MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Benzyna E10: czy warto oszczędzać na bezpieczeństwie?

W całej Europie systematycznie zaczyna pojawiać się benzyna E10, ekologiczne paliwo zaprojektowane do silników samochodowych. Próba szukania oszczędności i zastępowanie paliw przeznaczonych do wykorzystywania w lotnictwie paliwem do samochodów wyposażonych w nowoczesne silniki benzynowe nie tylko grozi uszkodzeniem silnika, ale także – przede wszystkim – jest przepisem na wypadek lotniczy o niedających się przewidzieć następstwach.

W niektórych krajach europejskich paliwo z 10-procentową domieszką bioetanolu jest w sprzedaży od wielu lat. Zgodnie z dostępnymi informacjami można je zatankować choćby w Niemczech i we Francji. Według renomowanego niemieckiego instytutu ADAC jeżdżenie na tym paliwie wiąże się z jego zwiększonym zużyciem (1,5–3%) oraz niewielkim, bo ok. 5-procentowym, spadkiem mocy silnika. ADAC, jak podkreśla na swoich stronach, że na paliwie E10 mogą jeździć wszystkie samochody produkowane od listopada 2010 r.

– W Warter Fuels znamy się zarówno na benzynach samochodowych jak i lotniczych i niepokoją nas pojawiające się w przestrzeni publicznej pytania o możliwość stosowania wspomnianego paliwa E-10 w samolotach. I naprawdę nie ma znaczenia, czy mówimy o samolotach trochę większych, czy trochę mniejszych, a nawet motolotniach. Pomysł na zatankowanie samolotu benzyną E10 jest, mówiąc krótko, bardzo nieodpowiedzialny i niebezpieczny – podkreśla zdecydowanie Janusz Pilarczyk, członek zarządu spółki Warter Fuels.

Nie bez powodu brytyjskie Light Aircraft Association już jesienią 2021 r. przestrzegało przed używaniem zmodyfikowanego paliwa w samolotach i wiatrakowcach.

Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw
Pozostałe aktualności
Nowe sankcje a zakupy rosyjskiej ropy przez Indie

Nowe sankcje a zakupy rosyjskiej ropy przez Indie

Nowe sankcje USA nałożone na Moskwę grożą ograniczeniem sprzedaży rosyjskiej ropy do Indii. Może to zniweczyć wysiłki indyjskich rafinerii państwowych mające na celu zabezpieczenie rocznych umów na dostawy.

Nowa Moya na Podkarpaciu

Nowa Moya na Podkarpaciu

W województwie podkarpackim w miejscowości Padew Narodowa uruchomiono stację paliw Moya. Poza możliwością tankowania klienci mogą skorzystać z oferty gastronomicznej oraz zrobić zakupy. Obiekt przystosowany jest do obsługi pojazdów ciężarowych.

Krakowskie MPK testuje przegubowy autobus na wodór

Krakowskie MPK testuje przegubowy autobus na wodór

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie poinformowało o rozpoczęciu testów przegubowego autobusu Solaris zasilanego wodorem. W najbliższych latach Kraków chce zakupić 10 autobusów napędzanych tym paliwem.

Glencore zainteresowany zakupem rafinerii Shella w Singapurze

Glencore zainteresowany zakupem rafinerii Shella w Singapurze

Trader Glencore wraz z indonezyjskim PT jest zainteresowany kupnem kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w Singapurze.

Moya udostępniła ładowarki swoim użytkownikom

Moya udostępniła ładowarki swoim użytkownikom

Spółka Anwim, w ramach partnerstwa sieci Moya energia z Elocity, udostępniła ponad 1400 punktów ładowania pojazdów elektrycznych dla użytkowników kart flotowych Moya firma.

W Boguszowie-Gorcach powstanie stacja tankowania

W Boguszowie-Gorcach powstanie stacja tankowania

Burmistrz miasta Sylwia Dąbrowska poinformowała, że jest inwestor na budowę stację paliw płynnych i gazowych. Budowa planowana jest przy ul. Wałbrzyskiej.