Cofnięcie koncesji, a skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
2014-11-06 11:52 | e-petrol.plW art. 58 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807), wymieniono dwa przypadki, których wystąpienie obliguje organ koncesyjny do wydania decyzji o cofnięciu koncesji. Pierwszym z nich jest wydanie prawomocnego orzeczenia zakazującego przedsiębiorcy wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją (może nastąpić w postępowaniu karnym czy postepowaniu upadłościowym). Drugim przypadkiem uzasadniającym obowiązkowe cofnięcie koncesji, jest brak podjęcia przez przedsiębiorcę w wyznaczonym terminie działalności objętej koncesją (mimo wezwania organu koncesyjnego) lub trwałe zaprzestanie wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją. W przypadku natomiast, gdy cofnięcie koncesji dokonane przez organ nastąpiło w sposób nieuprawniony to każda osoba (w tym wypadku przedsiębiorca), której prawa, zagwarantowane w Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności zostały naruszone może złożyć skargę do ETPCz pod warunkiem, iż wykorzysta wcześniej wszelkie możliwe środki odwoławcze dostępne w kraju.

Aby uzyskać dostęp do publikacji zamów dostęp do Sekcji Prawnej.
Jeśli nie posiadasz jeszcze własnego loginu i hasła zapoznaj się z warunkami dostępu do usługi, a następnie wypełnij formularz rejestracyjny.
Więcej w kategorii

Zbliża się termin zatwierdzenia sprawozdań finansowych za 2024 rok
Koniec pierwszego półrocza to dla wielu firm w Polsce intensywny czas związany z finalizacją obowiązków sprawozdawczych. Partner Sekcji Prawnej e-petrol.pl - Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy przypomina, że prowadzący działalność gospodarczą np. w formie fundacji rodzinnej lub spółki z o.o., muszą pamiętać o zbliżaniu się ustawowego terminu zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za 2024 rok.
2025-05-08 / 09:42 | Aktualności prawne

Krajowy System e-Faktur – plan wdrożenia obowiązkowego KSeF
Ministerstwo Finansów ogłosiło harmonogram wprowadzenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). System będzie wdrażany etapami: od 1 lutego 2026 r. dla dużych firm, od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych, a najmniejsi przedsiębiorcy zostaną objęci obowiązkiem od 1 stycznia 2027 r.
2025-04-15 / 09:24 | Aktualności prawne
Opracowania tematyczne

Wyrok TSUE C-137/23 (Alsen) - warunki formalne nie są decydujące dla oceny prawidłowości zastosowania zwolnienia z
Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe poinformował, że 13 marca 2025 r. wydany został wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-137/23 (Alsen), z którego wynika, że nie jest niezbędne spełnienie formalnych przesłanek dla skorzystania ze zwolnienia z akcyzy bądź z obniżonej stawki akcyzy, jeżeli
2025-04-24 09:26 | SP Akcyza

Zmiana koncesji dotycząca nowego kodu CN dla oleju napędowego - komunikat URE
Kancelaria Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe przypomina, że z dniem 1 stycznia 2025 r. weszła w życie zmiana Nomenklatury Scalonej polegająca na zmianie kodu CN dla oleju napędowego bez zawartości biokomponentów (B0). Jej istotą było całkowite usunięcie dotychczas stosowanego kodu (CN 2710 19 43) i zastąpienie go dwoma nowymi – CN
2025-01-03 09:24 | SP Koncesje