Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Jak działa rafineria Orlen?

Portal Fabryki w Polsce odwiedził zakład produkcyjny w Płocku i przygotował materiał wideo przedstawiający działanie rafinerii polskiego koncernu naftowego. W filmie można zobaczyć jak wyglądają procesy pozyskiwania paliwa oraz innych cennych surowców, takich jak: benzyna, paliwo lotnicze, oleje napędowe, smary, asfalt czy koks.

Rafineria to nie tylko miejsce, w którym wytwarza się paliwo. To cały kompleks zakładów, których produkty mają kluczowe znaczenie dla całej gospodarki. Na terenie Polski działają cztery rafinerie. Największa i najnowocześniejsza znajduje się w Płocku. Zajmuje ona powierzchnię 250 hektarów, ale już niedługo jej wielkość zwiększy się do 300 hektarów.

Skąd bierze się ropa w polskich rafineriach? Kluczowym miejscem jest naftoport w Gdańsku, gdzie przypływają tankowce z ropą naftową z różnych miejsc, m.in. Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy z Norwegii.

Podstawowym procesem przerobu ropy naftowej jest destylacja. W wyniku tego procesu powstają m.in. LPG, lekkie, średnie i ciężkie benzyny oraz olej napędowy. Pozostałości tego procesu poddawane są różnym technikom pogłębionego przerobu, w wyniku czego uzyskuje się kolejne wartościowe produkty. O tym, czym jest technologia DCU, procesy hydrokrakingu oraz ekstrakcji, dowiesz się z materiału wideo.


Orlen posiada dwa zakłady petrochemiczne – w Płocku oraz w czeskim Litvinowie. Płocki zakład petrochemiczny jest jednym z najnowocześniejszych i największych zakładów tego typu w Europie. Zakład petrochemiczny pozwala na przedłużenie łańcucha przerobu ropy naftowej. Etylen i propylen, który wytwarzany jest w zakładach służy do produkcji m.in. środków chemicznych, sprzętu AGD, urządzeń elektronicznych, części samochodowych i wielu innych.

Na terenie płockiego zakładu trwa właśnie dynamiczna rozbudowa nowego kompleksu Olefin III. To największa tego typu inwestycja w całej Europie na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Źródło: fabrykiwpolsce.pl

Więcej w kategorii

Dołącz do Europejskiego Kongresu Gazu Płynnego: odkryj możliwości i zdobądź cenne kontakty

Dołącz do Europejskiego Kongresu Gazu Płynnego: odkryj możliwości i zdobądź cenne kontakty

Europejski Kongres Gazu Płynnego (ELGC) to prestiżowe wydarzenie o ponad 50-letniej tradycji, które corocznie gromadzi liderów, innowatorów i decydentów z branży gazu płynnego z całego świata. Od momentu powstania w 1971 roku, kongres stał się kluczową platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, promującą współpracę na rzecz

Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025: Energia wszędzie

Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025: Energia wszędzie

Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025 (ELGC 2025) odbędzie się w dniach 20–22 maja w Katowicach w Polsce. Zgromadzi on liderów branży, decydentów i ekspertów, którzy omówią przyszłość odnawialnych gazów płynnych w europejskiej transformacji energetycznej.

Kongres Paliwowy 2025: Czy Zielony Ład jest na właściwej ścieżce? Już 19-20 marca w Warszawie!

Kongres Paliwowy 2025: Czy Zielony Ład jest na właściwej ścieżce? Już 19-20 marca w Warszawie!

W dniach 19-20 marca w Warszawie odbędzie się Kongres Paliwowy 2025 – jedno z najważniejszych wydarzeń branży paliwowo-energetycznej w Europie. Organizowane przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) zgromadzi liderów branży, decydentów politycznych oraz ekspertów, którzy i odpowiedzą na pytanie: czy Zielony