Jesteś tutaj: Strona Główna » Sekcja Prawna
Szukasz porady? Zadaj pytanie
Zobacz o co pytali inni
Zamów dostęp

Live Chat Software

Pakiet opałowy wejdzie w życie już od września

Pakiet opałowy wejdzie w życie już od września

Z początkiem września 2020 r. wejdzie w życie tzw. pakiet opałowy, czyli przepisy o obowiązkowej elektronizacji oświadczeń o grzewczym przeznaczeniu wyrobu, niezbędnych do stosowania obniżonej stawki akcyzy dla olejów opałowych – przypomina zespół doradców podatkowych kancelarii Cabaj Kotala.

Oznacza to, że począwszy od września br., możliwość zastosowania takiej obniżonej stawki „opałowej” będzie uzależniona od łącznego spełnienia następujących warunków:
  • sprzedawca olejów opałowych uzyskał rejestrację jako „pośredniczący podmiot olejowy”
  • nabywca olejów opałowych uzyskał rejestrację jako „pośredniczący podmiot olejowy” (gdy kupuje oleje do odsprzedaży) lub „zużywający podmiot olejowy” (gdy kupuje oleje do własnego zużycia)
  • sprzedawca olejów opałowych zrobi zgłoszenie SENT na realizowaną sprzedaż – w tym również w przypadkach normalnie pod SENT niepodlegających (np. sprzedaż do podmiotu nieprowadzącego działalności gospodarczej, sprzedaż niezwiązana z transportem towaru, etc.)
  • nabywca olejów opałowych zamknie zgłoszenie SENT w dniu odbioru wyrobów, oświadczając równocześnie o opałowym ich przeznaczeniu
  • wymóg ten jest spełniony również w przypadku zawarcia odpowiedniego oświadczenia w treści umowy okresowej na sprzedaż olejów opałowych, o ile umowa ta została zarejestrowana w PUESC.

Z uwagi na szeroki zakres nowych wymogów eksperci podatkowi rekomendują, by wszyscy sprzedawcy olejów opałowych w możliwie krótkim terminie przygotowali się do ich wypełniania oraz potwierdzili u swoich klientów, że także i oni są świadomi swoich nowych obowiązków i gotowi do ich realizacji.
Ostatnio zadane pytania

Zadaj pytanie
Jeżeli masz pytanie dotyczące przepisów prawa, związane z działalnością na rynku paliw zadaj je tutaj. Wysyłając je zgadzasz się na jego publikację w naszym serwisie (dane osobowe, adres e-mail nie są publikowane, dzięki czemu zachowujesz pełną anonimowość).
Ukierunkowujące odpowiedzi, pozwalające Ci ocenić złożoność problemu, pojawią się w Sekcji Prawnej e-petrol.pl w dziale Pytań i odpowiedzi (FAQ), najpóźniej po upływie 5 dni roboczych. Udzielą Ci ich eksperci z renomowanych kancelarii prawnych, mający doświadczenie w obsłudze firm energetycznych.

Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-674), przy ul. Legnickiej 46A/10 »

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-674), przy ul. Legnickiej 46A/10.

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych w Information Market S.A. tel. +48 71 787 69 69, e-mail: iod@informationmarket.pl.

Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym udzielenia odpowiedzi na pytanie przesłane przez formularz kontaktowy.

Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym podmiotom.

Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie.

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie.


* Zaznaczenie pola jest obowiązkowe

Partner sekcji
KW Kruk i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza Sp.k.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.