Stawki akcyzy w dół, opłata emisyjna bez zmian

Do Sejmu trafił projekt rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, który jest częścią tarczy antyinflacyjnej.

Stawki akcyzy w dół, opłata emisyjna bez zmian
Rządowa propozycja zakłada m.in. czasową obniżkę stawek akcyzy na niektóre paliw silnikowe. Nie zmieni się za to wysokość opłaty paliwowej i opłaty emisyjnej, w obu przypadkach w 2021 r. i 2022 r. pozostaną one na dotychczasowym poziomie.

W okresie od dnia 20 grudnia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. proponowane stawki to:

•  dla benzyn silnikowych o kodach CN 2710 12 45 lub 2710 12 49 oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych benzyn z biokomponentami, spełniające wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach – 1369,00 zł/1000 litrów;

•  dla olejów o kodzie CN 2710 19 43 i 2710 20 11 oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami, spełniające wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach – 1065,00 zł/1000 litrów;

•  dla biokomponentów stanowiących samoistne paliwa, spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach, przeznaczone do napędu silników spalinowych, bez względu na kod CN – 1065,00 zł/1000 litrów;

•  dla gazów przeznaczonych do napędu silników spalinowych skroplonych – 364,00 zł/1000 kilogramów.


Od 1 stycznia 2022 r. w życie wejdą nowe czasowe stawki, które mają obowiązywać do 31 maja 2022. Ich wysokość to:

•  dla benzyn silnikowych o kodach CN 2710 12 45 lub 2710 12 49 oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych benzyn z biokomponentami, spełniające wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach – 1413,00 zł/1000 litrów;

•  dla olejów o kodzie CN 2710 19 43 i 2710 20 11 oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami, spełniające wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach – 1104,00 zł/1000 litrów;

•  dla biokomponentów stanowiących samoistne paliwa, spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach, przeznaczone do napędu silników spalinowych, bez względu na kod CN – 1104,00 zł/1000 litrów;

•  dla gazów przeznaczonych do napędu silników spalinowych skroplonych – 387,00 zł/1000 kilogramów.

Powiązane publikacje

Więcej w kategorii

Minister klimatu i środowiska wiceprzewodniczącą Rady Zarządzającej MAE

Minister klimatu i środowiska wiceprzewodniczącą Rady Zarządzającej MAE

Polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa została wybrana na wiceprzewodniczącą Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) - wynika z informacji zamieszczonej na Twitterze.

Radni z Radlina nie chcą budowy stacji paliw

Radni z Radlina nie chcą budowy stacji paliw

Mieszkańcy Radlina, którzy złożyli sprzeciw w sprawie lokalizacji stacji benzynowej w centrum miasta, uzyskali poparcie radnych miejskich. Projekt uchwały mającej pomóc w zablokowaniu inwestycji przyjęła rada miasta.

Co dalej z przyszłością sieci Moya?

Co dalej z przyszłością sieci Moya?

Spółka Anwim, właściciel polskiej sieci stacji paliw Moya, przeprowadza przegląd strategicznych opcji rozwoju, co - jak pisze w środę „Puls Biznesu” - jest sygnałem, że rusza proces sprzedaży.

Orlen zainwestuje 3 mld zł w segment badań i rozwoju

Orlen zainwestuje 3 mld zł w segment badań i rozwoju

We wtorek na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek napisał, że do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju.

Nowa stacja Moya w Gdyni

Nowa stacja Moya w Gdyni

Anwim, właściciel sieci stacji paliw Moya, zakończył nową inwestycję w Gdyni. Sieć poinformowała, że na stacji oprócz tankowania, klienci będą mogli skorzystać z oferty sklepu wielobranżowego oraz strefy gastronomicznej.

Niemcy znów chętnie tankują w Polsce

Niemcy znów chętnie tankują w Polsce

Spadki cen paliw na polskich stacjach paliw sprawiły, że za litr benzyny i oleju napędowego zapłacimy już sporo poniżej 7 zł, a taki poziom cen sprawia, że kwitnie turystyka paliwowa, szczególnie ze strony naszych zachodnich sąsiadów.

Polska będzie blokować unijne regulacje dot. silników spalinowych

Polska będzie blokować unijne regulacje dot. silników spalinowych

Włochy i Polska sprzeciwiły się porozumieniu zawartemu w weekend między Brukselą a Berlinem, które z zakazu sprzedaży nowych aut z silnikiem spalinowym zwolniłoby wyłącznie pojazdy napędzane e-paliwem.

Nowe stacje Circle K

Nowe stacje Circle K

Sieć stacji Circle K powiększyły się o kolejne punkty na mapie Polski. Pierwsza nowo otwarta stacja paliw znajduje się w Garwolinie, w pobliżu drogi ekspresowej S17, a druga w Skawinie w pobliżu drogi krajowej nr 44.

Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy
Pozostałe aktualności
Niedobory na francuskich stacjach paliw

Niedobory na francuskich stacjach paliw

Na skutek trwających od ponad dwóch tygodni strajków w rafineriach w regionie Paryża już co trzecia stacja benzynowa ma problemy z dostępnością paliwa.

Iran będzie finalizował inwestycje w przemyśle naftowym

Iran będzie finalizował inwestycje w przemyśle naftowym

Według irańskiego kalendarza (rozpoczętego 21 marca) irańskie kierownictwo planuje w tym roku zakończyć ponad 10 projektów w dziedzinie petrochemii - poinformował o tym w środę na spotkaniu z pracownikami przemysłu naftowego wiceminister ropy naftowej i dyrektor wykonawczy Irańskiej Narodowej Spółki Naftowej (NIOC) Morteza Shahmirzai.

CNOOC na dużym plusie

CNOOC na dużym plusie

Największa chińska spółka zajmująca się wydobyciem ropy i gazu ziemnego - CNOOC, podwoiła swój zysk netto w 2022 r. głównie za sprawą rosnących cen energii – poinformowało biuro prasowe chińskiej firmy.

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

Możliwe przerwy w dostawach ropy z Kurdystanu

W środę, po zatrzymaniu północnego rurociągu eksportowego, zaistniała konieczność zamknięcia lub ograniczenia produkcji z trzech projektów wydobywczych w pół-autonomicznym regionie Kurdystanu w północnym Iraku. Możliwe są dalsze przerwy w produkcji.

Rosnieft znacząco zwiększy dostawy do Indii

Rosnieft znacząco zwiększy dostawy do Indii

Rosnieft i Indian Oil zawarły porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw ropy do Indii, rozszerzenia listy dostarczanych produktów ropopochodnych oraz rozliczeń.