Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Bariery fiskalne hamują rozwój e-mobilności

Zdaniem specjalistów rynek samochodów elektrycznych rozruszałoby zwolnienie z podatku – tak jak stało się w Norwegii oraz rozwój infrastruktury ładowania.

Jedną z podstawowych barier rozwoju elektromobilności w Polsce są ceny samochodów, które wciąż przewyższają koszty zakupu pojazdów spalinowych. Marcin Bołtryk w „Pulsie Biznesu” zauważa, że choć Polska uruchomiła system bezpośredniego wsparcia zakupu e-pojazdów, to jest on jednak dużo mniej korzystny niż w działający w Niemczech i Francji, a także np. na Słowacji i w Chorwacji, gdzie rynek jest na podobnym do naszego etapie rozwoju.

Cytowany Przemysław Szywacz, partner w dziale doradztwa podatkowego w zespole doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce zwraca uwagę na fakt, że w krajach, które przodują pod względem liczby nowych samochodów elektrycznych, z powodzeniem stosowane są także instrumenty fiskalne. W Polsce ulgi podatkowe ograniczają się do zwolnienia z akcyzy i możliwości zastosowania wyższej podstawy amortyzacji. W dzienniku czytamy też, że przyszłość rynku jest także uzależniona od rozwoju infrastruktury ładowania, która ma kluczowe znaczenie dla przyszłości elektromobilności w Polsce.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Są chętni, aby zbudować nowe ładowarki przy drogach szybkiego ruchu

Są chętni, aby zbudować nowe ładowarki przy drogach szybkiego ruchu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty w przetargu na dzierżawę miejsc pod budowę i obsługę ogólnodostępnych, szybkich stacji ładowania pojazdów elektrycznych na 31 Miejscach Obsługi Podróżnych. Swoje propozycje przesłało siedem podmiotów.

Elektromobilność szansą dla polskiego przemysłu

Elektromobilność szansą dla polskiego przemysłu

Polska ma realną możliwość, by stać się jednym z liderów elektromobilności w Europie — wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Kearney.

Chińskie CATL i Sinopec planują budowę stacji wymiany baterii

Chińskie CATL i Sinopec planują budowę stacji wymiany baterii

CATL, chińska firma zajmująca się rynkiem baterii do pojazdów elektrycznych, poinformowała w środę, że nawiąże współpracę z państwowym koncernem naftowym Sinopec, aby zbudować 10 tys. stacji wymiany akumulatorów.

Powstanie największa sieć ładowania w Europie

Powstanie największa sieć ładowania w Europie

Cztery europejskie firmy zajmujące się ładowaniem pojazdów elektrycznych poinformowały w środę, że będą współpracować w celu stworzenia największej publicznej sieci ładowania na kontynencie.