XX Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek LPG

Wirtualna elektrownia dla drugiej największej prywatnej sieci stacji paliw startuje w Nowy Rok

Rynek energetyczny nie może już dłużej czekać na nowoczesne rozwiązania. Z takiego założenia wyszły dwie polskie spółki, które już od 1 stycznia 2024 roku stworzą wirtualną elektrownię (virtual power plan) obejmującą ponad 60 stacji paliw w całej Polsce, mikroinstalacje i farmy fotowoltaiczne oraz farmy wiatrowe. Solare Energy sp. z o.o. oraz Watis sp. z o.o. w listopadzie 2023 roku podpisały umowę o współpracy, dzięki której digitalizacja rynku energetyki oraz transformacja energetyczna podmiotów z branży paliwowej staje się rzeczywistością.

Wyjątkowo innowacyjną współpracę spółki Solare Energy oraz Watis nawiązały już w listopadzie 2023 roku. Solare Energy to przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się m. in. obrotem energią elektryczną, Watis z kolei to druga pod względem wielkości sieć prywatnych stacji paliw w Polsce oraz elektrowni OZE. Dzięki podpisanej umowie przedsiębiorstwo paliwowe znacząco zoptymalizuje koszty zużycia energii elektrycznej przez stacje paliw, a także zmaksymalizuje wykorzystanie własnych źródeł energii odnawialnej. Umowa obejmuje ponad 60 lokalizacji na terenie całej Polski, na wielu obszarach dystrybucyjnych, co jednak nie przeszkodziło w nawiązaniu współpracy, która będzie przyszłością nowoczesnego rynku energetycznego.

Czym jest wirtualna elektrownia i co daje?

Virtual Power Plant (VPP), czyli wirtualna elektrownia jest odpowiedzią na wyzwania dotykające zarówno branży energetycznej, jak i paliwowej. Jest to zintegrowane zestawienie rozproszonych geograficznie źródeł energii, takich jak elektrownie wiatrowe, czy farmy fotowoltaiczne, a także rozproszonych odbiorców. W obrębie wirtualnej elektrowni wszystkie podmioty wzajemnie się bilansują. To rozwiązanie ułatwia zarządzanie kosztami energii w dużych przedsiębiorstwach oraz stwarza możliwości dokładnego raportowania w standardzie ESG. VPP ułatwia i przyspiesza transformację energetyczną.

Koncepcja wirtualnej elektrowni rozwija się już od kilku lat, ale na rynku dopiero pojawiają się podmioty, które są w stanie zarządzić tak skomplikowaną strukturą oraz dostosować ją do potrzeb klienta. Tym bardziej cieszy fakt, że nasze doświadczenie w obrocie energią elektryczną oraz budowie OZE w połączeniu z nowoczesnym podejściem Watis Sp. z o.o. do branży paliwowej przysłużą się do transformacji rynku energetyki – tłumaczy Mateusz Kania, członek zarządu Solare Energy sp. z o.o. i dodaje – W Solare Energy chcemy być awangardą transformacji energetycznej, tworzyć nową energetykę. 

Dlatego właśnie rozmowy z tak dojrzałym partnerem na rynku paliwowym jak Watis zakończyły się ekscytującym projektem, uszytym na miarę potrzeb klienta. Projektem, który wyznacza kierunki transformacji dla podmiotów z branży paliwowej. Efektywnie pozwala on zużywać energię elektryczną wytworzoną przez farmę fotowoltaiczną lub elektrownię wiatrową przez stację paliw lub jakikolwiek inny punkt poboru energii położony na drugim końcu kraju.
 
Rozwiązanie wpisane w długoterminową strategię energetyczną spółek

Na terenie Europy to Niemcy są pionierem, który przełamuje monopol dużych elektrowni i dopuszcza firmy z małymi portfelami aktywów połączonych w Wirtualne Elektrownie.  Szacuje się, że globalny rynek Wirtualnych Elektrowni do 2027 roku osiągnie wartość 2,85 miliarda dolarów (źródło: Fortune Business Insights™). W Polsce virtual power plant Watis sp. z o.o. oraz Solare Energy będzie jednym z pierwszych rozpoczętych projektów tego typu obejmujących rzeczywistą dostawę energii elektrycznej i bilansowanie.

Dzięki długoletniej strategii polegającej na rozwoju instalacji OZE oraz współpracy w ramach wirtualnej elektrowni Watis Sp.z o.o. realizuje strategię zielonej transformacji, skutecznie minimalizując wpływ na środowisko naturalne. Jest to nowy kierunek transformacji branży paliwowej, który tworzy nowe modele i rozwiązania biznesowe dopasowane do założeń ESG oraz celów zrównoważonego rozwoju.

W ramach naszej długoletniej strategii rozwoju w duchu zrównoważonej branży paliwowej oraz OZE, współpraca z Solare Energy jest dla nas nie tylko naturalnym etapem, ale także szansą na skuteczne minimalizowanie wpływu na środowisko naturalne. Dobrze wiemy, że wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w dużych przedsiębiorstwach nie jest takie łatwe – będąc drugą największą prywatną siecią stacji paliw w Polsce przeszliśmy już wiele kroków, by znaleźć się tu, gdzie jesteśmy. Rynkowa dynamika i rosnące zainteresowanie wirtualnymi elektrowniami potwierdzają, że jesteśmy na właściwej ścieżce, a przecieranie tego szlaku na polskim rynku jest dla nas prawdziwym powodem do dumy. Jesteśmy przekonani, że ta innowacyjna współpraca przyniesie realne korzyści dla naszych klientów, środowiska i przyczyni się do dalszej transformacji branży energetyczno-paliwowej w Polsce – podsumowuje Katarzyna Siwa, Dyrektor Operacyjny Watis Sp. z o.o.
Więcej w kategorii

Petroleum Ukraine 2024 po raz kolejny w Warszawie

Petroleum Ukraine 2024 po raz kolejny w Warszawie

Międzynarodowa konferencja 'Petroleum Ukraine' odbędzie się 18 czerwca 2024 roku. Program forum obejmie najważniejsze kwestie rynku paliw, takie jak dywersyfikacja dostaw oleju napędowego, polityka sankcji UE, możliwości skutecznej interakcji z ukraińskimi firmami.

Synetyczny gaz ziemny (SNG) stanowi nowe możliwości rozwoju rynku LPG po 2025 roku

Synetyczny gaz ziemny (SNG) stanowi nowe możliwości rozwoju rynku LPG po 2025 roku

Rynek LPG przechodzi przez znaczące zmiany i transformacje - w tym pakiet ustaw "Fit for 55". W rezultacie mogą one zmniejszyć jego zużycie oraz potencjalne podwyżki cen LPG po zakazie importu z Rosji i Białorusi. Jednak te ryzyka mają też szanse przynieść duże możliwości wzrostu rynku LPG w Polsce o 30-50 proc. do 2035 roku.

Tankuj i zyskuj dodatkowe korzyści na stacjach Circle K

Tankuj i zyskuj dodatkowe korzyści na stacjach Circle K

Na stacjach Circle K rusza akcja „Tankujesz, zyskujesz”. Klienci będą mogli skorzystać z promocyjnej ceny aromatycznej kawy oraz dostępnych wariantów Hot Dogów przy zatankowaniu min. 20 litrów dowolnego paliwa miles® oraz milesPLUS®. Oferta obowiązuje z kartą lojalnościową EXTRA i potrwa do połowy kwietnia br.