Przełomowe zmiany w podatku od nieruchomości – projekt ustawy zmieniającej został opublikowany
2024-07-10 11:24 | e-petrol.plNa stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany długo wyczekiwany projekt ustawy, który wprowadza m.in. nowe definicje budynku oraz budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Eksperci z Kancelarii Cabaj Kotala informują, że nowelizacja wprowadza zmiany, które zasadniczo wpłyną na przedmiot i zakres opodatkowania podatkiem od nieruchomości obiektów budowlanych ze skutkiem od 1. stycznia 2025 r.

I. Zmiana definicji „budynku” oraz „budowli”
Głównym celem Projektu jest dostosowanie definicji „budynku” oraz „budowli” do treści wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (sygn. SK 14/21), w którym aktualnie obowiązujące definicje tych pojęć oparte na odesłaniu do przepisów prawa budowlanego uznano za niekonstytucyjne.
a) Nowa definicja budynku
Zgodnie z Projektem „budynkiem” będzie:
„obiekt, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, wykonany z użyciem wyrobów budowlanych, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach, również w przypadku gdy jest on częścią obiektu wymienionego w poz. 1–6 załącznika nr 4 do ustawy.”
W uzasadnieniu do Projektu podkreślono, że analogicznie do obowiązującego dziś stanu prawnego, przedmiotem opodatkowania będzie budynek wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania budynku zgodnie z przeznaczeniem. Tym samym, instalacje te (takie jak: instalacja elektroenergetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna, cieplna, telekomunikacyjna, gazowa znajdujące się wewnątrz budynku i stanowiące jego integralną część) nie będą podlegały opodatkowaniu, gdyż podstawą opodatkowania budynku jest jego powierzchnia użytkowa.
b) Nowa definicja budowli
Zgodnie z Projektem „budowlami” będą:
• obiekty wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, a także instalacje i urządzenia, jeżeli stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową,
• części budowlane urządzeń niestanowiących części budowli, o których mowa w lit. a,
• części budowlane elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych,
• fundamenty pod maszyny oraz urządzenia, odrębne pod względem technicznym od tych maszyn i urządzeń,
• przyłącza do obiektu budowlanego
- pod warunkiem ich wykonania z użyciem wyrobów budowlanych.
II. Zmiana definicji budowli w kontekście w sporów o opodatkowanie podatkiem od nieruchomości zbiorników oraz obiektów złożonych technicznie
a) Zbiorniki
Jak wynika z uzasadnienia do Projektu, co do zasady, obiekty wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, nie będą mogły być kwalifikowane jako budynki, ponieważ zawsze będą budowlami. Ma to na celu wyeliminowanie trwających obecnie sporów wynikających z nakładania się na siebie pojęć budynku i budowli - w obecnym stanie prawnym zbiorniki mogą być zarówno budowlą, jak i budynkiem, jeżeli posiadają one jego cechy (wyroby budowlane, trwałe związanie z gruntem, wydzielenie z przestrzeni oraz posiadanie fundamentów i dachu).
Wymienienie w poz. 7 i 8 projektowanego załącznika do Projektu silosów, elewatorów i innych zbiorników na ciecze, gazy oraz materiały sypkie jako budowli ma na celu wyeliminowanie dalszych sporów w tym zakresie.
b) Obiekty złożone technicznie
Na gruncie Projektu budowlą będą także instalacje i urządzenia, jeżeli stanowią wraz z obiektem całość techniczno-użytkową. Dodatkowo poza obiektami wymienionymi w załączniku nr 4, pojęciem budowli zostaną objęte również, wykonane z użyciem wyrobów budowlanych:
• części budowlane urządzeń, niestanowiących części budowli składającej się z obiektu wymienionego w załączniku nr 4 do ustawy oraz instalacji i urządzeń tworzących z nim całość techniczno-użytkową, tj. m.in. części budowlane kotłów i pieców przemysłowych;
• części budowlane elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych;
• fundamenty pod maszyny oraz urządzenia, odrębne pod względem technicznym od tych maszyn i urządzeń;
• przyłącza do obiektu budowlanego.
Wątpliwy w kontekście projektowanej definicji „budowli” staje się zatem sposób opodatkowania instalacji fotowoltaicznych. Na gruncie aktualnie obowiązującej definicji „budowli” przyjmuje się, że panele fotowoltaiczne jako element niebudowlany instalacji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Brak jednoznacznego wyłączenia z opodatkowania elementów niebudowlanych instalacji fotowoltaicznych na zasadach analogicznych jak dla elektrowni wiatrowych może stanowić podstawę dla kolejnej fali sporów o opodatkowanie instalacji fotowoltaicznych.
III. Kontrowersyjna likwidacja zwolnienia dla terminali towarowych
W Projekcie przewidziano dodanie przepisu, mającego na celu wyłączenie z mocą wsteczną stosowania zwolnienia z podatku od nieruchomości dla terminali towarowych.
Przepis zwalniający terminale towarowe z podatku od nieruchomości wszedł w życie 1 stycznia 2024 r., stąd podatnicy, którzy z niego skorzystali w myśl Projektu zostaną zobowiązani do zwrotu zaoszczędzonego podatku wraz z odsetkami.
IV. Ujednolicenie opodatkowania miejsc postojowych w garażach podziemnych budynków mieszkalnych od 2025 r.
W Projekcie przewidziano uznanie garażu wielostanowiskowego znajdującego się w budynku mieszkalnym za część mieszkalną tego budynku. Takie rozwiązanie ma ujednolicić opodatkowanie garaży wielostanowiskowych – zastosowanie znajdzie do nich stawka podatku od nieruchomości przewidziana dla budynków mieszkalnych.
Projektowana zmiana ma się wiązać z obowiązkiem informacyjnym nakładanym na współwłaścicieli takiego lokalu użytkowego. W celu pozyskania przez organy podatkowe danych dotyczących wielkości powierzchni do opodatkowania według stawki przewidzianej dla budynków mieszkalnych, współwłaściciele zostaną zobowiązani do złożenia właściwemu organowi informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych, w terminie do 31 stycznia 2025 r.
Eksperci z Kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe (Partner Sekcji Prawnej e-petrol.pl) zachęcają do kontaktu, jeśli mają Państwo dodatkowe pytania związane z Projektem.
Opracowanie:
Więcej w kategorii

Sejmowa komisja odracza decyzję w sprawie ustawy o zapasach ropy i gazu
Sejmowa Komisja Klimatu, Energii i Aktywów odroczyła do 7 lipca rozpatrywanie projektu nowelizacji ustawy o zapasach ropy i gazu. Kluczowym założeniem projektu jest przekazanie odpowiedzialności za tworzenie i utrzymywanie zapasów gazu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS).
2025-06-25 / 09:23 | Aktualności prawne

Rząd chce skrócić termin zwrotu VAT
Rada Ministrów przyjęła w tym tygodniu projekt nowelizacji ustawy o VAT, który ma pozwolić na uproszczenie i stopniowe wprowadzenie obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).
2025-06-18 / 09:30 | Aktualności prawne

Będzie łatwiejszy dostęp do ładowarek w budynkach wielorodzinnych
Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych (UDER53), którego celem jest uproszczenie przepisów oraz usunięcie barier administracyjnych hamujących rozwój elektromobilności w Polsce.
2025-06-11 / 09:58 | Aktualności prawne

Rząd uprości procedury administracyjne
Rada Ministrów 10 czerwca 2025 roku przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych oraz wsparcia przedsiębiorczości, tzw. projekt deregulacyjny. Inicjatywa, przygotowana przez Ministra Rozwoju i Technologii, stanowi element działań rządu na rzecz nowoczesnej i bardziej przyjaznej administracji publicznej.
2025-06-11 / 09:55 | Aktualności prawne
Polecamy

Czy ustanie turystyka paliwowa przy granicy zachodniej?
Od 7 lipca 2025 roku Polska wprowadza stacjonarne kontrole graniczne na przejściach z Niemcami, co jak podaje serwis MOZ.de, może oznaczać dłuższe kolejki i utrudnienia dla osób regularnie podróżujących do Polski w celu zatankowania paliwa.
2025-07-04 / 09:51 | Z kraju

Barclays podnosi prognozy cen ropy Brent w związku z wyższym popytem globalnym
Barclays Bank skorygował w górę prognozy cen ropy Brent. Według najnowszych szacunków, średnia cena baryłki wyniesie 72 USD w 2025 r., co oznacza wzrost o 6 USD. Prognoza na 2026 r. została podniesiona o 10 USD, do poziomu 70 USD za baryłkę.
2025-07-04 / 09:35 | Ze świata

Rośnie sprzeciw wobec sprzedaży alkoholu na stacjach
Z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że 62,1 proc. respondentów popiera całkowity zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Największe poparcie deklarują osoby w wieku 18–29 lat (69 proc.) i 50–59 lat (również 69 proc.). Najniższe – w grupie 30–39 lat (58 proc.). Zdecydowany sprzeciw wobec zakazu wyraża 11,3 proc. ogółu badanych.
2025-07-04 / 09:28 | Z kraju

MOL Polska uruchamia wakacyjną promocję
Sieć stacji paliw MOL Polska rozpoczęła wakacyjną akcję promocyjną, oferując rabaty na paliwo oraz możliwość udziału w loterii z główną nagrodą – wyjazdem na mecz piłkarski do Barcelony.
2025-07-03 / 13:14 | Z kraju

Dane finansowe Orlenu za II kwartał 2025
Orlen opublikował kwartalne dane makroekonomiczne za drugi kwartał 2025 roku. Średnia cena ropy Brent wyniosła 67,9 USD za baryłkę, co oznacza spadek o 20 proc. w ujęciu rocznym oraz o 10 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem br.
2025-07-03 / 09:48 | Z kraju

Remonty rafinerii wpłynęły na poziom eksportu oleju napędowego z Rosji
Eksport rosyjskiego oleju napędowego drogą morską spadł w czerwcu o 6 proc. w ujęciu miesięcznym, do około 3,35 mln ton – wynika z danych żeglugowych LSEG oraz informacji rynkowych. Głównym powodem spadku była ograniczona produkcja spowodowana planowanymi pracami konserwacyjnymi w rafineriach.
2025-07-03 / 09:39 | Ze Wschodu
Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: kierowcy doczekają się spadku cen na stacjach
Na przełomie czerwca i lipca na rynku paliw obserwowaliśmy nasilającą się rozbieżność pomiędzy cenami w hurcie i detalu. Rafinerie obniżały ceny, a kierowcy na stacjach płacili coraz więcej. W najbliższych dniach sytuacja powinna zacząć się jednak normalizować i koszty tankowania będą spadać, ale tempo przeceny może być ograniczone przez wakacyjne rabaty oferowane już przez większość dużych sieci.
2025-07-04 / 11:18 | Biuletyn Tydzień na Rynku Paliw

Aktywa Citgo mogą trafić do spółki powiązanej z wydobyciem złota
Spółka zależna funduszu Gold Reserve – Dalinar Energy Corporation – została wstępnie wybrana jako zwycięzca aukcji na zakup akcji PDV Holding, spółki-matki rafinerii Citgo Petroleum w USA.
2025-07-04 / 09:49 | Ze świata

ADNOC przywraca dostawy ropy Murban po czasowych cięciach
Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) przywróciła większość dostaw ropy naftowej typu Murban w lipcu, po wcześniejszym ograniczeniu eksportu o 3–4 miliony baryłek w związku z konfliktem izraelsko-irańskim – poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła handlowe.
2025-07-04 / 09:47 | Ze świata

Ceny transportu rosyjskiej ropy ESPO spadły do najniższego poziomu od grudnia 2024 r.
Koszty frachtu za transport rosyjskiej ropy naftowej klasy ESPO z portu Koźmino na Dalekim Wschodzie do Chin spadły do 1,9 mln USD – poinformowała agencja Reutera.
2025-07-04 / 09:46 | Ze Wschodu

Kanadyjskie pole naftowe uwolniło rekordową ilość metanu
Na należącym do Cenovus Energy polu piasków roponośnych Christina Lake w kanadyjskiej Albercie doszło do największej emisji metanu od stycznia 2021 roku.
2025-07-04 / 09:37 | Ze świata

Liczba platform wiertniczych wzrosła w czerwcu
W czerwcu 2025 r. liczba aktywnych platform wiertniczych na świecie wzrosła o 24 jednostki, czyli o 1,5 proc., osiągając poziom 1600 – wynika z danych firmy Baker Hughes. W ujęciu rocznym oznacza to jednak spadek o 107 jednostek, czyli 6,2 proc.
2025-07-04 / 09:32 | Ze świata

Słowacja i Węgry obawiają się utraty dostępu do rosyjskich surowców energetycznych
Słowacja i Węgry wyrażają obawy dotyczące przyszłości dostaw ropy i gazu z Rosji w związku z planami Unii Europejskiej przewidzianymi w ramach programu REPowerEU – poinformował prezydent Słowacji Peter Pellegrini.
2025-07-04 / 09:30 | Ze świata

Francja i Hiszpania zbudują transgraniczny rurociąg wodorowy
Francusko-hiszpańskie konsorcjum energetyczne powołało spółkę joint venture w celu realizacji projektu Barmar – transgranicznego rurociągu do transportu zielonego wodoru między Barceloną a Marsylią.
2025-07-04 / 09:23 | Ze świata

Indie planują rozbudowę strategicznych rezerw ropy naftowej
Indie, trzeci największy importer ropy naftowej na świecie, rozważają budowę trzech nowych magazynów w celu zwiększenia strategicznych rezerw surowca – poinformował LR Jain, dyrektor generalny Indian Strategic Petroleum Reserve, w rozmowie z agencją Reutera.
2025-07-03 / 13:07 | Ze świata