Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości

Nabycie samochodów ciężarowych na prąd ze wsparciem NFOŚiGW

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Wsparcie zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych kategorii N2 i N3”. Program ma na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez wspieranie inwestycji obniżających zużycie paliw emisyjnych w transporcie.

Na portalu gov.pl czytamy, że program stanowi istotne wsparcie dla przedsiębiorstw planujących modernizację floty oraz wpisuje się w działania zmierzające do poprawy jakości powietrza i transformacji transportu ciężkiego w kierunku niskoemisyjności.

Dofinansowanie obejmuje zakup lub leasing nowych pojazdów ciężarowych kategorii N2 i N3, które napędzane są wyłącznie energią elektryczną pochodzącą z zewnętrznego źródła zasilania, wodoru przetwarzanego w ogniwach paliwowych lub pracują w sposób całkowicie bezemisyjny, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

O wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy prowadzący działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyłączeniem banków oraz instytucji finansowych będących współwłaścicielami pojazdów jedynie w celu zabezpieczenia udzielonego finansowania. Wnioski można składać od 30 maja 2025 roku do 30 czerwca 2029 roku, jednak nabór może zostać zakończony wcześniej w przypadku wyczerpania środków. Informacja o zakończeniu naboru zostanie opublikowana na stronie internetowej Funduszu. Dokumentację należy przesyłać wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem strony https://gwd.nfosigw.gov.pl.

Wysokość dotacji uzależniona jest od wielkości przedsiębiorstwa i może wynieść do 60 proc. kosztów kwalifikowanych (pomniejszonych o koszt inwestycji referencyjnej) w przypadku mikro i małych firm, do 50 proc. dla średnich przedsiębiorstw oraz do 30 proc. dla dużych podmiotów. Maksymalne kwoty dofinansowania wynoszą 400 tys. zł dla jednego pojazdu kategorii N2 oraz 750 tys. zł dla pojazdu kategorii N3. W przypadku leasingu, dotacja obejmuje dopłatę do opłaty wstępnej wynikającej z umowy.

Warto zaznaczyć, że liczba przyznanych dopłat będzie ściśle powiązana z liczbą zezłomowanych w danym roku kalendarzowym spalinowych pojazdów tej samej kategorii na terytorium Polski. Dotacje nie będą przyznawane w liczbie większej niż liczba wycofanych z użytku, zarejestrowanych wcześniej pojazdów N2 i N3 z silnikami spalinowymi. 

Więcej w kategorii

Nadchodzi era taryf dynamicznych ładowania elektryków

Nadchodzi era taryf dynamicznych ładowania elektryków

Kierowcy samochodów elektrycznych muszą przygotować się na wyższe koszty ładowania na publicznych stacjach. Jak czytamy w „Pulsie Biznesu”, po okresie promocji w pierwszej połowie 2025 roku, operatorzy podnoszą ceny i wprowadzają nowe modele rozliczeń.

Nowe rozdanie na rynku ładowarek

Nowe rozdanie na rynku ładowarek

Na polskim rynku szybkiego ładowania samochodów elektrycznych trwa wyścig o pozycję lidera. W „Pulsie Biznesu” czytamy, że portugalski Powerdot, który jeszcze niedawno był trzeci, dziś goni GreenWaya i zapowiada dalszą ekspansję.

Samochody elektryczne coraz mniej atrakcyjne dla firm

Samochody elektryczne coraz mniej atrakcyjne dla firm

Jak wynika z „Barometru Flotowego 2025” przygotowanego przez Arval Mobility Observatory, udział samochodów elektrycznych we flotach przedsiębiorstw zmniejszył się z 18 do 12 procent w ciągu roku. „Rzeczpospolita” wyjaśnia, że główne powody tej sytuacji to wysokie ceny zakupu aut elektrycznych oraz niewystarczająca dostępność

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe
Pozostałe aktualności
PERN rozszerza współpracę z Naftoserwisem

PERN rozszerza współpracę z Naftoserwisem

Operator infrastruktury przesyłowej – spółka PERN zacieśnia współpracę z Naftoserwisem w zakresie obsługi infrastruktury magazynowej ropy naftowej. Na mocy nowego aneksu do umowy, do końca 2028 roku Naftoserwis może zostać zaangażowany w czyszczenie nawet 35 dodatkowych zbiorników.

Możliwy strajk pracowników platform wiertniczych

Możliwy strajk pracowników platform wiertniczych

Norwescy pracownicy sektora naftowo-gazowego zapowiadają strajk, który ma rozpocząć się 21 czerwca, jeśli rozmowy płacowe z pracodawcami nie przyniosą porozumienia – poinformowały związki zawodowe Styrke, SAFE i DSO.

OPEC utrzymuje prognozę wzrostu popytu na ropę

OPEC utrzymuje prognozę wzrostu popytu na ropę

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) w najnowszym raporcie miesięcznym utrzymała prognozę wzrostu światowego popytu na ropę na poziomie 1,3 mln baryłek dziennie zarówno w 2025, jak i w 2026 roku. Szacunki nie uległy zmianie w porównaniu z poprzednimi prognozami.

Produkcja ropy w USA może nieznacznie spaść z powodu niższych cen

Produkcja ropy w USA może nieznacznie spaść z powodu niższych cen

Prezes Vitolu, jednej z największych na świecie firm zajmujących się handlem ropą, przewiduje niewielki spadek produkcji ropy w Stanach Zjednoczonych w 2025 roku.

Problemy żeglugi w rejonie cieśniny Ormuz?

Problemy żeglugi w rejonie cieśniny Ormuz?

We wtorek w rejonie cieśniny Ormuz doszło do zderzenia trzech statków – poinformowały źródła branży morskiej, na które powołuje się agencja Reutera. Do incydentu doszło około 22 mil morskich na wschód od Khor Fakkan w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Ceny frachtu surowca z Bliskiego Wschodu rosną o ponad 30 proc.

Ceny frachtu surowca z Bliskiego Wschodu rosną o ponad 30 proc.

Według agencji Bloomberg, stawki frachtowe dla transportu ropy naftowej z Zatoki Perskiej gwałtownie wzrosły w wyniku eskalacji konfliktu między Izraelem a Iranem. Od 13 czerwca wiele firm żeglugowych zaczęło unikać załadunków w regionie ze względu na ryzyko operacyjne i wzrost napięć militarnych.