Jesteś tutaj: Strona Główna » Sekcja Prawna
Szukasz porady? Zadaj pytanie
Zobacz o co pytali inni
Zamów dostęp

Live Chat Software

Zmiany w wykazie sektorów i podsektorów energochłonnych korzystających z rekompensat do cen prądu na lata 2021-2030

Zmiany w wykazie sektorów i podsektorów energochłonnych korzystających z rekompensat do cen prądu na lata 2021-2030

W Dzienniku Urzędowym UE z dn. 25 września 2020 r. w zostały opublikowane nowe wytyczne Komisji Europejskiej w zakresie sektorów i podsektorów energochłonnych. Szczegóły zmian w alercie podatkowym omawia zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe.

Jak podkreślają eksperci, podmioty prowadzące działalność w sektorach i podsektorach energochłonnych wskazanych w Wytycznych KE będą mogły w latach 2021-2030 korzystać z rekompensat do cen prądu zgodnie z ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1532), bowiem w związku ze zmianą Wytycznych KE dojdzie do zmiany załącznika nr 1 do tej ustawy.

W porównaniu z wykazem sektorów i podsektorów energochłonnych obowiązującym do końca 2020 r., Wytyczne KE wprowadzają na lata 2021-2030 zmiany, bowiem z wykazu sektorów i podsektorów energochłonnych zostały usunięte m.in. produkcja pozostałych podstawowych chemikaliów organicznych (PKD 20.14); produkcja nawozów sztucznych i związków azotowych (PKD 20.15); oraz górnictwo rud żelaza (PKD 07.10).

Do wykazu sektorów i podsektorów energochłonnych zostały dodane m.in.: wytwarzanie i przetwarzanie produktów rafinacji ropy naftowej (PKD 19.20) oraz wybrane podsektory w ramach sektora gazów przemysłowych (PKD 20.11..11.50 oraz PKD 20.11.12.90).

W związku ze zmianą Wytycznych KE w sprawie sektorów i podsektorów energochłonnych konieczne jest dokonanie ponownej analizy czy w latach 2021-2030 Państwa przedsiębiorstwa będą mogły korzystać z systemu rekompensat do cen prądu.

Pełna treść nowych Wytycznych KE w zakresie sektorów i podsektorów energochłonnych znajduje się TUTAJ
Ostatnio zadane pytania

Zadaj pytanie
Jeżeli masz pytanie dotyczące przepisów prawa, związane z działalnością na rynku paliw zadaj je tutaj. Wysyłając je zgadzasz się na jego publikację w naszym serwisie (dane osobowe, adres e-mail nie są publikowane, dzięki czemu zachowujesz pełną anonimowość).
Ukierunkowujące odpowiedzi, pozwalające Ci ocenić złożoność problemu, pojawią się w Sekcji Prawnej e-petrol.pl w dziale Pytań i odpowiedzi (FAQ), najpóźniej po upływie 5 dni roboczych. Udzielą Ci ich eksperci z renomowanych kancelarii prawnych, mający doświadczenie w obsłudze firm energetycznych.

Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-674), przy ul. Legnickiej 46A/10 »

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-674), przy ul. Legnickiej 46A/10.

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych w Information Market S.A. tel. +48 71 787 69 69, e-mail: iod@informationmarket.pl.

Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym udzielenia odpowiedzi na pytanie przesłane przez formularz kontaktowy.

Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym podmiotom.

Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie.

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie.


* Zaznaczenie pola jest obowiązkowe

Partner sekcji
KW Kruk i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza Sp.k.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.