MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Jeśli nie szybki VAT, to co?

Resort finansów przesłał do oceny unijnym ekspertom projekt nowelizacji ustawy o VAT, który zakłada, że VAT trzeba będzie zapłacić, gdy towar opuści miejsce magazynowania – skład podatkowy.

Jeśli nie szybki VAT, to co?
Zmiany są wynikiem wrześniowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który zakwestionował kluczowy element pakietu paliwowego. „Dziennik Gazeta Prawna” podał, że Bruksela oceni nowy „pakiet paliwowy”, ale zdaniem ekspertów dokument przesłany do Brukseli będzie wymagał poprawek.

Przedsiębiorcy sprowadzający zagraniczne paliwo silnikowe bądź kupujący je od polskiego dostawcy będą mogli odsunąć zapłatę podatku, jeśli wprowadzą towar do składu podatkowego. Podatek trzeba by zapłacić dopiero z chwilą, gdy opuści on miejsce magazynowania. Dziennik napisał, że przedsiębiorca, który wprowadziłby paliwo do składu podatkowego, zachowa prawo do odliczenia daniny od wydatków poniesionych przy okazji realizacji poprzedniej transakcji w łańcuchu.

Dodatkowo, zmiany w przepisach oznaczałyby, że przedsiębiorcy, którzy importują albo dostarczają (także w obrębie kraju) paliwa silnikowe do składu podatkowego, nie musieliby płacić VAT, ani akcyzy - pod warunkiem udokumentowania transakcji odpowiednim dokumentem dostawy i złożenia zabezpieczenia podatkowego. Wówczas fiskus miałby pełen nadzór nad handlem paliwami, który nadal uważany jest za jeden z najbardziej narażonych na wyłudzenia daniny sektorów gospodarki. Nowe rozwiązanie dotyczyłoby m.in. benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu LPG, biopaliw.

Zadaj pytanie ekspertom Sekcji Prawnej

Jeżeli masz pytanie dotyczące przepisów prawa, związane z działalnością na rynku paliw zadaj je tutaj. Wysyłając je zgadzasz się na jego publikację w naszym serwisie (dane osobowe, adres e-mail nie są publikowane, dzięki czemu zachowujesz pełną anonimowość).
Ukierunkowujące odpowiedzi, pozwalające Ci ocenić złożoność problemu, pojawią się w Sekcji Prawnej e-petrol.pl w dziale Pytań i odpowiedzi (FAQ), najpóźniej po upływie 5 dni roboczych. Udzielą Ci ich eksperci z renomowanych kancelarii prawnych, mający doświadczenie w obsłudze firm energetycznych.

* pola obowiązkowe

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym udzielenia odpowiedzi na pytanie przesłane przez formularz kontaktowy.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym podmiotom.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie.

Partnerzy Sekcji Prawnej

Kancelaria Prawna Ostrowski
Kancelaria Cabaj Kotala
SGS
Zwiększ swoją widoczność i sprzedaż w międzynarodowej sieci UTA!

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: koniec maja z podwyżkami na stacjach

e-petrol.pl: koniec maja z podwyżkami na stacjach

W mijającym tygodniu na detalicznym rynku paliw mieliśmy do czynienia z odwróceniem tendencji spadkowej. Na szczęście podwyżki nie były duże, a początek czerwca może przynieść stabilizację cen na poziomach zdecydowanie niższych niż przed rokiem.

Moce OZE na świecie przekroczą w tym roku 440 GW

Moce OZE na świecie przekroczą w tym roku 440 GW

Moce wytwórcze energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) wzrosną w tym roku o 107 GW i przekroczą 440 GW - podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) w swoim raporcie.

Indonezja chce przystosować rafinerie do ropy z Rosji

Indonezja chce przystosować rafinerie do ropy z Rosji

Indonezja nie chce być zależna wyłącznie od surowców z Bliskiego Wschodu i jest zainteresowana importem ‘’czarnego złota’’ z Federacji Rosyjskiej. W tym celu kraj zaplanował modernizację rafinerii.

ONGC zainwestuje w odnawialne źródła energii

ONGC zainwestuje w odnawialne źródła energii

Indyjska państwowa firma nie zamierza ograniczać inwestycji w produkcję węglowodorów, ale ma gotowość do 2023 roku wydatkować prawie 1 bilion rupii (nieco ponad 12 miliardów USD) na energię odnawialną.

Eni chce zwiększyć produkcję biopaliw

Eni chce zwiększyć produkcję biopaliw

Włoski koncern Eni zwiększa swoje zdolności w zakresie biorafinacji, a jednocześnie rozwija przedsięwzięcia rolnicze m.in. w Afryce i Azji w celu zabezpieczenia dostaw i zmniejszenia ryzyka nadmiernej zmienności na rynku towarowym.

Kanadyjski projekt Equinora opóźniony

Kanadyjski projekt Equinora opóźniony

Equinor opóźni pierwszy projekt dotyczący kanadyjskiej ropy głębinowej Bay du Nord nawet o trzy lata. Firma zdecydowała się na ten krok ze względu na rosnące koszty i niestabilne warunki rynkowe.

Ropa z Kazachstanu zastępuje rosyjską ropę w UE

Ropa z Kazachstanu zastępuje rosyjską ropę w UE

Kazachstan wyeksportował więcej swojej ropy do Unii Europejskiej w pierwszym kwartale 2023 roku niż rok temu, ponieważ zastąpił część dostaw z Rosji, podała agencja Reutera.

CNOOC rozpoczyna produkcję na polu naftowym w Brazylii

CNOOC rozpoczyna produkcję na polu naftowym w Brazylii

Chiński państwowy koncern naftowo-gazowy China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) rozpoczął wydobycie na dużym złożu Buzios w Brazylii - poinformowało biuro prasowe firmy.

OPEC proponuje zwiększenie mocy przerobowych ropy naftowej na świecie

OPEC proponuje zwiększenie mocy przerobowych ropy naftowej na świecie

Sekretarz generalny OPEC Haytham al-Ghais podczas spotkania ekspertów technicznych krajów uczestniczących sojuszu OPEC+ podkreślił znaczenie zwiększania zdolności rafineryjnych na całym świecie, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na produkty ropopochodne.