Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Wirtualna elektrownia dla drugiej największej prywatnej sieci stacji paliw startuje w Nowy Rok

Rynek energetyczny nie może już dłużej czekać na nowoczesne rozwiązania. Z takiego założenia wyszły dwie polskie spółki, które już od 1 stycznia 2024 roku stworzą wirtualną elektrownię (virtual power plan) obejmującą ponad 60 stacji paliw w całej Polsce, mikroinstalacje i farmy fotowoltaiczne oraz farmy wiatrowe. Solare Energy sp. z o.o. oraz Watis sp. z o.o. w listopadzie 2023 roku podpisały umowę o współpracy, dzięki której digitalizacja rynku energetyki oraz transformacja energetyczna podmiotów z branży paliwowej staje się rzeczywistością.

Wyjątkowo innowacyjną współpracę spółki Solare Energy oraz Watis nawiązały już w listopadzie 2023 roku. Solare Energy to przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się m. in. obrotem energią elektryczną, Watis z kolei to druga pod względem wielkości sieć prywatnych stacji paliw w Polsce oraz elektrowni OZE. Dzięki podpisanej umowie przedsiębiorstwo paliwowe znacząco zoptymalizuje koszty zużycia energii elektrycznej przez stacje paliw, a także zmaksymalizuje wykorzystanie własnych źródeł energii odnawialnej. Umowa obejmuje ponad 60 lokalizacji na terenie całej Polski, na wielu obszarach dystrybucyjnych, co jednak nie przeszkodziło w nawiązaniu współpracy, która będzie przyszłością nowoczesnego rynku energetycznego.

Czym jest wirtualna elektrownia i co daje?

Virtual Power Plant (VPP), czyli wirtualna elektrownia jest odpowiedzią na wyzwania dotykające zarówno branży energetycznej, jak i paliwowej. Jest to zintegrowane zestawienie rozproszonych geograficznie źródeł energii, takich jak elektrownie wiatrowe, czy farmy fotowoltaiczne, a także rozproszonych odbiorców. W obrębie wirtualnej elektrowni wszystkie podmioty wzajemnie się bilansują. To rozwiązanie ułatwia zarządzanie kosztami energii w dużych przedsiębiorstwach oraz stwarza możliwości dokładnego raportowania w standardzie ESG. VPP ułatwia i przyspiesza transformację energetyczną.

Koncepcja wirtualnej elektrowni rozwija się już od kilku lat, ale na rynku dopiero pojawiają się podmioty, które są w stanie zarządzić tak skomplikowaną strukturą oraz dostosować ją do potrzeb klienta. Tym bardziej cieszy fakt, że nasze doświadczenie w obrocie energią elektryczną oraz budowie OZE w połączeniu z nowoczesnym podejściem Watis Sp. z o.o. do branży paliwowej przysłużą się do transformacji rynku energetyki – tłumaczy Mateusz Kania, członek zarządu Solare Energy sp. z o.o. i dodaje – W Solare Energy chcemy być awangardą transformacji energetycznej, tworzyć nową energetykę. 

Dlatego właśnie rozmowy z tak dojrzałym partnerem na rynku paliwowym jak Watis zakończyły się ekscytującym projektem, uszytym na miarę potrzeb klienta. Projektem, który wyznacza kierunki transformacji dla podmiotów z branży paliwowej. Efektywnie pozwala on zużywać energię elektryczną wytworzoną przez farmę fotowoltaiczną lub elektrownię wiatrową przez stację paliw lub jakikolwiek inny punkt poboru energii położony na drugim końcu kraju.
 
Rozwiązanie wpisane w długoterminową strategię energetyczną spółek

Na terenie Europy to Niemcy są pionierem, który przełamuje monopol dużych elektrowni i dopuszcza firmy z małymi portfelami aktywów połączonych w Wirtualne Elektrownie.  Szacuje się, że globalny rynek Wirtualnych Elektrowni do 2027 roku osiągnie wartość 2,85 miliarda dolarów (źródło: Fortune Business Insights™). W Polsce virtual power plant Watis sp. z o.o. oraz Solare Energy będzie jednym z pierwszych rozpoczętych projektów tego typu obejmujących rzeczywistą dostawę energii elektrycznej i bilansowanie.

Dzięki długoletniej strategii polegającej na rozwoju instalacji OZE oraz współpracy w ramach wirtualnej elektrowni Watis Sp.z o.o. realizuje strategię zielonej transformacji, skutecznie minimalizując wpływ na środowisko naturalne. Jest to nowy kierunek transformacji branży paliwowej, który tworzy nowe modele i rozwiązania biznesowe dopasowane do założeń ESG oraz celów zrównoważonego rozwoju.

W ramach naszej długoletniej strategii rozwoju w duchu zrównoważonej branży paliwowej oraz OZE, współpraca z Solare Energy jest dla nas nie tylko naturalnym etapem, ale także szansą na skuteczne minimalizowanie wpływu na środowisko naturalne. Dobrze wiemy, że wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w dużych przedsiębiorstwach nie jest takie łatwe – będąc drugą największą prywatną siecią stacji paliw w Polsce przeszliśmy już wiele kroków, by znaleźć się tu, gdzie jesteśmy. Rynkowa dynamika i rosnące zainteresowanie wirtualnymi elektrowniami potwierdzają, że jesteśmy na właściwej ścieżce, a przecieranie tego szlaku na polskim rynku jest dla nas prawdziwym powodem do dumy. Jesteśmy przekonani, że ta innowacyjna współpraca przyniesie realne korzyści dla naszych klientów, środowiska i przyczyni się do dalszej transformacji branży energetyczno-paliwowej w Polsce – podsumowuje Katarzyna Siwa, Dyrektor Operacyjny Watis Sp. z o.o.




Więcej w kategorii

Dołącz do kluczowych interesariuszy kształtujących przyszłość rynku gazu płynnego na ELGC2025

Dołącz do kluczowych interesariuszy kształtujących przyszłość rynku gazu płynnego na ELGC2025

Wraz z przyspieszeniem dynamiki odnawialnych gazów płynnych, Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025 zyskuje uznanie na najwyższym szczeblu instytucjonalnym.

Dołącz do Europejskiego Kongresu Gazu Płynnego: odkryj możliwości i zdobądź cenne kontakty

Dołącz do Europejskiego Kongresu Gazu Płynnego: odkryj możliwości i zdobądź cenne kontakty

Europejski Kongres Gazu Płynnego (ELGC) to prestiżowe wydarzenie o ponad 50-letniej tradycji, które corocznie gromadzi liderów, innowatorów i decydentów z branży gazu płynnego z całego świata. Od momentu powstania w 1971 roku, kongres stał się kluczową platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, promującą współpracę na rzecz

Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025: Energia wszędzie

Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025: Energia wszędzie

Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025 (ELGC 2025) odbędzie się w dniach 20–22 maja w Katowicach w Polsce. Zgromadzi on liderów branży, decydentów i ekspertów, którzy omówią przyszłość odnawialnych gazów płynnych w europejskiej transformacji energetycznej.

Zautomatyzuj obowiązki podatkowe
Pozostałe aktualności
PERN modernizuje rurociągi pod rzekami

PERN modernizuje rurociągi pod rzekami

PERN poinformował o rozpoczęciu kolejnej inwestycji w ramach ogólnopolskiego programu modernizacji rurociągów w miejscach ich przejść pod rzekami. Tym razem prace obejmą rurociąg paliwowy pod rzeką Rządzą na odcinku Mościska–Emilianów, w miejscowości Kraszew Stary (gm. Klembów).

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Holenderskie i niemieckie rafinerie wykupiły w kwietniu wszystkie cztery ładunki ropy Doba z Czadu, aby skorzystać na rosnącym popycie na czystsze paliwo morskie w Europie ze strony firm żeglugowych - wynika z danych dotyczących żeglugi morskiej i źródeł handlowych.

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

UE zamierza nałożyć ograniczenia na spółkę zależną Lukoil - Litasco Middle East, firmę ubezpieczeniową VSK i Surgutneftgaz, poinformowała agencja Bloomberg.

Pomyłka na stacji paliw w Elblągu

Pomyłka na stacji paliw w Elblągu

W środę 7 maja na stacji przy markecie E.Leclerc doszło do błędu przy tankowaniu zbiorników. Jak podała sieć handlowa na swojej stronie, między godziną 11:50 a 13:20 do dystrybutorów trafiło paliwo o nieprawidłowych parametrach, co mogło spowodować uszkodzenia pojazdów.

Trump ogłasza zawieszenie broni z Huti

Trump ogłasza zawieszenie broni z Huti

Prezydent USA Donald Trump ogłosił zakończenie kryzysu żeglugowego na Morzu Czerwonym. Dodał, że jemeńscy Huti zgodzili się zaprzestać ataków na statki, a Waszyngton zaprzestanie ataków na rebeliantów.

Chińska rafineria eksportuje pierwszą dostawę SAF

Chińska rafineria eksportuje pierwszą dostawę SAF

Chińska firma Zhejiang Jiaao Enprotech poinformowała w środę, że jej fabryka biopaliw we wschodnich Chinach, wyeksportowała pierwszą partię zrównoważonego paliwa lotniczego w ilości 13 400 ton.