Jesteś tutaj: Strona Główna » Sekcja Prawna
Szukasz porady? Zadaj pytanie
Zobacz o co pytali inni
Zamów dostęp

Live Chat Software

W sprawach karno-skarbowych można wyrazić e-czynny żal

e-petrol.pl
2021-10-14 / 09:55
W sprawach karno-skarbowych można wyrazić e-czynny żal

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w sprawach karno-skarbowych wciąż możliwe i skuteczne jest wyrażenie e-czynnego żalu. Zmiany w kodeksie karnym skarbowym wprowadzone ustawą o e-doręczeniach nie modyfikują meritum przewidzianych tam regulacji.

Ministerstwo Finansów w komunikacie zwróciło uwagę, że 5 października 2021 r. jeden z przepisów Kodeksu karnego skarbowego zyskał nowe brzmienie. Chodzi o zapis dotyczący składania czynnego żalu przez osoby, które dopuściły się wykroczenia lub przestępstwa skarbowego. Zgodnie z nowym brzmieniem: "Zawiadomienie wnosi się na piśmie albo ustnie do protokołu". Zmiany tej dokonano przy okazji nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych. Resort przyznał, że użyte w tym artykule sformułowanie "na piśmie" zrodziło wątpliwości, dotyczące możliwości złożenia czynnego żalu drogą elektroniczną. Podkreślił jednak przy tym, że zmiana ta ma wyłącznie charakter dostosowawczy, bez jakichkolwiek modyfikacji treści merytorycznej. "Stąd też, od 5 października 2021 r., złożenie czynnego żalu drogą elektroniczną (np. e-PUAP, e-Urząd Skarbowy) jest skuteczne" - podkreślił resort finansów.

Czynny żal to instytucja uregulowana w Kodeksie karnym skarbowym umożliwiająca odstąpienie od ukarania wobec sprawców, którzy wyrazili "skruchę" z powodu popełnienia czynu zabronionego i dopełnili ciążących na nich obowiązków. Warunkiem jest to, aby sprawca zawiadomił o popełnieniu czynu zabronionego, podał istotne okoliczności tego czynu oraz wpłacić uszczuploną należność publicznoprawną, jeżeli czyn polega na jej uszczupleniu.


Ostatnio zadane pytania
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy
Partner sekcji
Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy
Partner sekcji
Instytut Nafty i Gazu

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.