MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Stacje ładowania elektryków powstaną przy głównych drogach

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała, że do 2030 r. w ponad 300 punktach zostaną zamontowane urządzenia do zasilania aut prądem. Już teraz wiadomo, że wyzwaniem będzie ich wpięcie do sieci energetycznej.

Przepisy AFIR, czyli unijnego rozporządzenia dotyczącego rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych wejdą w życie w kwietniu 2024 r. Zgodnie z ich założeniami wzdłuż najważniejszych korytarzy transportowych TEN-T będzie dostęp do stacji szybkiego ładowania prądem pojazdów osobowych i ciężarowych oraz tankowania wodoru. W Polsce takie stacje muszą stanąć przy 7,5 tys. km szybkich tras — to m.in. autostrady A1, A2 i A4 oraz drogach ekspresowych S3, S7 i S8.

GDDKiA wytypowała 166 lokalizacji — miejsc obsługi podróżnych (MOP) i parkingów, na których mają działać stacje ładowania i tankowania aut osobowych spełniające wymogi AFIR, i tyle samo dla zasilania aut ciężarowych. Punkty spełniające unijne wymagania mają być gotowe do 2030 r.

Wśród lokalizacji podanych przez GDDKiA jest m.in. 18 MOP-ów Orlenu, 15 MOL-a, 11 BP i siedem punktów zarządzanych przez Shell zlokalizowanych przy drogach szybkiego ruchu.

Docelowo stacje dla aut osobowych mają być rozmieszczone na sieci TEN-T co 60 km, a dla ciężarówek będą rozmieszczone docelowo w odległości 60-100 km w zależności od rodzaju trasy.

Budowa infrastruktury do zasilania aut wymaga nie tylko inwestycji na funkcjonujących już MOP-ach, ale także budowy nowych. Zdaniem ekspertów największym wyzwaniem będzie zapewnienie odpowiedniego zasilania i możliwości przyłączeniowych dla stacji ładowania.
Pozostałe aktualności
Diesel z Indii zastępuje rosyjskie paliwo

Diesel z Indii zastępuje rosyjskie paliwo

Zakaz eksportu oleju napędowego z Rosji wpłynął w październiku na dostawy tureckie. Wielkość rosyjskiego eksportu do Turcji spadła o 21 proc., czyli do najniższego poziomu od lutego.

Kandydat na pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Kandydat na pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Z projektowanego rozporządzenia rządu wynika, że pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej będzie mógł zostać wiceminister w resorcie właściwym do spraw energii.

Pentagon uważa, że to nie Huti porwało tankowiec

Pentagon uważa, że to nie Huti porwało tankowiec

Dwa dni po tym, jak rozeszła się wiadomość, że przedstawiciele Huti w Jemenie próbowali przejąć powiązany z Izraelem tankowiec, co wydawało się szczególnym rodzajem eskalacji konfliktu, Pentagon odrzucił tę teorię.

Orlen wykorzysta wodę z Wisły

Orlen wykorzysta wodę z Wisły

W Płocku na terenie zakładu produkcyjnego Orlenu rozpoczęto budowę stacji uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej.

Rijad chce wesprzeć Teheran

Rijad chce wesprzeć Teheran

Arabia Saudyjska zwróciła się do Iranu z ofertą zacieśnienia współpracy i inwestycji w jego gospodarkę dotkniętą sankcjami, jeśli Republika Islamska powstrzyma swoich regionalnych pełnomocników przed przekształceniem wojny między Izraelem a Hamasem w szerszy konflikt, podała agencja Bloomberg.

Dostawy kazachskiej ropy do Niemiec będą większe

Dostawy kazachskiej ropy do Niemiec będą większe

Kaztransoil zapowiedział, że do końca listopada wyśle do Niemiec więcej ropy niż planowano – nie 100 tys. ton, ale 154 tys. ton.