Magazyn Branżowych Inspiracji

Jeśli nie szybki VAT, to co?

Resort finansów przesłał do oceny unijnym ekspertom projekt nowelizacji ustawy o VAT, który zakłada, że VAT trzeba będzie zapłacić, gdy towar opuści miejsce magazynowania – skład podatkowy.

Zmiany są wynikiem wrześniowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który zakwestionował kluczowy element pakietu paliwowego. „Dziennik Gazeta Prawna” podał, że Bruksela oceni nowy „pakiet paliwowy”, ale zdaniem ekspertów dokument przesłany do Brukseli będzie wymagał poprawek.

Przedsiębiorcy sprowadzający zagraniczne paliwo silnikowe bądź kupujący je od polskiego dostawcy będą mogli odsunąć zapłatę podatku, jeśli wprowadzą towar do składu podatkowego. Podatek trzeba by zapłacić dopiero z chwilą, gdy opuści on miejsce magazynowania. Dziennik napisał, że przedsiębiorca, który wprowadziłby paliwo do składu podatkowego, zachowa prawo do odliczenia daniny od wydatków poniesionych przy okazji realizacji poprzedniej transakcji w łańcuchu.

Dodatkowo, zmiany w przepisach oznaczałyby, że przedsiębiorcy, którzy importują albo dostarczają (także w obrębie kraju) paliwa silnikowe do składu podatkowego, nie musieliby płacić VAT, ani akcyzy - pod warunkiem udokumentowania transakcji odpowiednim dokumentem dostawy i złożenia zabezpieczenia podatkowego. Wówczas fiskus miałby pełen nadzór nad handlem paliwami, który nadal uważany jest za jeden z najbardziej narażonych na wyłudzenia daniny sektorów gospodarki. Nowe rozwiązanie dotyczyłoby m.in. benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu LPG, biopaliw.

Zadaj pytanie ekspertom Sekcji Prawnej

Jeżeli masz pytanie dotyczące przepisów prawa, związane z działalnością na rynku paliw zadaj je tutaj. Wysyłając je zgadzasz się na jego publikację w naszym serwisie (dane osobowe, adres e-mail nie są publikowane, dzięki czemu zachowujesz pełną anonimowość).
Ukierunkowujące odpowiedzi, pozwalające Ci ocenić złożoność problemu, pojawią się w Sekcji Prawnej e-petrol.pl w dziale Pytań i odpowiedzi (FAQ), najpóźniej po upływie 5 dni roboczych. Udzielą Ci ich eksperci z renomowanych kancelarii prawnych, mający doświadczenie w obsłudze firm energetycznych.

* pola obowiązkowe

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym udzielenia odpowiedzi na pytanie przesłane przez formularz kontaktowy.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym podmiotom.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie.

Partnerzy Sekcji Prawnej

Kancelaria Prawna Ostrowski
Kancelaria Cabaj Kotala
SGS

Polecamy

Segment gazu ratuje wyniki Orlenu

Segment gazu ratuje wyniki Orlenu

Grupa Orlen poinformowała, że zakończyła czwarty kwartał 2023 r. z zyskiem operacyjnym EBITDA LIFO na poziomie 11,2 mld zł i zyskiem netto w wysokości 7,3 mld zł. W całym 2024 r. koncern wypracował 27,6 mld zł zysku.

Deutsche Bank prognozuje cenę ropy Brent

Deutsche Bank prognozuje cenę ropy Brent

Według analityków Deutsche Bank niemal zrównoważony rynek w pierwszej połowie roku i sezonowe wzmocnienie popytu w drugiej połowie spowodują, że cena ropy Brent wzrośnie do 88 USD za baryłkę do końca 2024 roku.

Anwim chce przejąć część mienia Circle K Polska_aktualizacja

Anwim chce przejąć część mienia Circle K Polska_aktualizacja

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał, że 16 lutego 2024 r. wpłynął wniosek spółki Anwim, dotyczący nabycia przez Anwim S.A. części mienia Circle K Polska sp. z o.o.

Indie zarabiają na Europie

Indie zarabiają na Europie

W ubiegłym roku Indie potroiły podaż produktów naftowych na rynek światowy i czterokrotnie zwiększyły swoje przychody z tej sprzedaży.

Czy Rosja wywiązuje się ze zobowiązań produkcyjnych?

Czy Rosja wywiązuje się ze zobowiązań produkcyjnych?

Wydaje się, że Rosja wywiązała się ze styczniowego zobowiązania dotyczącego ograniczenia eksportu ropy naftowej o 300 tys. baryłek dziennie w tym kwartale – poinformowały agencję Bloomberg anonimowe źródła posiadające wiedzę o danych rosyjskiego ministerstwa energii.

Orlen skoryguje zysk wskutek rozliczenia przejęcia PGNiG

Orlen skoryguje zysk wskutek rozliczenia przejęcia PGNiG

Orlen w najnowszym raporcie bieżącym podał, że w skonsolidowanym raporcie kwartalnym Grupy Orlen za 4 kwartały 2023 roku przewiduje ujęcie wpływu ostatecznego rozliczenia połączenia z PGNIG S.A.

Pozostałe aktualności

Mamy coraz więcej samochodów na prąd

Mamy coraz więcej samochodów na prąd

Z danych Polish EV Outlook Index wynika, że w styczniu br. liczba osobowych aut elektrycznych w Polsce wzrosła o 66 proc. r/r do ponad 52 tys. szt.

Pozew przeciwko koncernom naftowym

Pozew przeciwko koncernom naftowym

Miasto Chicago złożyło pozew przeciwko pięciu największym koncernom naftowo-gazowym, utrzymując, że firmy naftowe kłamały na temat ropy, gazu i produktów pochodnych oraz ich wpływu na zmianę klimatu, podał we wtorek „Chicago Sun-Times”.

Kanadyjskie wybrzeże Pacyfiku wolne od poszukiwań i wydobycia

Kanadyjskie wybrzeże Pacyfiku wolne od poszukiwań i wydobycia

Firmy naftowe i gazowe z Kanady dobrowolnie zrzekły się ostatnich zezwoleń na poszukiwanie i zagospodarowanie ropy i gazu u wybrzeży Pacyfiku.

Eni już zaczyna przebudowę rafinerii w Livorno

Eni już zaczyna przebudowę rafinerii w Livorno

Spółka Kinetics Technology otrzymała kontrakt od włoskiej firmy energetycznej Eni na budowę zakładu produkcji wodoru w rafinerii w Livorno.

Vitol kupuje benzynę z nigeryjskiej rafinerii

Vitol kupuje benzynę z nigeryjskiej rafinerii

Trader Vitol kupił pierwszy ładunek ciężkiej benzyny wyprodukowanej na eksport przez nową nigeryjską rafinerię Dangote o wydajności 650 tys. baryłek dziennie, poinformowały agencję Reutera dwa źródła posiadające wiedzę w tej sprawie.

e-petrol.pl: pesymistyczne prognozy stały się faktem

e-petrol.pl: pesymistyczne prognozy stały się faktem

Rosnące ceny ropy naftowej i paliw w cennikach rafinerii spowodowały, że koszty tankowania wciąż rosną.

Kolejna stacja w województwie lubelskim

Kolejna stacja w województwie lubelskim

Anwim, właściciel sieci stacji paliw Moya, poinformował, że w miejscowości Krasnystaw w województwie lubelskim został otwarty kolejny punkt w niebiesko-czerwonych barwach.

Benzyna z wyższą zawartością etanolu przez cały rok

Benzyna z wyższą zawartością etanolu przez cały rok

Administracja USA może zgodzić się na całoroczną sprzedaż benzyny E15 o wyższej zawartości etanolu, ale dopiero od 2025 r., aby uniknąć potencjalnych regionalnych skoków cen paliw przed listopadowymi wyborami prezydenckimi, poinformowała agencja Reutera.

Byli akcjonariusze Jukosu wygrywają w sporze z Rosją

Byli akcjonariusze Jukosu wygrywają w sporze z Rosją

Sąd Apelacyjny w Amsterdamie odrzucił we wtorek ostatni argument Rosji w sprawie apelacyjnej od wyroku arbitrażowego, na podstawie którego Moskwa musi zapłacić 50 miliardów USD byłym akcjonariuszom Jukosu.