Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software


Newsletter
Bezpłatne "Wiadomości e-petrol.pl" na Twoją skrzynkę e-mail
Administratorem Danych Osobowych jest...

Wyjaśnienia w sprawie obowiązkowego split paymentu

e-petrol.pl
2019-11-22 / 09:45
Wyjaśnienia w sprawie obowiązkowego split paymentu

Jak przekazało Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe, na stronach internetowych Ministerstwa Finansów pojawiły się wyjaśnienia resortu do obowiązujących od 1 listopada 2019 r. przepisów o obowiązkowym split payment oraz wchodzących w życie od 1 stycznia 2020 r. przepisów o tzw. białej liście podatników VAT.

W wyjaśnieniach w zakresie obowiązkowego split paymentu MF wskazało, że wystawca faktury będzie mógł uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z brakiem zawarcia na fakturze VAT adnotacji „mechanizm podzielonej płatności” wystawiając fakturę korygującą.

Kancelaria Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe przypomina, że 1 listopada 2019 r. odbiorca faktury VAT jest zobowiązany zastosować obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności przy płatnościach za transakcje spełniające łącznie następujące warunki: kwota brutto całej faktury przekracza 15 tys. zł, choćby jedna pozycja na fakturze dotyczy towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, sprzedawca i nabywca są podatnikami VAT.

W opublikowanych wyjaśnieniach MF rozstrzygnął m.in. kwestię konieczności sprawdzania na białej liście podatników VAT rachunków bankowych należących do podmiotów zagranicznych. Zgodnie ze stanowiskiem MF tylko płatności realizowane na rzecz podmiotów zagranicznych zarejestrowanych dla celów VAT w Polsce będą musiały być realizowane na rachunek bankowy wskazany na liście.

Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe podało, że z powyższego stanowiska MF wynika zatem, że każdy podmiot zagraniczny zarejestrowany dla celów VAT w Polsce powinien założyć rachunek w polskim banku. W przeciwnym przypadku, jego polscy kontrahenci dokonujący zapłaty na rachunek zagraniczny, nie zaliczą tej zapłaty do kosztów podatkowych, chyba że w ciągu 3 dni od zlecenia przelewu powiadomią urząd skarbowy właściwy dla sprzedawcy, o tym na jaki rachunek dokonali zapłaty.   

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.

Dokument bez tytułu