MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Jak działa rafineria Orlen?

Portal Fabryki w Polsce odwiedził zakład produkcyjny w Płocku i przygotował materiał wideo przedstawiający działanie rafinerii polskiego koncernu naftowego. W filmie można zobaczyć jak wyglądają procesy pozyskiwania paliwa oraz innych cennych surowców, takich jak: benzyna, paliwo lotnicze, oleje napędowe, smary, asfalt czy koks.

Rafineria to nie tylko miejsce, w którym wytwarza się paliwo. To cały kompleks zakładów, których produkty mają kluczowe znaczenie dla całej gospodarki. Na terenie Polski działają cztery rafinerie. Największa i najnowocześniejsza znajduje się w Płocku. Zajmuje ona powierzchnię 250 hektarów, ale już niedługo jej wielkość zwiększy się do 300 hektarów.

Skąd bierze się ropa w polskich rafineriach? Kluczowym miejscem jest naftoport w Gdańsku, gdzie przypływają tankowce z ropą naftową z różnych miejsc, m.in. Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy z Norwegii.

Podstawowym procesem przerobu ropy naftowej jest destylacja. W wyniku tego procesu powstają m.in. LPG, lekkie, średnie i ciężkie benzyny oraz olej napędowy. Pozostałości tego procesu poddawane są różnym technikom pogłębionego przerobu, w wyniku czego uzyskuje się kolejne wartościowe produkty. O tym, czym jest technologia DCU, procesy hydrokrakingu oraz ekstrakcji, dowiesz się z materiału wideo.


Orlen posiada dwa zakłady petrochemiczne – w Płocku oraz w czeskim Litvinowie. Płocki zakład petrochemiczny jest jednym z najnowocześniejszych i największych zakładów tego typu w Europie. Zakład petrochemiczny pozwala na przedłużenie łańcucha przerobu ropy naftowej. Etylen i propylen, który wytwarzany jest w zakładach służy do produkcji m.in. środków chemicznych, sprzętu AGD, urządzeń elektronicznych, części samochodowych i wielu innych.

Na terenie płockiego zakładu trwa właśnie dynamiczna rozbudowa nowego kompleksu Olefin III. To największa tego typu inwestycja w całej Europie na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Źródło: fabrykiwpolsce.pl
Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes
Pozostałe aktualności
Chiny zwiększyły w pierwszym kwartale import rosyjskiej ropy

Chiny zwiększyły w pierwszym kwartale import rosyjskiej ropy

W pierwszych trzech miesiącach tego roku Chiny zwiększyły zakupy surowców naftowych z Federacji Rosyjskiej o 12,85 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2023 roku. W ujęciu finansowym dostawy wzrosły o 17,9 proc. do 13,858 mld USD.

Rafineria w regionie Orenburga przygotowuje się do uruchomienia

Rafineria w regionie Orenburga przygotowuje się do uruchomienia

Zakład Orsknefteorgsintez, który przestał działać prawie dwa tygodnie temu ze względu na zagrożenie powodzią i ryzyko ekologiczne, ogłosił wznowienie pracy.

Grupa Orlen wykorzysta energię odnawialną przy wydobyciu

Grupa Orlen wykorzysta energię odnawialną przy wydobyciu

Orlen w piątek poinformował, że kolejna instalacja wydobywcza służąca do eksploatacji norweskich złóż Grupy Orlen została podłączona do czystej energii wytwarzanej na lądzie.

Helsinki chcą zablokować trasę rosyjskich tankowców przez Zatokę Fińską

Helsinki chcą zablokować trasę rosyjskich tankowców przez Zatokę Fińską

Fińska minister spraw zagranicznych oficjalnie ogłosiła swoje zamiary wprowadzenia zakazu pływania tankowcami „floty cieni” po Bałtyku.

Unimot skorygował wyniki za IV kwartał po rozliczeniu nabycia Lotos Terminale

Unimot skorygował wyniki za IV kwartał po rozliczeniu nabycia Lotos Terminale

Jak podała w poniedziałek agencja ISBnews, Unimot dokonał ostatecznego rozliczenia transakcji nabycia akcji Lotos Terminale (obecnie Unimot Terminale), w związku z czym zmianie uległy szacunkowe wyniki finansowe za IV kw. 2023 r.

Więcej etanolu w amerykańskiej benzynie

Więcej etanolu w amerykańskiej benzynie

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) ogłosiła tymczasowe zwiększenie sprzedaży mieszanki benzyn o wyższej zawartości etanolu w nadchodzącym sezonie letnim.