Shell Franczyza

Elektromobilność szansą dla polskiego przemysłu

Polska ma realną możliwość, by stać się jednym z liderów elektromobilności w Europie — wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Kearney.

Dokument zostanie zaprezentowany 23 kwietnia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jak czytamy w „Pulsie Biznesu”, eksperci podkreślają, że mimo osłabienia entuzjazmu wobec dekarbonizacji, transformacja energetyczna w Unii Europejskiej będzie kontynuowana. Kluczowym czynnikiem pozostaje dążenie do zapewnienia konkurencyjności europejskiej gospodarki poprzez dostęp do taniej i czystej energii. W tym kontekście Polska, dzięki rozwiniętemu zapleczu przemysłowemu, wykwalifikowanej kadrze i korzystnej lokalizacji, ma szansę stać się istotnym ogniwem europejskiego łańcucha dostaw dla sektora e-mobility.

W raporcie napisano, że z analiz wynika, że choć wodór posiada potencjał jako paliwo przyszłości, jego znaczący udział w rynku transportowym nastąpi dopiero w dalszej perspektywie. W najbliższych latach główną rolę odegrają baterie litowo-jonowe, w których produkcji Polska już dziś zajmuje silną pozycję – odpowiadając za 60 proc. europejskiego wolumenu.

Elektromobilność może również stać się impulsem rozwojowym dla innych branż — od recyklingu, przez przemysł miedziowy, aż po rolnictwo. Rosnące zapotrzebowanie na surowce wtórne oraz biokomponenty otwiera nowe możliwości inwestycyjne. Przykładem są zakłady przetwarzania baterii powstające w Żarkach i Zawierciu, które mają największe moce przerobowe na kontynencie.

Marcin Okoński z Kearneya, współautor raportu uważa, że Polska ma niepowtarzalną szansę, by skorzystać z transformacji transportu i energii. Trzeba jednak zachować równowagę między ambicją a realiami.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Są chętni, aby zbudować nowe ładowarki przy drogach szybkiego ruchu

Są chętni, aby zbudować nowe ładowarki przy drogach szybkiego ruchu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty w przetargu na dzierżawę miejsc pod budowę i obsługę ogólnodostępnych, szybkich stacji ładowania pojazdów elektrycznych na 31 Miejscach Obsługi Podróżnych. Swoje propozycje przesłało siedem podmiotów.

Chińskie CATL i Sinopec planują budowę stacji wymiany baterii

Chińskie CATL i Sinopec planują budowę stacji wymiany baterii

CATL, chińska firma zajmująca się rynkiem baterii do pojazdów elektrycznych, poinformowała w środę, że nawiąże współpracę z państwowym koncernem naftowym Sinopec, aby zbudować 10 tys. stacji wymiany akumulatorów.

Powstanie największa sieć ładowania w Europie

Powstanie największa sieć ładowania w Europie

Cztery europejskie firmy zajmujące się ładowaniem pojazdów elektrycznych poinformowały w środę, że będą współpracować w celu stworzenia największej publicznej sieci ładowania na kontynencie.