XX Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek LPG

UNIMOT GAZ uruchomi następną stację regazyfikacji LNG

Zgodnie z zapowiedzią, UNIMOT GAZ S.A. rozpoczął budowę kolejnej stacji regazyfikacji LNG wraz z infrastrukturą. Niebawem do sieci zostaną podłączone pierwsze podmioty.

W ostatnich dniach zależna od UNIMOT GAZ spółka celowa uruchomiła finansowanie projektu zlokalizowanego na terenie jednej z gmin województwa podlaskiego w postaci kredytów inwestycyjnego oraz rewolwingowego. Finansowanie związane jest z uzyskaniem pozwolenia na budowę stacji regazyfikacji LNG oraz towarzyszącej sieci gazowej wraz z niezbędną infrastrukturą oraz uruchomieniem procesu budowlanego.

- Jak informowaliśmy w maju, UNIMOT GAZ S.A. dokonał akwizycji podmiotu zależnego, celem dostarczania paliw gazowych do instytucji publicznych, osób prawnych i odbiorców indywidualnych zlokalizowanych w jednej z gmin województwa podlaskiego – potwierdza Bogusław Satława, Prezes Zarządu UNIMOT GAZ S.A. – W ramach prac przygotowawczych do realizacji przedmiotowej inwestycji, spółka zależna uzyskała niezbędne pozwolenia, w tym pozwolenie na budowę, co umożliwiło uruchomienie finansowania projektu.

Zgodnie z harmonogramem, w pierwszym etapie Spółka przewiduje uruchomienie stacji regazyfikacji LNG wraz z infrastrukturą oraz podłączenie pierwszych podmiotów: klienta przemysłowego z branży budowlano-drogowej oraz odbiorcę publicznego. W drugim etapie planowana jest budowa ok. 6 km sieci gazowej średniego ciśnienia, co umożliwi podłączenie kolejnych klientów, z którymi zostały uprzednio podpisane listy intencyjne. Dzięki temu możliwe będzie zrealizowanie zakładanego wolumenu sprzedaży rzędu min. 0,8 mln m3, czyli ok. 9 GWh w stosunku rocznym. 
Uruchomienie całości inwestycji zostanie zrealizowane na przełomie bieżącego i przyszłego roku.

- Pozytywny scenariusz realizacyjny pozwala ze spokojem patrzeć w przyszłość i szukać kolejnych, niezgazyfikowanych obszarów, dzięki czemu zwiększy się dynamika sprzedaży Grupy w zakresie LNG w stosunku rok do roku – dodaje Bogusław Satława.

W związku z tymi planami niezwykle istotna jest inwestycja Grupy Kapitałowej UNIMOT GAZ we własną, unikalną instalację skraplania gazu ziemnego. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, pierwsze wykroplenia planowane są na wrzesień, a osiągnięcie pełnej zdolności produkcyjnej i zakończenie procesu inwestycyjnego - przed końcem bieżącego roku. Należy podkreślić, że własne źródło dostaw skroplonego paliwa gazowego pozwoli Spółce uniezależnić się od koniunkturalnych wahań na rynkach światowych, zwiększyć pewność dostaw gazu ziemnego, jak również zmniejszyć ryzyka związane z sytuacją geopolityczną.

Więcej w kategorii

Petroleum Ukraine 2024 po raz kolejny w Warszawie

Petroleum Ukraine 2024 po raz kolejny w Warszawie

Międzynarodowa konferencja 'Petroleum Ukraine' odbędzie się 18 czerwca 2024 roku. Program forum obejmie najważniejsze kwestie rynku paliw, takie jak dywersyfikacja dostaw oleju napędowego, polityka sankcji UE, możliwości skutecznej interakcji z ukraińskimi firmami.

Synetyczny gaz ziemny (SNG) stanowi nowe możliwości rozwoju rynku LPG po 2025 roku

Synetyczny gaz ziemny (SNG) stanowi nowe możliwości rozwoju rynku LPG po 2025 roku

Rynek LPG przechodzi przez znaczące zmiany i transformacje - w tym pakiet ustaw "Fit for 55". W rezultacie mogą one zmniejszyć jego zużycie oraz potencjalne podwyżki cen LPG po zakazie importu z Rosji i Białorusi. Jednak te ryzyka mają też szanse przynieść duże możliwości wzrostu rynku LPG w Polsce o 30-50 proc. do 2035 roku.

Tankuj i zyskuj dodatkowe korzyści na stacjach Circle K

Tankuj i zyskuj dodatkowe korzyści na stacjach Circle K

Na stacjach Circle K rusza akcja „Tankujesz, zyskujesz”. Klienci będą mogli skorzystać z promocyjnej ceny aromatycznej kawy oraz dostępnych wariantów Hot Dogów przy zatankowaniu min. 20 litrów dowolnego paliwa miles® oraz milesPLUS®. Oferta obowiązuje z kartą lojalnościową EXTRA i potrwa do połowy kwietnia br.

Program Partnerski ENERGIA PALIW
Pozostałe aktualności
Equinor rozważa zmniejszenie udziałów w brytyjskim polu naftowym Rosebank

Equinor rozważa zmniejszenie udziałów w brytyjskim polu naftowym Rosebank

Norweski gigant energetyczny Equinor nadal aktywnie rozważa redukcję swojego 80-procentowego udziału w brytyjskim polu naftowym Rosebank - powiedział agencji Reutera dyrektor finansowy firmy Torgrim Reitan.

OSGE chce przyspieszyć rozwój małych reaktorów jądrowych w Europie

OSGE chce przyspieszyć rozwój małych reaktorów jądrowych w Europie

Firma Orlen Synthos Green Energy (OSGE) współpracując z 17 firmami z różnych krajów złożyła wniosek o utworzenie specjalnej grupy roboczej, która skupi się na rozwoju małych reaktorów modułowych BWRX-300.

Arabia Saudyjska kupuje olej opałowy z Kuwejtu

Arabia Saudyjska kupuje olej opałowy z Kuwejtu

W lipcu 2024 roku Arabia Saudyjska,, po raz pierwszy od ponad dwóch lat, podjęła decyzję o imporcie oleju opałowego z Kuwejtu.

Rynek ropy naftowej w USA po wyborach

Rynek ropy naftowej w USA po wyborach

Goldman Sachs przewiduje, że przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych będzie miał bardzo ograniczone możliwości zwiększenia krajowej produkcji ropy naftowej w 2025 roku.

Rosja, Irak i Kazachstan zrekompensują nadprodukcję ropy

Rosja, Irak i Kazachstan zrekompensują nadprodukcję ropy

Rosja, Irak i Kazachstan przedstawiły OPEC plany rekompensat nadprodukcji ropy naftowej w pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku.

Tankowiec przewrócił się u wybrzeży Filipin

Tankowiec przewrócił się u wybrzeży Filipin

Filipiński tankowiec przewożący 1,4 mln litrów oleju opałowego zatonął w czwartek u wybrzeży Manili. W wyniku zdarzenia część ładunku wyciekła do morza.