e-petrol.pl: ceny paliw blisko tegorocznych rekordów

Koszty tankowania utrzymują się na wysokim poziomie, ale kierowcy i tak mogą cieszyć się z tego, że ceny na stacjach nie nadążają na razie za tempem podwyżek na rynku hurtowym.

Z początkiem października o 3 grosze podrożał litr diesla, do poziomu 5,08 PLN. Aż o 6 groszy więcej za tę samą ilość paliwa płacą tankujący autogaz - 2,43 PLN. Na niezmiennym od końca września poziomie utrzymują się natomiast ceny obu gatunków benzyn, które w ostatnich dniach w sprzedaży na stacjach kosztują przeciętnie 5,11 i 5,42 PLN/l.

Cenom paliw podstawowych, jakie widzimy obecnie na pylonach, do dotychczasowych, tegorocznych rekordów z maja 2018 r. brakuje 3-5 groszy w przypadku benzyn i zaledwie jednego gorsza w przypadku oleju napędowego. Cena autogazu, która tydzień temu osiągnęła najwyższy poziom w bieżącym roku, ustanowiła nowe maksimum. To niepomyślne wiadomości dla właścicieli samochodów, którzy rok temu za zakup benzyn, diesla i gazu płacili odpowiednio o 50 groszy, 60 groszy i 30 groszy mniej.

W pierwszych dniach października benzynę Pb95 i Pb98 kierowcy zatankują w najbardziej atrakcyjnej cenie w województwie śląskim - za 5,08 i 5,35 PLN/l. Diesel jest najtańszy na stacjach Wielkopolski, gdzie średnio kosztuje 5,03 PLN/l, a autogaz w Świętokrzyskiem - tam przeciętnie kupuje się go za 2,38 PLN/l.

Powody do narzekania mają zaś mieszkańcy Warmii i Mazur, gdzie najwięcej płaci się za litr Pb95 i oleju napędowego: 5,18 i 5,13 PLN/l. Autogaz najwyżej wyceniany jest na Mazowszu – kosztuje tam 2,46 PLN/l.

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Inwestycje w czeskiej rafinerii Orlenu

Inwestycje w czeskiej rafinerii Orlenu

Unipetrol z Grupy Orlen buduje instalację odzysku ciepła w zakładzie produkcyjnym w Kralupach nad Wełtawą.

Kazachstan przedłuża zakaz eksportu

Kazachstan przedłuża zakaz eksportu

Zakaz eksportu paliw z Kazachstanu transportem drogowym został przedłużony o kolejne sześć miesięcy.

Aktywa Lukoila w Bułgarii mogą zostać sprzedane

Aktywa Lukoila w Bułgarii mogą zostać sprzedane

Lukoil dokona przeglądu swojej strategii dotyczącej rafinerii w Burgas i innych aktywów w Bułgarii i możliwe, że finalnie wystawi je na sprzedaż.

USA nie skorzystają na niskich cenach ropy

USA nie skorzystają na niskich cenach ropy

Z przyczyn technicznych władze USA mogą nie być w stanie w pełni wykorzystać spadających cen surowców w celu uzupełnienia wyczerpanych rezerw – podała agencja Bloomberg.

Nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

W poniedziałek dotychczasowy wiceminister klimatu Adam Gibourge-Czetwertyński został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Jak uzyskać dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur?

Jak uzyskać dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur?

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zapraszają na ogólnopolski cykl spotkań on-line mający przybliżyć główne założenia KSeF mikroprzedsiębiorcom. Ministerstwo zachęca, aby zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i przetestować jego możliwości.