Przełomowe zmiany w podatku od nieruchomości – projekt ustawy zmieniającej został opublikowany
2024-07-10 11:24 | e-petrol.plNa stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany długo wyczekiwany projekt ustawy, który wprowadza m.in. nowe definicje budynku oraz budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Eksperci z Kancelarii Cabaj Kotala informują, że nowelizacja wprowadza zmiany, które zasadniczo wpłyną na przedmiot i zakres opodatkowania podatkiem od nieruchomości obiektów budowlanych ze skutkiem od 1. stycznia 2025 r.

I. Zmiana definicji „budynku” oraz „budowli”
Głównym celem Projektu jest dostosowanie definicji „budynku” oraz „budowli” do treści wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (sygn. SK 14/21), w którym aktualnie obowiązujące definicje tych pojęć oparte na odesłaniu do przepisów prawa budowlanego uznano za niekonstytucyjne.
a) Nowa definicja budynku
Zgodnie z Projektem „budynkiem” będzie:
„obiekt, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, wykonany z użyciem wyrobów budowlanych, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach, również w przypadku gdy jest on częścią obiektu wymienionego w poz. 1–6 załącznika nr 4 do ustawy.”
W uzasadnieniu do Projektu podkreślono, że analogicznie do obowiązującego dziś stanu prawnego, przedmiotem opodatkowania będzie budynek wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania budynku zgodnie z przeznaczeniem. Tym samym, instalacje te (takie jak: instalacja elektroenergetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna, cieplna, telekomunikacyjna, gazowa znajdujące się wewnątrz budynku i stanowiące jego integralną część) nie będą podlegały opodatkowaniu, gdyż podstawą opodatkowania budynku jest jego powierzchnia użytkowa.
b) Nowa definicja budowli
Zgodnie z Projektem „budowlami” będą:
• obiekty wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, a także instalacje i urządzenia, jeżeli stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową,
• części budowlane urządzeń niestanowiących części budowli, o których mowa w lit. a,
• części budowlane elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych,
• fundamenty pod maszyny oraz urządzenia, odrębne pod względem technicznym od tych maszyn i urządzeń,
• przyłącza do obiektu budowlanego
- pod warunkiem ich wykonania z użyciem wyrobów budowlanych.
II. Zmiana definicji budowli w kontekście w sporów o opodatkowanie podatkiem od nieruchomości zbiorników oraz obiektów złożonych technicznie
a) Zbiorniki
Jak wynika z uzasadnienia do Projektu, co do zasady, obiekty wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, nie będą mogły być kwalifikowane jako budynki, ponieważ zawsze będą budowlami. Ma to na celu wyeliminowanie trwających obecnie sporów wynikających z nakładania się na siebie pojęć budynku i budowli - w obecnym stanie prawnym zbiorniki mogą być zarówno budowlą, jak i budynkiem, jeżeli posiadają one jego cechy (wyroby budowlane, trwałe związanie z gruntem, wydzielenie z przestrzeni oraz posiadanie fundamentów i dachu).
Wymienienie w poz. 7 i 8 projektowanego załącznika do Projektu silosów, elewatorów i innych zbiorników na ciecze, gazy oraz materiały sypkie jako budowli ma na celu wyeliminowanie dalszych sporów w tym zakresie.
b) Obiekty złożone technicznie
Na gruncie Projektu budowlą będą także instalacje i urządzenia, jeżeli stanowią wraz z obiektem całość techniczno-użytkową. Dodatkowo poza obiektami wymienionymi w załączniku nr 4, pojęciem budowli zostaną objęte również, wykonane z użyciem wyrobów budowlanych:
• części budowlane urządzeń, niestanowiących części budowli składającej się z obiektu wymienionego w załączniku nr 4 do ustawy oraz instalacji i urządzeń tworzących z nim całość techniczno-użytkową, tj. m.in. części budowlane kotłów i pieców przemysłowych;
• części budowlane elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych;
• fundamenty pod maszyny oraz urządzenia, odrębne pod względem technicznym od tych maszyn i urządzeń;
• przyłącza do obiektu budowlanego.
Wątpliwy w kontekście projektowanej definicji „budowli” staje się zatem sposób opodatkowania instalacji fotowoltaicznych. Na gruncie aktualnie obowiązującej definicji „budowli” przyjmuje się, że panele fotowoltaiczne jako element niebudowlany instalacji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Brak jednoznacznego wyłączenia z opodatkowania elementów niebudowlanych instalacji fotowoltaicznych na zasadach analogicznych jak dla elektrowni wiatrowych może stanowić podstawę dla kolejnej fali sporów o opodatkowanie instalacji fotowoltaicznych.
III. Kontrowersyjna likwidacja zwolnienia dla terminali towarowych
W Projekcie przewidziano dodanie przepisu, mającego na celu wyłączenie z mocą wsteczną stosowania zwolnienia z podatku od nieruchomości dla terminali towarowych.
Przepis zwalniający terminale towarowe z podatku od nieruchomości wszedł w życie 1 stycznia 2024 r., stąd podatnicy, którzy z niego skorzystali w myśl Projektu zostaną zobowiązani do zwrotu zaoszczędzonego podatku wraz z odsetkami.
IV. Ujednolicenie opodatkowania miejsc postojowych w garażach podziemnych budynków mieszkalnych od 2025 r.
W Projekcie przewidziano uznanie garażu wielostanowiskowego znajdującego się w budynku mieszkalnym za część mieszkalną tego budynku. Takie rozwiązanie ma ujednolicić opodatkowanie garaży wielostanowiskowych – zastosowanie znajdzie do nich stawka podatku od nieruchomości przewidziana dla budynków mieszkalnych.
Projektowana zmiana ma się wiązać z obowiązkiem informacyjnym nakładanym na współwłaścicieli takiego lokalu użytkowego. W celu pozyskania przez organy podatkowe danych dotyczących wielkości powierzchni do opodatkowania według stawki przewidzianej dla budynków mieszkalnych, współwłaściciele zostaną zobowiązani do złożenia właściwemu organowi informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych, w terminie do 31 stycznia 2025 r.
Eksperci z Kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe (Partner Sekcji Prawnej e-petrol.pl) zachęcają do kontaktu, jeśli mają Państwo dodatkowe pytania związane z Projektem.
Opracowanie:
Więcej w kategorii

Rząd chce skrócić termin zwrotu VAT
Rada Ministrów przyjęła w tym tygodniu projekt nowelizacji ustawy o VAT, który ma pozwolić na uproszczenie i stopniowe wprowadzenie obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).
2025-06-18 / 09:30 | Aktualności prawne

Będzie łatwiejszy dostęp do ładowarek w budynkach wielorodzinnych
Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych (UDER53), którego celem jest uproszczenie przepisów oraz usunięcie barier administracyjnych hamujących rozwój elektromobilności w Polsce.
2025-06-11 / 09:58 | Aktualności prawne

Rząd uprości procedury administracyjne
Rada Ministrów 10 czerwca 2025 roku przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych oraz wsparcia przedsiębiorczości, tzw. projekt deregulacyjny. Inicjatywa, przygotowana przez Ministra Rozwoju i Technologii, stanowi element działań rządu na rzecz nowoczesnej i bardziej przyjaznej administracji publicznej.
2025-06-11 / 09:55 | Aktualności prawne
Pozostałe aktualności

Nigeria wyśle pierwszą partię benzyny z rafinerii Dangote do Azji
Największa w Afryce rafineria Dangote, o mocy przerobowej 650 tys. baryłek dziennie, wyeksportuje swoją pierwszą partię benzyny poza kontynent. Jak podaje agencja Reutera, ładunek o wielkości 90 tys. ton ma zostać załadowany 22 czerwca przez firmę Mercuria i trafić do Azji.
2025-06-20 / 09:59 | Ze świata

Ukraina czasowo zawiesza obowiązek dodatku bioetanolu do benzyny
Ukraiński parlament ogłosił 18 czerwca 2025 roku tymczasowe zawieszenie obowiązku dodawania 5 proc. bioetanolu do benzyny – przepis, który obowiązywał od 1 maja tego roku w ramach dostosowania do norm unijnych.
2025-06-20 / 09:58 | Biopaliwa

Największy od roku spadek zapasów ropy, rośnie poziom paliw gotowych
Amerykańskie zapasy ropy naftowej spadły w ubiegłym tygodniu o 11,5 mln baryłek, co stanowi największy tygodniowy spadek od roku – wynika z opublikowanych 18 czerwca danych Energy Information Administration (EIA).
2025-06-20 / 09:53 | Ze świata

Indyjskie rafinerie anulują zamówienia na olej palmowy
Indyjskie rafinerie, będące największym importerem surowego oleju palmowego (CPO) na świecie, w ciągu ostatnich dni anulowały zamówienia na 65 tys. ton dostaw planowanych na lipiec-wrzesień. Powodem jest nagły, ponad 6-procentowy wzrost cen kontraktów terminowych na malezyjski olej palmowy poziomu około 1070 USD za tonę.
2025-06-20 / 09:52 | Biopaliwa

Shell ostrzega przed ryzykiem zakłóceń w łańcuchu dostaw ropy na Bliskim Wschodzie
Dyrektor generalny koncernu Shell, Wael Sawan, wyraził poważne zaniepokojenie eskalacją konfliktu izraelsko-irańskiego i jego wpływem na bezpieczeństwo transportu ropy w regionie Bliskiego Wschodu.
2025-06-20 / 09:51 | Ze świata

Iran zmienia strategię eksportu ropy w obliczu konfliktu z Izraelem
Pomimo eskalacji napięć z Izraelem, Iran utrzymuje stabilny poziom eksportu ropy, osiągając w tym tygodniu 2,2 mln baryłek dziennie – najwięcej od pięciu tygodni – wynika z danych Kpler. Głównym odbiorcą pozostają Chiny, a władze w Teheranie podejmują działania prewencyjne w celu zabezpieczenia dostaw.
2025-06-20 / 09:50 | Ze świata

TotalEnergies zabezpiecza dostawy surowca do produkcji biopaliw
TotalEnergies podpisało 15-letnią umowę z firmą Quatra, europejskim liderem w zbiórce i recyklingu zużytego oleju spożywczego. Od 2026 roku Quatra będzie dostarczać 60 tys. ton zużytego oleju rocznie do biorafinerii TotalEnergies we Francji, co ma zapewnić ciągłość dostaw surowca do produkcji biodiesla oraz zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF).
2025-06-20 / 09:48 | Biopaliwa

Eskalacja konfliktu izraelsko-irańskiego wpływa na przemysł naftowy w Iraku
Narastający konflikt na Bliskim Wschodzie, zapoczątkowany izraelskim atakiem na irańskie instalacje nuklearne, wywołał niepokój w sektorze energetycznym i doprowadził do odpływu zagranicznego personelu z Iraku.
2025-06-20 / 09:41 | Ze świata

Ceny ropy mogą wzrosnąć do 78 USD za baryłkę
Według analityków Citibanku, eskalacja konfliktu między Iranem a Izraelem może doprowadzić do wzrostu cen ropy Brent do poziomu 75–78 USD za baryłkę, jeśli wojna zakłóci eksport 1,1 mln baryłek dziennie z Iranu.
2025-06-20 / 09:40 | Ze świata