. Inwestycja ma się zakończyć w pierwszym półroczu 2022 r.

PKN Orlen podał, że inwestycja, obejmująca instalację produkcyjną, infrastrukturę logistyczną oraz dystrybucyjną, jest istotnym elementem wspierającym realizację strategii neutralności emisyjnej koncernu w obszarze paliw alternatywnych.

- Wodór to paliwo przyszłości, które będzie znajdować szerokie zastosowanie nie tylko w transporcie, ale również w energetyce. Już teraz intensyfikujemy prace nad rozwojem technologii wodorowych, tak by od 2022 roku zajmować silną pozycję konkurencyjną w tym segmencie. W pełnym wykorzystaniu szans rynkowych związanych z popularyzacją paliw alternatywnych wesprze nas także ogłoszone niedawno przystąpienie koncernu do Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Hub wodorowy powstanie na terenie należącego do Grupy Orlen zakładu Anwil we Włocławku. Na pierwszym etapie moce produkcyjne instalacji będą wynosiły ok. 170 kg na godzinę, jednak jej konstrukcja modułowa pozwoli na elastyczne zwiększanie produkcji wraz ze wzrostem popytu.

Jak podał koncern w komunikacie prasowym, wodór, który już teraz wytwarzany jest we Włocławku w procesie elektrolizy, będzie doczyszczany do jakości paliwa transportowego metodą adsorpcji zmiennociśnieniowej (PSA). Proces ten da jednak możliwość docelowej produkcji tzw. zielonego, bezemisyjnego wodoru. Jest to możliwe dzięki zasileniu elektrolizera energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł.

Oprócz hubu wodorowego we Włocławku i podobnej inwestycji planowanej w Płocku, koncern rozwija również technologie wodorowe w biorafinerii Orlen Południe w Trzebini. Rozpoczęcie produkcji wodoru w jakości paliwa transportowego planowane jest tam w 2021 roku.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.