Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software

Jak Orlen wypełni środki zaradcze?

e-petrol.pl
2020-07-15 / 09:49
Jak Orlen wypełni środki zaradcze?

Zatwierdzenie przejęcia Lotosu przez Orlen uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań, m.in. sprzedaży 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji paliw Lotosu. Prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował, że koncern negocjuje z partnerami wymianę aktywów po fuzji z Lotosem za aktywa w innej części Europy.

Środki zaradcze uzgodnione z Komisją Europejską obejmują zobowiązania PKN Orlen i Grupy Lotos w obszarach: produkcji paliw i działalności hurtowej, logistyki paliw, działalności detalicznej, paliwa lotniczego oraz asfaltu.

W kuluarach wtorkowej konferencji prasowej prezes Obajtek dodał, że Orlen negocjuje, by warunki zaradcze zostały wymienione na warunki w innych częściach Europy, tam gdzie Orlen ma już swój biznes, aby „zapiąć połączenia komplementarne”. Orlen chce mocno rozwijać detal za granicą, mieć swoją logistykę, ale i udział w rafinerii.

Zdaniem prezesa Obajtka, to PKN Orlen ma zostać firmą, która integruje spółki tak, by powstał koncern multienergetyczny w Polsce, ponieważ już teraz jest firmą międzynarodową z aktywami na Litwie, w Czechach i Niemczech, ma też wielkie doświadczenie w obszarze fuzji i przejęć oraz ma duże doświadczenie w przeprowadzaniu procesów inwestycyjnych.

Orlen szacuje, że do pierwszej transakcji przejęcia akcji Lotosu od Skarbu Państwa dojdzie w ciągu roku, a połączenie polskich koncernów paliwowych, a precyzyjniej przejęcie kontroli Orlenu nad Lotosem, może potrwać około 18 miesięcy. Priorytetem Orlenu jest jak najmniejsze obciążenie bilansu przez przejęcia. Technicznie do transakcji przejęcia Lotosu i PGNiG może dojść w podobnym, czy w tym samym czasie.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.