Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software


Newsletter
Bezpłatne "Wiadomości e-petrol.pl" na Twoją skrzynkę e-mail
Administratorem Danych Osobowych jest...

Paliwa nie odpowiadają za wzrost inflacji

e-petrol.pl
2020-01-07 / 13:22
Paliwa nie odpowiadają za wzrost inflacji

Ceny w grudniu wystrzeliły - inflacja konsumencka wyniosła 3,4 proc. licząc rok do roku. Dane te zaskoczyły większość ekonomistów. Warto podkreślić, że za tak wysoki wskaźnik inflacji nie odpowiadają paliwa, których ceny w grudniu nawet lekko spadły.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku danych podał, że inflacja w grudniu wyniosła 3,4 proc. w ujęciu rocznym (wobec 2,6 proc. w listopadzie). W stosunku do poprzedniego miesiąca w grudniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,8 proc.

Grudniowy wstępny odczyt GUS jest sporym zaskoczeniem dla większości ekonomistów, którzy i tak spodziewali się dość mocnego skoku cen – prognozowano 2,9 proc.

Za grudniowy skok inflacji odpowiadają ceny żywności i napojów bezalkoholowych, które wzrosły o 7 proc. rok do roku. Ceny nośników energii - spadły w ujęciu rocznym o 1,8 proc., zaś ceny paliw do prywatnych środków transportu zmniejszyły się o 0,2 proc. – podał GUS.
Słowa kluczowe: ceny paliw, inflacja

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.

Dokument bez tytułu