Jesteś tutaj: Strona Główna » Sekcja Prawna
Szukasz porady? Zadaj pytanie
Zobacz o co pytali inni
Zamów dostęp

Live Chat Software

Zmiany w sprawie VAT-u i koncesji

Zmiany w sprawie VAT-u i koncesji

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano kolejną wersję projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która zawiera istotne modyfikacje przepisów w zakresie m.in. „szybkiego VAT” płaconego przy nabyciach wewnątrzwspólnotowych paliw oraz regulacji dotyczących koncesji paliwowych udzielanych przez Prezesa URE.

Jak wyjaśnia w alercie podatkowym zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe, projekt   przewiduje rozszerzenie katalogu wyrobów podlegających pod „szybki VAT”, a szczególny tryb rozliczania podatku przy nabyciach wewnątrzwspólnotowych będzie dotyczył nie tylko paliw silnikowych ale także olejów opałowych oraz paliw przeprodukowywanych w inne wyroby, np. oleju napędowego używanego do produkcji olejów smarowych.
 
Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe napisał, że najważniejsze ze zmian w stosunku poprzedniej wersji projektu obejmują obowiązek aktualizacji koncesji oraz wpisu do rejestru podmiotów przywożących.  Do wykazu wyrobów akcyzowych w art. 86 ustawy o akcyzie dodano dodanie wyroby kwalifikowane do kodów CN 3824 99 86, 3824 99 92, 3824 99 93, 3824 99 96 jeżeli są przeznaczone do celów opałowych lub napędowych. 

Ponadto nowe przepisy mają objąć opodatkowaniem akcyzą preparatów smarowych klasyfikowanych do pozycji CN 3403 ale również 2710 20 90, na zasadach analogicznych i wg tej samej stawki co obecnie oleje smarowe CN 2710 19 71-99. W projekcie zapisano też zmianę załączników nr 1 i 2 ustawy o akcyzie poprzez dodatnie wyrobów o kodach CN 3824 99 86, 3824 99 92, 3824 99 93, 3824 99 96.

Jak zaznaczył zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe, zmiany przepisów mają wejść w życie w dniu 1 lipca 2019 r., z zastrzeżeniem przepisów dotyczących opodatkowania preparatów smarowych objętych kodem CN 3403, które mają wejść w życie w dniu 1 września 2019 r.

Ostatnio zadane pytania

Zadaj pytanie
Jeżeli masz pytanie dotyczące przepisów prawa, związane z działalnością na rynku paliw zadaj je tutaj. Wysyłając je zgadzasz się na jego publikację w naszym serwisie (dane osobowe, adres e-mail nie są publikowane, dzięki czemu zachowujesz pełną anonimowość).
Ukierunkowujące odpowiedzi, pozwalające Ci ocenić złożoność problemu, pojawią się w Sekcji Prawnej e-petrol.pl w dziale Pytań i odpowiedzi (FAQ), najpóźniej po upływie 5 dni roboczych. Udzielą Ci ich eksperci z renomowanych kancelarii prawnych, mający doświadczenie w obsłudze firm energetycznych.

Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-674), przy ul. Legnickiej 46A/10 »

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-674), przy ul. Legnickiej 46A/10.

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych w Information Market S.A. tel. +48 71 787 69 69, e-mail: iod@informationmarket.pl.

Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym udzielenia odpowiedzi na pytanie przesłane przez formularz kontaktowy.

Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym podmiotom.

Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie.

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie.


* Zaznaczenie pola jest obowiązkowe

Partner sekcji
KW Kruk i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza Sp.k.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.