Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Warter Aviation uruchamia kolejną, jedenastą stację paliw na lotnisku

Na lotnisku w Krośnie będą dostępne trzy rodzaje paliw: benzyna lotnicza Avgas 100LL, benzyna lotnicza AKI93 i paliwo lotnicze JET A-1. Tankowanie jest możliwe w systemie 24/7 dla osób mających karty flotowe Warter Aviation (współpracują z tankomatami), ale w ofercie znajduje się także zakup paliwa online.

– Systematycznie staramy się rozwijać naszą sieć sprzedaży, tak aby w perspektywie kolejnych lat sieć naszych stacji zdecydowanie mocniej i szerzej pokryła polskie lotniska i lądowiska. Być może – choć to odległa perspektywa – pojawimy się także poza Polską, już nie tylko jako dostawca paliw, ale także operator – wyjaśnia Wojciech Okine z zarządu spółki Warter Fuels SA.

Warto zauważyć, że według najnowszych danych w pierwszej połowie tego roku w naszym kraju zarejestrowanych było już 575 samolotów ultralekkich, 1338 samolotów o napędzie śmigłowym/turbośmigłowym (z wyłączeniem tych przeznaczonych do regularnego transportu lotniczego) oraz 319 śmigłowców. 

– To więcej niż rok wcześniej, chociaż nadal są to dane niepełne, ponieważ sporo naszych pilotów ma samoloty zarejestrowane w innych krajach. Przy czym te maszyny również lądują w naszym kraju i wtedy część z nich na pewno korzysta w możliwości tankowania – zauważa Wojciech Okine.

Tankomaty i dystrybutory umożliwiające tankowanie benzyny lotniczej Avgas 100LL znajdują się już na 11 lotniskach: Aeroklubu Elbląskiego, Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego, Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej, Aeroklubu Lubelskiego, Aeroklubu Radomskiego, Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, Aeroklubu Zagłębia Miedziowego, Aeroklubu Nowy Targ, Aeroklubu Wrocławskiego, Suwalskiej Szkoły Lotniczej  a teraz także na lotnisku w Krośnie.

 – Od wielu lat dostarczamy najwyższej jakości benzyny lotnicze do odbiorców na całym świecie. To paliwa przeznaczone do najpopularniejszych silników tłokowych, jakie używane są w lotnictwie turystycznym, sportowym i biznesowym. Jednocześnie systematycznie rozwijamy technologie produkcji paliw, tak aby dostosowywać je do zmieniających się oczekiwań pilotów i wymagań ochrony środowiska – podkreśla Wojciech Okine.

Odpowiedzią na zmieniające się oczekiwania pilotów było wprowadzenie do sprzedaży benzyny lotniczej AKI93. Paliwo to nie zawiera ołowiu ani związków tlenowych, tj. alkoholi, eterów. Zostało opracowane jako alternatywa dla tradycyjnych benzyn silnikowych, w których występują związki tlenowe. Ponadto cechuje się korzystną relacją jakości do ceny. Jest w pełni przystosowane do napędu samolotów ultralekkich, a ze względu na bardzo niską zawartość olefin – odporne na utlenianie, co gwarantuje długi okres magazynowania.

-  Warto również dodać, że kupując benzynę lotniczą AKI 93, mamy możliwość nabycia jej bez akcyzy, a to robi dużą różnicę w cenie – przypomina – stwierdził Jacek Wensławowski, dyrektor ds. operacyjnych w Warter Fuels SA. Krótko wyjaśniając: tzw. paliwo bezakcyzowe mogą kupić podmioty świadczące usługi z użyciem statków powietrznych na potrzeby lotów szkoleniowych według certyfikatu ATO/DTO, przewozu osób i mienia w ramach AOC oraz wszelkich lotów specjalnych, włączając w to loty lotnictwa państwowego.

Widzimy potencjał rynku, zauważamy rosnącą liczbę maszyn i dostosowujemy do tego swoje rynkowe zamierzenia. Na Krośnie i 11 stacjach nie kończą się nasze plany – dodaje Jacek Wensławowski. – Szukamy nowych możliwości rozwoju i prowadzimy intensywne rozmowy z zarządami kolejnych lotnisk. W grę wchodzą różne rozwiązania, nie tylko budowa i prowadzenie własnych stacji paliw. Dodam też, że nasze plany nie ograniczają się tylko do Polski – podsumował.

Warto dodać, że benzyny Avgas, oferowane przez Warter Fuels, mają certyfikaty wydane przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych i są produkowane zgodnie z międzynarodowymi normami ASTM oraz Def Stan.


Więcej w kategorii

Dołącz do kluczowych interesariuszy kształtujących przyszłość rynku gazu płynnego na ELGC2025

Dołącz do kluczowych interesariuszy kształtujących przyszłość rynku gazu płynnego na ELGC2025

Wraz z przyspieszeniem dynamiki odnawialnych gazów płynnych, Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025 zyskuje uznanie na najwyższym szczeblu instytucjonalnym.

Dołącz do Europejskiego Kongresu Gazu Płynnego: odkryj możliwości i zdobądź cenne kontakty

Dołącz do Europejskiego Kongresu Gazu Płynnego: odkryj możliwości i zdobądź cenne kontakty

Europejski Kongres Gazu Płynnego (ELGC) to prestiżowe wydarzenie o ponad 50-letniej tradycji, które corocznie gromadzi liderów, innowatorów i decydentów z branży gazu płynnego z całego świata. Od momentu powstania w 1971 roku, kongres stał się kluczową platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, promującą współpracę na rzecz

Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025: Energia wszędzie

Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025: Energia wszędzie

Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025 (ELGC 2025) odbędzie się w dniach 20–22 maja w Katowicach w Polsce. Zgromadzi on liderów branży, decydentów i ekspertów, którzy omówią przyszłość odnawialnych gazów płynnych w europejskiej transformacji energetycznej.

Zautomatyzuj obowiązki podatkowe
Pozostałe aktualności
PERN modernizuje rurociągi pod rzekami

PERN modernizuje rurociągi pod rzekami

PERN poinformował o rozpoczęciu kolejnej inwestycji w ramach ogólnopolskiego programu modernizacji rurociągów w miejscach ich przejść pod rzekami. Tym razem prace obejmą rurociąg paliwowy pod rzeką Rządzą na odcinku Mościska–Emilianów, w miejscowości Kraszew Stary (gm. Klembów).

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Holenderskie i niemieckie rafinerie wykupiły w kwietniu wszystkie cztery ładunki ropy Doba z Czadu, aby skorzystać na rosnącym popycie na czystsze paliwo morskie w Europie ze strony firm żeglugowych - wynika z danych dotyczących żeglugi morskiej i źródeł handlowych.

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

UE zamierza nałożyć ograniczenia na spółkę zależną Lukoil - Litasco Middle East, firmę ubezpieczeniową VSK i Surgutneftgaz, poinformowała agencja Bloomberg.

Pomyłka na stacji paliw w Elblągu

Pomyłka na stacji paliw w Elblągu

W środę 7 maja na stacji przy markecie E.Leclerc doszło do błędu przy tankowaniu zbiorników. Jak podała sieć handlowa na swojej stronie, między godziną 11:50 a 13:20 do dystrybutorów trafiło paliwo o nieprawidłowych parametrach, co mogło spowodować uszkodzenia pojazdów.

Trump ogłasza zawieszenie broni z Huti

Trump ogłasza zawieszenie broni z Huti

Prezydent USA Donald Trump ogłosił zakończenie kryzysu żeglugowego na Morzu Czerwonym. Dodał, że jemeńscy Huti zgodzili się zaprzestać ataków na statki, a Waszyngton zaprzestanie ataków na rebeliantów.

Chińska rafineria eksportuje pierwszą dostawę SAF

Chińska rafineria eksportuje pierwszą dostawę SAF

Chińska firma Zhejiang Jiaao Enprotech poinformowała w środę, że jej fabryka biopaliw we wschodnich Chinach, wyeksportowała pierwszą partię zrównoważonego paliwa lotniczego w ilości 13 400 ton.