Czy zdaniem Kancelarii stacja paliw ma prawo do rozliczania normatywnych (tj. w granicach przyjętych norm) ubytków paliw w trakcie np. inwentaryzacji i zaliczania ich wartości do kosztów działalności operacyjnej (kosztów uzyskania przychodów)?
2017-11-10 11:33 | e-petrol.plOdnosząc się do kwestii „rozliczania normatywnych ubytków paliw w trakcie np. inwentaryzacji i zaliczania ich wartości do kosztów działalności operacyjnej (kosztów uzyskania przychodów), powyższe pytanie rozumiemy jako pytanie w zakresie możliwości uznania strat powstałych z niezawinionych niedoborów (ubytków paliw) jako koszt uzyskania przychodu.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm.; dalej ustawa CIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1
Wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przychodami. Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty. Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów.
Stosownie natomiast do art. 16 ust. 1 pkt 47 ustawy CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku nieobjętych zwolnieniem od podatku akcyzowego ubytków wyrobów akcyzowych oraz podatku akcyzowego od tych ubytków.
W tym miejscu wskazać należy na przepisy ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tj. Dz. u. z 2017 r. poz. 43 ze zm. dalej jako ustawa o podatku akcyzowym).
W myśl art. 2 pkt 20 lit. a ustawy o podatku akcyzowym, ubytki wyrobów akcyzowych, to wszelkie straty wyrobów akcyzowych, określonych w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, powstałe podczas stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, z wyłączeniem strat powstałych podczas produkcji wyrobów energetycznych lub wyrobów tytoniowych.
Stosownie do przepisu art. 8 ust. 3 tej ustawy, przedmiotem opodatkowania akcyzą są również ubytki wyrobów akcyzowych.
W przedmiotowym stanie faktycznym mamy do czynienia z ubytkami wyrobów energetycznych sprzedawanych z zapłaconą akcyzą wg stawek określonych w art. 89 ust. 1 ww. ustawy, z zachowaniem warunków określonych w ust. 5-10 i ust. 14-15 tego artykułu, powstałych w trakcie obrotu paliwem.
Zatem, ubytki opisanych wyrobów energetycznych powstałe w trakcie obrotu paliwem, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, nie mieszczą się w dyspozycji art. 2 pkt 20 lit. a ustawy o podatku akcyzowym i nie podlegają opodatkowaniu akcyzą. w związku z tym, cytowany wyżej art. 16 ust. 1 pkt 47 ustawy CIT nie znajdzie w przedmiotowej sprawie zastosowania.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera w art. 16 ust. 1 strat w środkach obrotowych. Zatem, co do zasady straty te, jako związane z prowadzoną działalnością, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.
Należy jednak podkreślić, iż jedynie straty w środkach obrotowych powstałe w trakcie normalnego, racjonalnego działania podatnika, ze szczególnym uwzględnieniem dochowania należytej staranności w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu. Każdy przypadek straty w środkach obrotowych, należy rozpatrywać indywidualnie, z uwzględnieniem okoliczności faktycznych towarzyszących sprawie i oceniać pod kątem całokształtu prowadzonej działalności.
Przechodząc do kwestii związanej z obliczeniem oraz udokumentowaniem strat powstałych w środkach obrotowych jakim są paliwa, przede wszystkim zasady rozliczania magazynu – w przypadku jednostek prowadzących księgi rachunkowe – powinny znaleźć odzwierciedlenie w posiadanej przez te jednostki polityce rachunkowości.
Dopuszczalne jest w tym przypadku przyjęcie w polityce rachunkowości maksymalnych norm dopuszczalnych ubytków (strat) magazynowanych paliw na stacji benzynowej do rozliczania magazynów paliw określonych rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2015 r. w sprawie dopuszczalnych ubytków niektórych wyrobów akcyzowych (Dz.U. z 2015 r., poz. 2181 ze zm.).
Określona zgodnie z powyższym wartość strat w środkach obrotowych (paliwie) będzie mogła zostać ujęta do kosztów uzyskania przychodów. Należy jednak pamiętać o właściwym udokumentowaniu wyliczenia powstałej straty w środkach obrotowych.
Analogicznie wygląda kwestia związana z rozliczeniem strat w przypadku podatników będących osobami fizycznymi (art. 22 ust. 1 oraz art. 23 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 29 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032 ze zm.).
Powyższy sposób rozliczenia potwierdza również Ministerstwo Finansów np. w interpretacji indywidualnej z dnia 9 czerwca 2010 r., znak: ILPB3/423-231/10-4/MC.
Reasumując należy stwierdzić, iż pomimo braku opodatkowania podatkiem akcyzowym stwierdzonych ubytków w paliwach sprzedawanych na stacjach paliw (poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy), z punktu widzenia podatku dochodowego (CIT/PIT) podatnik ma prawo do ujęcia wartości powstałych strat w środkach obrotowych, o ile mieszą się one w dopuszczalnych normach przyjętych przez podatnika (np. w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2015 r. w sprawie dopuszczalnych ubytków niektórych wyrobów akcyzowych).
Opracowanie:
Redakcja – CWW S. Cetera, M. Węgrzyn – Wysocka i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów spółka komandytowa
www.cww.pl
Więcej w kategorii

Będzie łatwiejszy dostęp do ładowarek w budynkach wielorodzinnych
Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych (UDER53), którego celem jest uproszczenie przepisów oraz usunięcie barier administracyjnych hamujących rozwój elektromobilności w Polsce.
2025-06-11 / 09:58 | Aktualności prawne

Rząd uprości procedury administracyjne
Rada Ministrów 10 czerwca 2025 roku przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych oraz wsparcia przedsiębiorczości, tzw. projekt deregulacyjny. Inicjatywa, przygotowana przez Ministra Rozwoju i Technologii, stanowi element działań rządu na rzecz nowoczesnej i bardziej przyjaznej administracji publicznej.
2025-06-11 / 09:55 | Aktualności prawne

Wyrok TSUE C-137/23 (Alsen) opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE
Kancelaria Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe poinformowała, że 12 maja 2025 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 13 marca 2025 r. w sprawie C-137/23 (Alsen).
2025-05-13 / 13:24 | Aktualności prawne
Opracowania tematyczne

Wdrożenie AIS/IMPORT PLUS - zmiany w procedurze wpisu do rejestru
Z dniem 19 czerwca 2025 r. wdrożony zostanie system AIS/IMPORT PLUS – informuje Kancelaria Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe, partner sekcji prawnej e-petrol.pl. Jedną z konsekwencji wdrożenia tego systemu będzie wprowadzenie istotnych zmian w zakresie uproszczonej procedury celnej – wpisu do rejestru zgłaszającego, o której mowa w art.
2025-05-29 09:18 | SP Akcyza

Wyrok TSUE C-137/23 (Alsen) - warunki formalne nie są decydujące dla oceny prawidłowości zastosowania zwolnienia z
Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe poinformował, że 13 marca 2025 r. wydany został wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-137/23 (Alsen), z którego wynika, że nie jest niezbędne spełnienie formalnych przesłanek dla skorzystania ze zwolnienia z akcyzy bądź z obniżonej stawki akcyzy, jeżeli
2025-04-24 09:26 | SP Akcyza

Zmiana koncesji dotycząca nowego kodu CN dla oleju napędowego - komunikat URE
Kancelaria Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe przypomina, że z dniem 1 stycznia 2025 r. weszła w życie zmiana Nomenklatury Scalonej polegająca na zmianie kodu CN dla oleju napędowego bez zawartości biokomponentów (B0). Jej istotą było całkowite usunięcie dotychczas stosowanego kodu (CN 2710 19 43) i zastąpienie go dwoma nowymi – CN
2025-01-03 09:24 | SP Koncesje
Polecamy

Ropa naftowa drożeje o ponad 9 proc. po ataku Izraela na Iran
Ceny ropy naftowej gwałtownie wzrosły w piątkowy poranek po izraelskim ataku na irańskie obiekty wojskowe i nuklearne – podała agencja Reutera. Po godzinie 8:00 ropa Brent podrożała o 6,29 USD (9,07 proc.) do 75,65 USD za baryłkę, osiągając maksimum wynoszące 78,50 USD.
2025-06-13 / 09:42 | Ze świata

Orlen zwiększa możliwości importu i magazynowania LPG
Spółka Orlen Paliwa zakończyła rozbudowę w Terminalu Gazu Płynnego w Szczecinie, znacząco zwiększając jego możliwości operacyjne i magazynowe. Inwestycja, której wartość przekroczyła 150 mln zł, pozwoliła na zwiększenie zdolności przeładunkowych terminalu z 250 tys. do 400 tys. ton LPG rocznie, czyli o blisko 65 proc. Pojemność magazynowa wzrosła dwukrotnie – do 8,7 tys. m sześc.
2025-06-13 / 09:36 | Rynek LPG
Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: ropa naftowa podrożała i mogą rosnąć ceny paliw na polskich stacjach
Nagły wzrost cen ropy naftowej po ataku Izraela na Iran z dużym prawdopodobieństwem przełoży się na wzrost cen paliw także w Polsce. Choć zmiana ta nie nastąpi natychmiast, to jednak kierowcy powinni przygotować się na wyższe koszty tankowania już w ciągu najbliższych dni.
2025-06-13 / 10:23 | Biuletyn Tydzień na Rynku Paliw

UE wesprze zakup ponad 200 mln litrów ekologicznego paliwa lotniczego
Unia Europejska zdecydowała się na znaczący krok w kierunku ograniczenia emisji w lotnictwie, oferując dotacje na zakup ponad 200 mln litrów zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF). Środki mają zachęcić przewoźników do ograniczenia wykorzystania tradycyjnej nafty na rzecz bardziej ekologicznych alternatyw.
2025-06-13 / 09:55 | Ze świata

JP Morgan podtrzymuje prognozę cen ropy na 2025 rok
Morgan w czwartek utrzymał bazową prognozę cen ropy na 2025 rok na poziomie od niskich do średnich 60 dolarów za baryłkę. Bank szacuje również, że w 2026 roku ceny pozostaną na podobnym poziomie, ale ostrzega, że w najgorszym scenariuszu możliwy jest wzrost do nawet 120–130 USD.
2025-06-13 / 09:53 | Ze świata

AB Foods wstrzymuje decyzję o zamknięciu fabryki bioetanolu
Associated British Foods (AB Foods) poinformowało, że wstrzyma się z decyzją o zamknięciu zakładu produkcji bioetanolu Vivergo w Hull do 25 czerwca 2025 roku. Firma liczy na wsparcie rządu Wielkiej Brytanii, podkreślając, że „czas jest bardzo ograniczony”, a dalsze opóźnienia będą wymagały pomocy finansowej.
2025-06-13 / 09:51 | Biopaliwa

Eni uważnie śledzi sytuację bezpieczeństwa w Iraku
Włoski koncern energetyczny Eni poinformował, że uważnie monitoruje sytuację bezpieczeństwa w Iraku po ogłoszonej przez Stany Zjednoczone ewakuacji części personelu z ambasady w Bagdadzie.
2025-06-13 / 09:50 | Ze świata

Decyzja w sprawie sprzedaży Italiana Petroli spodziewana do końca czerwca
Italiana Petroli, jedna z największych prywatnych firm paliwowych we Włoszech, jest bliska podjęcia decyzji dotyczącej sprzedaży 100 proc. udziałów. Rozmowy z trzema potencjalnymi nabywcami trwają.
2025-06-13 / 09:48 | Ze świata

Tankowce nadal płyną przez Cieśninę Ormuz mimo napięć w Zatoce Perskiej
Pomimo ostrzeżeń wydanych przez marynarki wojenne, najwięksi armatorzy tankowców pozostawali spokojni i na razie nie zmieniali tras przez Zatokę Perską — podała w czwartek agencja Bloomberg.
2025-06-13 / 09:46 | Ze świata

Estonia wzywa UE do całkowitego zakazu importu rosyjskich surowców energetycznych
Prezydent Estonii Alar Karis zaapelował do Unii Europejskiej o wprowadzenie całkowitego zakazu importu ropy i gazu z Rosji już w przyszłym roku. Jego zdaniem, kontynuacja polityki sankcyjnej wobec Moskwy jest niezbędna do skutecznego ograniczenia wpływów Kremla.
2025-06-13 / 09:45 | Ze świata

Alberta chce zbudować nowy rurociąg naftowy do wybrzeża Pacyfiku
Premier kanadyjskiej Alberty, Danielle Smith zapowiedziała, że prowincja przygotowuje propozycję dla premiera federalnego Marka Carneya dotyczącą nowego rurociągu naftowego, donosi agencja Reutera.
2025-06-13 / 09:39 | Ze świata