e-petrol.pl: pięć złotych coraz bliżej

Ceny paliw na stacjach nie przestają rosnąć i poziom 5 złotych za litr 95-oktanowej benzyny budzi coraz mniejsze zdziwienie wśród kierowców. Niestety na zmianę tego zwyżkowego trendu w najbliższych dniach się nie zanosi, bo w mijającym tygodniu wyraźnie w relacji do dolara osłabiła się złotówka.

Początek maja przyniósł dalsze podwyżki na stacjach paliw i był to już czwarty kolejny tydzień z wyższymi kosztami tankowania. Podróżowanie w długi weekend jest wyraźnie droższe niż przed rokiem – litr benzyny bezołowiowej kosztuje o 23 grosze, a oleju napędowego aż o 31 groszy więcej, niż na początku maja 2017 r.

W hurcie kierunek bez zmian

Wyraźne osłabienie złotówki, przy ciągle wysokich cenach ropy naftowej, przełożyło się na dalszy wzrost cen paliw w ofercie krajowych rafinerii. Aktualnie metr sześcienny 95-oktanowej benzyny w hurcie kosztuje średnio 3902,40 PLN. Ostatni raz notowania tego paliwa ponad poziomem 3900 PLN znajdowały się w lipcu 2015 r. Średnia cena diesla w hurcie wynosi dzisiaj 3874,20 PLN/metr sześcienny i w przypadku tego paliwa, aby odnaleźć podobne poziomy cenowe w rafineriach, trzeba cofnąć się aż do 2014 r.

Ceny na stacjach znowu mocno w górę

Ponownie o 6 groszy wzrosły detaliczne ceny 95-oktanowej benzyny i oleju napędowego. Ta pierwsza kosztuje średnio 4,88 PLN/l, a litr diesla to średnio w Polsce wydatek rzędu 4,79 PLN. Dwugroszową podwyżkę odnotowaliśmy w przypadku autogazu i jego cena wzrosła do poziomu 2,07 PLN/l.

Kierunek zmian na rynku hurtowym i ciągle niskie marże operatorów rynku detalicznego jasno wskazują na dalsze podwyżki na stacjach w najbliższych dniach. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,86-4,95 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,78-4,87 PLN/l i 2,05-2,12 PLN/l dla autogazu.

Amerykańskie ultimatum w centrum uwagi

Notowania ropy na giełdzie w Londynie utrzymują się w okolicach kilkuletnich maksimów, w czym pomaga zbliżający się termin amerykańskiego ultimatum w sprawie zmiany porozumienia atomowego z Iranem. Dzisiaj przed południem baryłka ropy Brent w dostawach na lipiec kosztowała nieco ponad 73 dolary.

W przyszłym tygodniu mija termin, który na wynegocjowanie zmian w międzynarodowym porozumieniu z Iranem dał swoim europejskim sojusznikom Donald Trump. Władze w Teheranie nie chcą jednak słyszeć o zmianie ustalonych warunków – w ostatnich dniach jasno zakomunikował to irański minister ds. zagranicznych. Amerykanie grożą, że jeśli umowa nie zostanie zmodyfikowana, to przywrócą sankcje gospodarcze, a te uderzą w irański sektor naftowy i mogą ograniczyć globalną podaż surowca.

Oprac. Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń 7-13 maja 2018:

Poniedziałek
•    Niemcy – zamówienia w przemyśle

Wtorek

•    Chiny – bilans handlu zagranicznego
•    Niemcy – produkcja przemysłowa

Czwartek

•    Chiny – inflacja konsumencka
•    Wielka Brytania – decyzja ws. stóp procentowych
•    USA – inflacja konsumencka

Piątek
•    Polska – inflacja konsumencka

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Suncor ze świetnymi wynikami

Suncor ze świetnymi wynikami

Kanadyjska spółka Suncor Energy przekroczyła szacunki zysków za czwarty kwartał, gdyż jej produkcja z piasków roponośnych wzrosła do rekordowego poziomu, a łączna produkcja wydobywcza była drugą najwyższą w historii firmy.

Możliwa rewizja strategii Orlenu

Możliwa rewizja strategii Orlenu

Pełniący obowiązki prezesa Orlenu Witold Literacki powiedział w czwartek, że nowy zarząd koncernu dokona przeglądu obecnie obowiązującej strategii grupy do 2030 roku i zdecyduje czy powinny być w niej wprowadzone korekty.

Rafineria w Whiting może wrócić do pracy

Rafineria w Whiting może wrócić do pracy

Rafineria Whiting po awaryjnym wyłączeniu przygotowuje się do ponownego uruchomienia już w przyszłym tygodniu, a pełną wydajność osiągnie w marcu.

Kanały Panamski i Sueski z mniejszym ruchem statków

Kanały Panamski i Sueski z mniejszym ruchem statków

W raporcie Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) odnotowano znaczny spadek ruchu morskiego zarówno na Kanale Sueskim jak i Panamskim.

Przyszłość małego atomu Orlenu

Przyszłość małego atomu Orlenu

W czwartek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka powiedział, że trwa audyt decyzji podejmowanych przez ministerstwo klimatu w sprawie projektu jądrowego spółki Orlenu i Synthosu - OSGE.

Fuzja o wartości 11 miliardów USD

Fuzja o wartości 11 miliardów USD

Amerykańskie spółki Chord Energy i Enerplus zgodziły się dokonać transakcji o wartości około 11 miliardów USD, w wyniku której powstanie wiodąca firma poszukiwawczo-wydobywcza skupiona w obszarze Williston w Dakocie Północnej.