Shell Franczyza

Ostatnie dni na poinformowanie o zmianie właściwości urzędu skarbowego od 01.01.2023 r.

Do 17. października br. , czyli najbliższego poniedziałku podatnicy, dla których z dniem 1. stycznia 2023 r. zmianie ulega właściwy urząd skarbowy muszą dokonać stosownego zawiadomienia swojego aktualnie właściwego urzędu skarbowego o tym fakcie – przypomina zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe.

Ostatnie dni na poinformowanie o zmianie właściwości urzędu skarbowego od 01.01.2023 r.
Obowiązek zawiadomienia o zmianie właściwości urzędu skarbowego z 1. stycznia 2023 r. dotyczy:

 • podatników, którzy w 2022 r. rozliczali się w tzw. zwykłych urzędach skarbowych, a których przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług wyniósł za rok 2021 co najmniej 3 mln euro – od 1. stycznia 2023 r. będą się oni rozliczali w jednym z 19 tzw. wyspecjalizowanych urzędów skarbowych;
 • podatników, którzy w 2022 r. rozliczali się w jednym z 19 tzw. wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, a których przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług wyniósł za rok 2021 co najmniej 50 mln euro – od 1. stycznia 2023 r. będą się oni rozliczali w Pierwszym Mazowieckim Urzędzie Skarbowym w Warszawie;
 • podatników, którzy w 2022 r. rozliczali się w jednym z 19 tzw. wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, a których przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług wynosił w ostatnich dwóch kolejnych latach podatkowych poniżej 3 mln euro, przy czym ostatni rok podatkowy powinien zakończyć się nie później niż w 2021 r. – od 1. stycznia 2023 r. będą się oni rozliczali w tzw. zwykłych urzędach skarbowych;
 • podatników, którzy w 2022 r. rozliczali się w Pierwszym Mazowieckim Urzędzie Skarbowym w Warszawie, a których przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług wynosił w ostatnich dwóch kolejnych latach podatkowych poniżej 50 mln euro (ale więcej niż 3 mln euro), przy czym ostatni rok podatkowy powinien zakończyć się nie później niż w 2021 r. – od 1. stycznia 2023 r. będą się oni rozliczali w jednym z 19 tzw. wyspecjalizowanych urzędów skarbowych.

Kwotę przychodów netto określonego w euro (3 mln lub 50 mln) przelicza się po średnim kursie tej waluty ogłoszonym przez NBP na ostatni dzień roku podatkowego przyjętego przez podatnika, co w przypadku podatników, dla których rok podatkowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym oznacza przyjęcie kursu euro NBP z 31. grudnia 2021 r. wynoszącego: 4,5994 zł/euro.
 
W przypadku pytań i wątpliwości co do właściwości urzędu skarbowego dla Państwa przedsiębiorstw, kancelaria zaprasza do kontaktu.

Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe
http://cabajkotala.com/

Zadaj pytanie ekspertom Sekcji Prawnej

Jeżeli masz pytanie dotyczące przepisów prawa, związane z działalnością na rynku paliw zadaj je tutaj. Wysyłając je zgadzasz się na jego publikację w naszym serwisie (dane osobowe, adres e-mail nie są publikowane, dzięki czemu zachowujesz pełną anonimowość).
Ukierunkowujące odpowiedzi, pozwalające Ci ocenić złożoność problemu, pojawią się w Sekcji Prawnej e-petrol.pl w dziale Pytań i odpowiedzi (FAQ), najpóźniej po upływie 5 dni roboczych. Udzielą Ci ich eksperci z renomowanych kancelarii prawnych, mający doświadczenie w obsłudze firm energetycznych.

* pola obowiązkowe

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

 • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
 • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
 • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym udzielenia odpowiedzi na pytanie przesłane przez formularz kontaktowy.
 • Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym podmiotom.
 • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
 • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie.
 • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
 • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie.

Partnerzy Sekcji Prawnej

Kancelaria Prawna Ostrowski
Kancelaria Cabaj Kotala
SGS
Zwiększ swoją widoczność i sprzedaż w międzynarodowej sieci UTA!

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: koniec maja z podwyżkami na stacjach

e-petrol.pl: koniec maja z podwyżkami na stacjach

W mijającym tygodniu na detalicznym rynku paliw mieliśmy do czynienia z odwróceniem tendencji spadkowej. Na szczęście podwyżki nie były duże, a początek czerwca może przynieść stabilizację cen na poziomach zdecydowanie niższych niż przed rokiem.

Moce OZE na świecie przekroczą w tym roku 440 GW

Moce OZE na świecie przekroczą w tym roku 440 GW

Moce wytwórcze energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) wzrosną w tym roku o 107 GW i przekroczą 440 GW - podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) w swoim raporcie.

Indonezja chce przystosować rafinerie do ropy z Rosji

Indonezja chce przystosować rafinerie do ropy z Rosji

Indonezja nie chce być zależna wyłącznie od surowców z Bliskiego Wschodu i jest zainteresowana importem ‘’czarnego złota’’ z Federacji Rosyjskiej. W tym celu kraj zaplanował modernizację rafinerii.

ONGC zainwestuje w odnawialne źródła energii

ONGC zainwestuje w odnawialne źródła energii

Indyjska państwowa firma nie zamierza ograniczać inwestycji w produkcję węglowodorów, ale ma gotowość do 2023 roku wydatkować prawie 1 bilion rupii (nieco ponad 12 miliardów USD) na energię odnawialną.

Eni chce zwiększyć produkcję biopaliw

Eni chce zwiększyć produkcję biopaliw

Włoski koncern Eni zwiększa swoje zdolności w zakresie biorafinacji, a jednocześnie rozwija przedsięwzięcia rolnicze m.in. w Afryce i Azji w celu zabezpieczenia dostaw i zmniejszenia ryzyka nadmiernej zmienności na rynku towarowym.

Kanadyjski projekt Equinora opóźniony

Kanadyjski projekt Equinora opóźniony

Equinor opóźni pierwszy projekt dotyczący kanadyjskiej ropy głębinowej Bay du Nord nawet o trzy lata. Firma zdecydowała się na ten krok ze względu na rosnące koszty i niestabilne warunki rynkowe.

Ropa z Kazachstanu zastępuje rosyjską ropę w UE

Ropa z Kazachstanu zastępuje rosyjską ropę w UE

Kazachstan wyeksportował więcej swojej ropy do Unii Europejskiej w pierwszym kwartale 2023 roku niż rok temu, ponieważ zastąpił część dostaw z Rosji, podała agencja Reutera.

CNOOC rozpoczyna produkcję na polu naftowym w Brazylii

CNOOC rozpoczyna produkcję na polu naftowym w Brazylii

Chiński państwowy koncern naftowo-gazowy China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) rozpoczął wydobycie na dużym złożu Buzios w Brazylii - poinformowało biuro prasowe firmy.

OPEC proponuje zwiększenie mocy przerobowych ropy naftowej na świecie

OPEC proponuje zwiększenie mocy przerobowych ropy naftowej na świecie

Sekretarz generalny OPEC Haytham al-Ghais podczas spotkania ekspertów technicznych krajów uczestniczących sojuszu OPEC+ podkreślił znaczenie zwiększania zdolności rafineryjnych na całym świecie, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na produkty ropopochodne.