Jesteś tutaj: Strona Główna » Sekcja Prawna
Szukasz porady? Zadaj pytanie
Zobacz o co pytali inni
Zamów dostęp

Live Chat Software

Projekt nowelizacji ustawy o zapasach ropy naftowej przyjęty w Sejmie

Projekt nowelizacji ustawy o zapasach ropy naftowej przyjęty w Sejmie

Sejm 19 lipca 2019 r. przekazał do dalszych prac w Senacie projekcie ustawy o zmianie ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym. Wprowadzenie zmian ma pomóc uniknąć ograniczeń dostępie do pojemności magazynowej dla podmiotów działających na rynku paliwowym.

Wprowadzenie zmian  w ustawie jest niezbędne, żeby Agencja Rezerw Materiałowych i inni uczestnicy rynku paliwowego mieli możliwość wypełnienia swoich obowiązków wynikających ze zobowiązania związanych z tworzeniem i utrzymywaniem zapasów ropy naftowej i paliw. Agencja Rezerw Materiałowych zobowiązana jest do utrzymywania części zapasów interwencyjnych – zapasów agencyjnych, podczas gdy inni uczestnicy rynku paliwowego do utrzymywania tzw. Zapasów obowiązkowych.

W projekcie uwzględniono nowe uprawnienia Prezesa Agencji dostępne w określonych przypadkach. Kompetencje te przybrały postać  w postaci kompetencji ma możliwość podjęcia decyzji o czasowym utrzymywaniu zapasów agencyjnych w pojemnościach niespełniających wymagań w zakresie dostępności fizycznej czyli  umożliwiającym interwencyjne uwolnienie w ciągu 90 dni. Oprócz uprawnień na Prezesa Agencji nałożono obowiązek sporządzania prognozy krajowego zapotrzebowania na pojemność magazynową dla zapasów interwencyjnych oraz obrotowych paliw i ropy naftowej. Ma to być zapewnieniem skutecznego działania krajowego systemu zapasów, ale poprawić również możliwości zapewnienia odpowiednich pojemności magazynowych.

Wydłużeniu do 1 stycznia 2029 r. uległ termin do którego parametry techniczne magazynów mają odpowiadać wymogom z zakresu dostępności fizycznej w okresie 90 dni, przy bezzbiornikowym magazynowaniu ropy naftowej. Natomiast termin przy magazynowaniu bezzbiornikowym paliw wyznaczony został na 1 stycznia 2024 r.

Jednocześnie, wprowadzony został przepis gwarantujący, że parametry magazynów podziemnych nie mogą się pogorszyć w stosunku do ilości  utrzymywanych w nich zapasów interwencyjnych w dniu 1 stycznia 2019 r.

Dodatkowo dla zagwarantowania  zaopatrzenia rynku w paliwa w sytuacji kryzysowej, zaproponowano przepis regulujący strukturę zapasów agencyjnych. Wprowadza on zasadę, że przynajmniej 75 proc. zapasów agencyjnych będą musiały stanowić paliwa gotowe – przepis miałby wejść w życie 30 czerwca 2029 r. Ponadto zaproponowano, aby od 30 czerwca 2024 r. do 29 czerwca 2029 r. paliwa gotowe stanowiły przynajmniej 50 proc. zapasów agencyjnych.

Projekt jest jednocześnie dostosowaniem krajowej regulacji do dyrektywy wykonawczej 2018/1581 zmieniającej dyrektywę 2009/119/WE, której termin implementacji upływa 19 października 2019 roku.

[źródło: Ministerstwo Energetyki]
Opracowanie: KW Kruk i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza sp. k.
Ostatnio zadane pytania

Zadaj pytanie
Jeżeli masz pytanie dotyczące przepisów prawa, związane z działalnością na rynku paliw zadaj je tutaj. Wysyłając je zgadzasz się na jego publikację w naszym serwisie (dane osobowe, adres e-mail nie są publikowane, dzięki czemu zachowujesz pełną anonimowość).
Ukierunkowujące odpowiedzi, pozwalające Ci ocenić złożoność problemu, pojawią się w Sekcji Prawnej e-petrol.pl w dziale Pytań i odpowiedzi (FAQ), najpóźniej po upływie 5 dni roboczych. Udzielą Ci ich eksperci z renomowanych kancelarii prawnych, mający doświadczenie w obsłudze firm energetycznych.

Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-674), przy ul. Legnickiej 46A/10 »

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-674), przy ul. Legnickiej 46A/10.

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych w Information Market S.A. tel. +48 71 787 69 69, e-mail: iod@informationmarket.pl.

Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym udzielenia odpowiedzi na pytanie przesłane przez formularz kontaktowy.

Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym podmiotom.

Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie.

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie.


* Zaznaczenie pola jest obowiązkowe

Partner sekcji
KW Kruk i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza Sp.k.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.