Jesteś tutaj: Strona Główna » Sekcja Prawna
Szukasz porady? Zadaj pytanie
Zobacz o co pytali inni
Zamów dostęp

Live Chat Software

Pakiet opałowy wejdzie w życie już od września

e-petrol.pl
2020-08-17 / 10:56
Pakiet opałowy wejdzie w życie już od września

Z początkiem września 2020 r. wejdzie w życie tzw. pakiet opałowy, czyli przepisy o obowiązkowej elektronizacji oświadczeń o grzewczym przeznaczeniu wyrobu, niezbędnych do stosowania obniżonej stawki akcyzy dla olejów opałowych – przypomina zespół doradców podatkowych kancelarii Cabaj Kotala.

Oznacza to, że począwszy od września br., możliwość zastosowania takiej obniżonej stawki „opałowej” będzie uzależniona od łącznego spełnienia następujących warunków:
  • sprzedawca olejów opałowych uzyskał rejestrację jako „pośredniczący podmiot olejowy”
  • nabywca olejów opałowych uzyskał rejestrację jako „pośredniczący podmiot olejowy” (gdy kupuje oleje do odsprzedaży) lub „zużywający podmiot olejowy” (gdy kupuje oleje do własnego zużycia)
  • sprzedawca olejów opałowych zrobi zgłoszenie SENT na realizowaną sprzedaż – w tym również w przypadkach normalnie pod SENT niepodlegających (np. sprzedaż do podmiotu nieprowadzącego działalności gospodarczej, sprzedaż niezwiązana z transportem towaru, etc.)
  • nabywca olejów opałowych zamknie zgłoszenie SENT w dniu odbioru wyrobów, oświadczając równocześnie o opałowym ich przeznaczeniu
  • wymóg ten jest spełniony również w przypadku zawarcia odpowiedniego oświadczenia w treści umowy okresowej na sprzedaż olejów opałowych, o ile umowa ta została zarejestrowana w PUESC.

Z uwagi na szeroki zakres nowych wymogów eksperci podatkowi rekomendują, by wszyscy sprzedawcy olejów opałowych w możliwie krótkim terminie przygotowali się do ich wypełniania oraz potwierdzili u swoich klientów, że także i oni są świadomi swoich nowych obowiązków i gotowi do ich realizacji.
Ostatnio zadane pytania
Partner sekcji
Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy
Partner sekcji
Instytut Nafty i Gazu

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.