e-petrol.pl: rynek już się nie boi amerykańskich sankcji?

Wydarzenia ostatnich dni pokazują wyraźnie, że sankcje amerykańskie na eksport ropy z Iranu, które wchodzą w życie po 4 listopada nie są już „czynnikiem numer jeden” dla tworzenia nastrojów handlujących surowcem. Ropa kosztuje aktualnie około 73 USD – tyle samo, co pod koniec sierpnia tego roku.

Polscy kierowcy aut benzynowych w okresie tradycyjnych wyjazdów na groby bliskich mogą odetchnąć - jest taniej niż w ostatnich tygodniach, a obniżki cen raczej się nie kończą. Obecnie za litr Pb95 płaci się 5,08 zł, zaś za litr Pb98 - 5,39 zł/l. W przypadku aut dieslowskich i napędzanych LPG prognozy są znacznie gorsze. Paliwa te są najdroższe od 2014 roku - litr diesla kosztuje 5,24 zł/l, a litr LPG - 2,54 zł. 

Rafineryjne zmiany nie zaskaku

Aktualnie cenniki rafineryjne dla benzyn u polskich producentów są na poziomie nieco wyższym niż w końcówce minionego tygodnia. Benzyna 95 kosztuje obecnie 3912 zł za metr sześc., a odmiana 98-oktanowa tego paliwa ma średnią cenę 4081 zł/m sześc. Nieco droższy niż w ubiegły weekend jest także olej napędowy, sprzedawany średnio dzisiaj po 4289 zł/m sześc. Śladowa zmiana na plus dotyczy także oleju opałowego, którego cena dzisiaj wyniosła 2962,4 zł/m sześc.

Jakie prognozy na najbliższe dni?

W kolejnych dniach ceny detaliczne na stacjach paliw będą kontynuować dotychczasowe trendy: spadkowe będą zmiany dotyczące benzyn, natomiast olej napędowy i autogaz mogą niestety nadal drożeć. Na okres nowego tygodnia zakończonego 11 listopada spodziewamy się, że cena benzyny Pb95 spaść może nawet do poziomu 4,97 - 5,08 zł/l, a dla Pb98 możliwe jest obniżenie się cen do poziomu 5,28-5,39 zł/l. Zwyżki dotyczące paliwa dieslowskiego sięgnąć mogą nawet do górnej granicy 5,34 zł/l. Autogaz natomiast w nadchodzącym tygodniu ulokuje się w przedziale 2,54 - 2,61 zł/l.

Sankcje wymierzone w Iran już nie takie straszne?

Notowania ropy na giełdzie w Londynie coraz wyraźniej oddalają się od kilkuletnich maksimów i w tym tygodniu spadają poniżej 75 dolarów. W pierwszy dzień listopada baryłkę ropy Brent można było kupić za 72,50 USD, a dzisiaj przed południem jej cena wynosi nieco ponad 73 dolary. To kolejny tydzień spadków na rynku naftowym – dla przypomnienia jeszcze na początku października cena ropy znajdowała się w rejonie 85 dolarów.

Inwestorzy mieli dużo czasu na to, aby oswoić się z myślą o amerykańskich sankcjach wymierzonych w Iran. Według najnowszych ocen ich wpływ na globalną podaż ropy nie będzie tak dużym problemem, jak oczekiwano jeszcze kilka tygodni temu. Szczególnie, że ostatnio pojawiły się doniesienia wskazujące na to, że jednak Stany Zjednoczone w odniesieniu do kilku swoich sojuszników m.in. Korei Południowej czy Indii, zgodzą się na złagodzenie stanowiska w sprawie ograniczenia do zera irańskich dostaw. Prawdziwą odpowiedź na pytanie jak duży będzie wpływ sankcji na rynek poznamy jednak dopiero w przyszłym tygodniu, kiedy amerykańskie restrykcje w końcu wejdą w życie.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.plKalendarium najważniejszych wydarzeń 5-11 listopada 2018:

Poniedziałek
•    USA – wejście w życie sankcji wymierzonych w irański sektor naftowy
•    Chiny – indeks PMI dla usług
•    USA – indeks ISM dla usług

Wtorek
•    USA – wybory do Kongresu
•    Niemcy – zamówienia w przemyśle

Środa
•    Polska – decyzja ws. stóp procentowych
•    Niemcy – produkcja przemysłowa

Czwartek
•    Chiny – bilans handlu zagranicznego
•    USA – decyzja ws. stóp procentowych

Piątek
•    Chiny – inflacja konsumencka
•    Wielka Brytania – PKB

Program Partnerski ENERGIA PALIW

Pozostałe aktualności

Media ujawniają szczegóły działania spółki OTS

Media ujawniają szczegóły działania spółki OTS

W ostatnim czasie głośno zrobiło się o spółce Orlen Trading Switzerland, która miała handlować surowcami i produktami naftowymi spoza Grupy Orlen, ale na nieudanej transakcji straciła blisko 2 mld zł.

Benzyna E5 powoli znika z niemieckich stacji benzynowych

Benzyna E5 powoli znika z niemieckich stacji benzynowych

Benzyna E5 to wciąż jeden z najbardziej popularnych gatunków paliwa, ale niemieckie stowarzyszenia stacji benzynowych postulują jego stopniowe wycofywanie.

Ukraińskie drony uszkodziły już ponad 30 rosyjskich rafinerii

Ukraińskie drony uszkodziły już ponad 30 rosyjskich rafinerii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że siły specjalne Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) uszkodziły już ponad 30 rosyjskich rafinerii i magazynów paliwowych, docierając dronami do celów oddalonych o 1,5 tys. kilometrów.

Niger będzie samodzielnie wydobywać ropę

Niger będzie samodzielnie wydobywać ropę

Władze Nigru ogłosiły, że krajowa spółka SONIDEP będzie pełnić rolę narodowego operatora wydobycia ropy.

W USA rośnie popyt na paliwo do silników odrzutowych

W USA rośnie popyt na paliwo do silników odrzutowych

Popyt na paliwo do silników odrzutowych w Stanach Zjednoczonych wzrósł do najwyższego poziomu od czasu pandemii – napisał w analizie JPMorgan.

Rafineria Dangote ma trudności z zakupem lokalnej ropy

Rafineria Dangote ma trudności z zakupem lokalnej ropy

Nigeryjska rafineria Dangote, uważana za największą w Afryce i Europie, oskarża międzynarodowe koncerny naftowe o blokowanie dostępu do lokalnie wydobywanej ropy.