MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Ochrona prawnokarna nie tylko przetargów publicznych - nowelizacja kodeksu karnego w zakresie przetargów

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji kodeksu karnego z dnia 5 kwietnia 2019 roku (pierwotny projekt z 25 stycznia 2019 roku) przewiduje zmiany w zakresie przestępstwa zakłócania przetargu zmierzające do wzmocnienia ochrony prawnokarnej prawidłowości przetargów, już nie tylko publicznych.

Ochrona prawnokarna nie tylko przetargów publicznych - nowelizacja kodeksu karnego w zakresie przetargów
Przede wszystkim proponowana zmiana obejmuje rozszerzenie zakresu przedmiotowego przestępstwa zakłócania przetargu z art. 305 kk. Zaproponowana eliminacja określenia „publiczny”, spowoduje, iż przepis ten obejmie ochroną zarówno przetargi „publiczne”, jak i „prywatne”, w tym prowadzone na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Ponadto, dodany przedmiot ochrony w postaci „postępowania o udzielenie zamówienia publicznego” pozwoli objąć ochroną karnoprawną także inne niż przetarg, tryby udzielenia zamówienia publicznego.

Projektowana zmiana usystematyzuje karalność czynów związanych z przetargami, regulując karalność czynów określanych jako „zmowa przetargowa” w §2 art. 305 kk, zaś pozostałe karalne zachowania w wyniku których dochodzi do udaremnienia lub utrudnienia przetargu w §1 ww. przepisu. Znaczącą zmianą jest też eliminacja znamienia strony podmiotowej w postaci „działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej”, przy czym projekt przewiduje też typ kwalifikowany uwzględniający „działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej”.

Jak wynika z uzasadnienia projektu, znowelizowany §2 stwierdza jasno, że zakres czasowy obejmuje zarówno trwający, jak i dopiero przygotowywany przetarg lub postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, co jest uzasadnione faktem, iż „zmowa przetargowa ma zwykle miejsce przed rozpoczęciem przetargu”. Przy czym należy zaznaczyć, że w znamionach tego przestępstwa jest działanie „w celu wywarcia bezprawnego wpływu na wynik trwającego lub przygotowywanego przetargu lub postępowania o udzielenie zamówienia publicznego”.

Proponowana nowelizacja dotyczy także zmiany wysokości grożącej kary. Obecnie za czyny określone w art. 305 kk przewidziana jest kara pozbawienia wolności do 3 lat. Według projektowanych zmian, za przestępstwo określone w art 305 §1 kk kara pozostanie taka sama, ale już przy zmowach przetargowych (art. 305 §2 kk) proponowane zagrożenie to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Typ kwalifikowany, który będzie miał zastosowanie, jeśli czyn z art. 305 §1 lub §2 popełniono w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, będzie zagrożony karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Ponadto projekt nowelizacji, rozszerza możliwość wszczęcia postępowania karnego z urzędu, także w sytuacji, gdy przedmiot przetargu, aukcji lub zamówienia publicznego jest co najmniej w części finansowy ze środków publicznych.

Opracowanie:

Katarzyna Dawidziuk - adwokat
KW Kruk i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza sp. k.

Zadaj pytanie w kategorii Prawo Energetyczne

* pola obowiązkowe

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym udzielenia odpowiedzi na pytanie przesłane przez formularz kontaktowy.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym podmiotom.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie.

Partner Sekcji Prawnej

Kancelaria Prawna Ostrowski

Opracowania tematyczne

Stawki podatków paliwowych i opłat w 2023 r.

Stawki podatków paliwowych i opłat w 2023 r.

Kancelaria Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe przygotowała zestawienie obowiązujących stawek VAT, akcyzy i opłaty paliwowej od 1 stycznia 2023 r.

Podatek od przerzuconych zysków

Podatek od przerzuconych zysków

Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe przypomina, że za 2022 rok część podatników CIT będzie miało obowiązek zapłaty 19 proc. podatku od tzw. przerzuconych dochodów.

Mikrobiologia paliw – pobieranie próbek i badania laboratoryjne

Mikrobiologia paliw – pobieranie próbek i badania laboratoryjne

Światowe koszty związane z usuwaniem skutków skażeń mikrobiologicznych wynoszą rocznie >10 bilionów USD. W skład mikroflory stanowiącej zanieczyszczenie paliw wchodzą najczęściej grzyby pleśniowe, drożdże i bakterie tlenowe lub beztlenowe.

Koniec okresu przejściowego na wyznaczenie doradcy DGSA

Koniec okresu przejściowego na wyznaczenie doradcy DGSA

Na pytania o to kto musi wyznaczyć doradcę do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych (DGSA), w jaki sposób można spełnić ten obowiązek i jaki kary czekają za brak doradcy, w rozmowie z portalem e-petrol.pl odpowiada Małgorzata Wieleba-Walicka, radca prawny i wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Doradców ds. Transportu

Nowelizacja ustawy o akcyzie

Nowelizacja ustawy o akcyzie

Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe poinformowała,że 15 grudnia 2022 r. Sejm odrzucił poprawki Senatu i uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Ustawa czeka teraz na podpis Prezydenta i opublikowanie w Dzienniku Ustaw.

Jak zmieni się rynek paliw ciekłych po wprowadzeniu Platformy Paliwowej?

Jak zmieni się rynek paliw ciekłych po wprowadzeniu Platformy Paliwowej?

Platforma Paliwowa to nowy system teleinformatyczny, mający na celu usprawnienie wymiany informacji o podmiotach, transakcjach oraz infrastrukturze wykorzystywanej w operacjach z wykorzystaniem paliw ciekłych w Polsce. Co to za system? Kogo będzie dotyczył obowiązek raportowania? Jak zmieni się sposób wymiany informacji o rynku paliw

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: diesel poniżej 7 złotych

e-petrol.pl: diesel poniżej 7 złotych

W drugiej połowie marca na stacje paliw dotarły obniżki z rynku hurtowego. Jest to szczególnie widoczne w przypadku oleju napędowego, którego średnia ogólnopolska cena po raz pierwszy od połowy kwietnia ubiegłego roku znalazła się poniżej 7 złotych.

Francja sięga do strategicznych rezerw

Francja sięga do strategicznych rezerw

Z powodu przedłużających się strajków pracowników rafinerii i magazynów ropy przeciwko reformie emerytalnej francuskie władze od początku marca zaczęły sięgać do strategicznych rezerw, aby zapewnić zaopatrzenie w paliwo.

Zamrożenie cen paliw na Węgrzech przyczyną drożyzny

Zamrożenie cen paliw na Węgrzech przyczyną drożyzny

Z analizy Narodowego Banku Węgier (MNB) wynika, że wyjątkowo wysokie ceny paliw w porównaniu z innymi krajami regionu są rezultatem zamrożenia cen w ubiegłym roku.

Rosyjskie cięcia produkcji ropy przedłużone

Rosyjskie cięcia produkcji ropy przedłużone

Decyzja o dobrowolnym ograniczeniu wydobycia w Rosji o 500 tys. baryłek dziennie będzie obowiązywała do czerwca 2023 roku włącznie - poinformował wicepremier Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak.

Niebawem poznamy kształt przepisów o podatku od spółek paliwowych

Niebawem poznamy kształt przepisów o podatku od spółek paliwowych

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska przekazała, że przygotowanie projektu dotyczącego podatku od nadmiarowych zysków od spółek paliwowych i górniczych to kwestia najbliższych tygodni.

Shell chce sprzedać swoje udziały w rafinerii w Schwedt

Shell chce sprzedać swoje udziały w rafinerii w Schwedt

Shell znów rozpoczyna poszukiwania nabywców na swoje akcje w rafinerii w Schwedt.

Spadek cen ropy może mieć charakter spekulacyjny

Spadek cen ropy może mieć charakter spekulacyjny

Przecena na rynku naftowym spowodowana kłopotami sektora bankowego ma charakter spekulacyjny i do końca roku cena ropy sięgnie 140 USD za baryłkę, powiedział we wtorek menedżer funduszu hedgingowego Pierre Andurand z Andurand Capital.

Tankowanie lokomotyw z problemami

Tankowanie lokomotyw z problemami

Ministerstwo Finansów zaproponowało rozwiązania prawne, których celem jest uszczelnienie prawa w zakresie monitorowania przewozu towarów wrażliwych. Jak podaje ‘’Puls Biznesu’’ nowe przepisy utrudnią tankowanie na kolei. Ministerstwo Infrastruktury ma jednak pomysł jak nie uziemić lokomotyw.

Traderzy mogą zintensyfikować handel rosyjską ropą

Traderzy mogą zintensyfikować handel rosyjską ropą

Trafigura i Vitol nie mają nic przeciwko handlowi rosyjską ropą i jak donoszą agencje informacyjne wciąż na małą skalę w swoich portfelach mają kontrakty na rosyjski surowiec.

Zgoda na połączenie PKN Orlen i Lotos SPV 5

Zgoda na połączenie PKN Orlen i Lotos SPV 5

Kancelaria premiera w komunikacie podała we wtorek, że Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie Polskiego Koncernu Naftowego Orlen ze spółką Lotos SPV 5.

MOL przetestuje ropę z Azerbejdżanu w słowackiej rafinerii

MOL przetestuje ropę z Azerbejdżanu w słowackiej rafinerii

Węgierski koncern naftowo-gazowy MOL przetestuje w rafinerii na Słowacji próbną partię ropy naftowej z azerskiego złoża Azeri-Chirag-Guneshli. Jednocześnie kontynuowany będzie import rosyjskiej ropy rurociągiem ‘’Przyjaźń’’.