Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software

Przyszłość przymarketowych stacji Tesco

e-petrol.pl
2020-07-09 / 09:32

W połowie czerwca sieć Netto poinformowała, że przejmuje 301 sklepów Tesco w Polsce za 900 mln zł. W ciągu 18 miesięcy od przejęcia szyld Tesco zniknie z Polski i zostanie zastąpiony sklepami Netto. Netto wraz ze sklepami kupiło też kilkanaście obiektów ze stacjami paliw.

Część największych sklepów Tesco, gdzie też działały stacje nabyły wcześniej takie sieci, jak Kaufland, Castorama, Leroy Merlin i Carrefour. Jak podał serwis wiadomoscihandlowe.pl nie wiadomo czy Grupa Salling, właściciel Netto, będzie chciała inwestować w stacje w Polsce, ale ten obszar może stać się atrakcyjną inwestycją dla potencjalnego nabywcy. W planach sieć Netto ma przekształcenie co najmniej 200 supermarketów kupowanych od Tesco, a dokładnie w 13 lokalizacjach wśród nabytych placówek wraz ze sklepami działają stacje benzynowe.

Według danych Polskiej Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) liczba stacji paliw Tesco od co najmniej 2013 r. była niezmienna. Przez lata, aż do marca 2020 r., Tesco prowadziło sprzedaż paliw w 29 placówkach i było trzecim graczem na polskim rynku pod względem liczby przymarketowych stacji, po Intermarche (68 stacji) i Carrefourze (43 stacje).

Celem prowadzenia stacji paliw przy super- i hipermarketach jest przyciągnięcie klientów do sklepów przy zastosowaniu niskich kosztów tankowania i osiąganiu niewielkiej marży na paliwach pobliskiej stacji. Serwis wiadomoscihandlowe.pl zauważa, że w sytuacji, kiedy stacje paliw zarabiają na hot-dogach, lekach OTC, kawie, małej gastronomii i alkoholu, opłacalność prowadzenia działalności opartej tylko na paliwie może być dyskusyjna.

Zdaniem cytowanego przez portal dr Jakuba Boguckiego, analityka rynku paliw w firmie Information Market, świadczącej usługi informacyjno-doradcze dla podmiotów działających w sektorze petrochemicznym, wiele zależy od lokalizacji i wynikającego z niej natężenia ruchu. Analityk zaznaczył, że trudniej jest zarabiać na stacji bez sklepu, ale przy sprzyjających warunkach jest to możliwe.

Rzeczniczka sieci Netto na razie nie zdradziła planów dotyczących przyszłości stacji paliw, których oficjalnym właścicielem jest jeszcze Tesco. Do transakcji na razie nie doszło, a na kupno nieruchomości Tesco muszą wyrazić najpierw zgodę polski UOKiK i instytucje antymonopolowe Komisji Europejskiej. Na razie – zdaniem portalu wiadomoscihandlowe.pl - w Polsce Netto nie prowadzi sprzedaży paliw płynnych i wydaje się, że nie będzie chciało wchodzić w ten biznes.
 
Możliwe, że stacjami paliw, które nabyło Netto mogą zainteresować się koncerny paliwowe, bowiem są to w większości obiekty ulokowane przy głównych drogach wjazdowych do miejscowości lub w okolicy osiedli mieszkaniowych z dogodnym dojazdem do stacji i możliwością wydzielenia jej.
Słowa kluczowe: netto, stacje przymarketowe, Tesco

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.