Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software

Kogo obejmie obowiązek koncesyjny dotyczący olejów smarowych?

e-petrol.pl
2020-08-05 / 09:54
Kogo obejmie obowiązek koncesyjny dotyczący olejów smarowych?

Jeśli propozycje nowych rozwiązań w zakresie walki z szarą strefą w obrocie olejami zawarte w raporcie „Gospodarka olejami zużytymi – założenia reformy i propozycja ustawy” wejdą w życie, to działalność w zakresie zakupów z zagranicy i produkcji będzie wymagała odpowiednio koncesji OPZ i WPC.

Wojciech Kotala z Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe ocenia, że biorąc pod uwagę aktualne przepisy określające zakres wyrobów w przypadku których obrót z zagranicą wymaga posiadania wpisu do rejestru podmiotów przywożących, zakresem obu nowych koncesji zostaną objęte zarówno oleje smarowe (CN 2710) jak i preparaty smarowe (CN 3403). 

- Z punktu widzenia podmiotów, których działalność polega na produkcji tego typu wyrobów lub też obrocie z zagranicą, wprowadzenie koncesji będzie wiązało się z istotnymi obciążeniami finansowymi. Uzyskanie koncesji OPZ oraz WPC będzie wymagało złożenia zabezpieczenia w wysokości 2 mln zł od każdej koncesji – uważa Kotala. 

Jego zdaniem podmioty posiadające status składu podatkowego, które  w zakresie działalności mają wskazaną produkcję wyrobów akcyzowych będą musiały uzyskać obydwie koncesje, aby nie utracić statusu składu podatkowego, co będzie wiązać się z obowiązkiem zabezpieczenia w wysokości 4 mln złotych.

- Aktualnie projekt ten nie jest opublikowany na stronach rządowego centrum legislacji i nie jest on rozpatrywany przez Sejm. Nie można określić daty kiedy wejdzie w życie, ale szacujemy początek 2021. Biorąc jednak pod uwagę istotne skutki jakie za sobą niesie już dzisiaj przekazujemy informacje w tym zakresie – informuje Kotala.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.