e-petrol.pl: pięć złotych coraz bliżej

Ceny paliw na stacjach nie przestają rosnąć i poziom 5 złotych za litr 95-oktanowej benzyny budzi coraz mniejsze zdziwienie wśród kierowców. Niestety na zmianę tego zwyżkowego trendu w najbliższych dniach się nie zanosi, bo w mijającym tygodniu wyraźnie w relacji do dolara osłabiła się złotówka.

Początek maja przyniósł dalsze podwyżki na stacjach paliw i był to już czwarty kolejny tydzień z wyższymi kosztami tankowania. Podróżowanie w długi weekend jest wyraźnie droższe niż przed rokiem – litr benzyny bezołowiowej kosztuje o 23 grosze, a oleju napędowego aż o 31 groszy więcej, niż na początku maja 2017 r.

W hurcie kierunek bez zmian

Wyraźne osłabienie złotówki, przy ciągle wysokich cenach ropy naftowej, przełożyło się na dalszy wzrost cen paliw w ofercie krajowych rafinerii. Aktualnie metr sześcienny 95-oktanowej benzyny w hurcie kosztuje średnio 3902,40 PLN. Ostatni raz notowania tego paliwa ponad poziomem 3900 PLN znajdowały się w lipcu 2015 r. Średnia cena diesla w hurcie wynosi dzisiaj 3874,20 PLN/metr sześcienny i w przypadku tego paliwa, aby odnaleźć podobne poziomy cenowe w rafineriach, trzeba cofnąć się aż do 2014 r.

Ceny na stacjach znowu mocno w górę

Ponownie o 6 groszy wzrosły detaliczne ceny 95-oktanowej benzyny i oleju napędowego. Ta pierwsza kosztuje średnio 4,88 PLN/l, a litr diesla to średnio w Polsce wydatek rzędu 4,79 PLN. Dwugroszową podwyżkę odnotowaliśmy w przypadku autogazu i jego cena wzrosła do poziomu 2,07 PLN/l.

Kierunek zmian na rynku hurtowym i ciągle niskie marże operatorów rynku detalicznego jasno wskazują na dalsze podwyżki na stacjach w najbliższych dniach. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,86-4,95 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,78-4,87 PLN/l i 2,05-2,12 PLN/l dla autogazu.

Amerykańskie ultimatum w centrum uwagi

Notowania ropy na giełdzie w Londynie utrzymują się w okolicach kilkuletnich maksimów, w czym pomaga zbliżający się termin amerykańskiego ultimatum w sprawie zmiany porozumienia atomowego z Iranem. Dzisiaj przed południem baryłka ropy Brent w dostawach na lipiec kosztowała nieco ponad 73 dolary.

W przyszłym tygodniu mija termin, który na wynegocjowanie zmian w międzynarodowym porozumieniu z Iranem dał swoim europejskim sojusznikom Donald Trump. Władze w Teheranie nie chcą jednak słyszeć o zmianie ustalonych warunków – w ostatnich dniach jasno zakomunikował to irański minister ds. zagranicznych. Amerykanie grożą, że jeśli umowa nie zostanie zmodyfikowana, to przywrócą sankcje gospodarcze, a te uderzą w irański sektor naftowy i mogą ograniczyć globalną podaż surowca.

Oprac. Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń 7-13 maja 2018:

Poniedziałek
•    Niemcy – zamówienia w przemyśle

Wtorek

•    Chiny – bilans handlu zagranicznego
•    Niemcy – produkcja przemysłowa

Czwartek

•    Chiny – inflacja konsumencka
•    Wielka Brytania – decyzja ws. stóp procentowych
•    USA – inflacja konsumencka

Piątek
•    Polska – inflacja konsumencka
Zapraszamy na prezentację zakładu produkcyjnego I-MAXIMUM

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: ceny na stacjach bez dużych zmian

e-petrol.pl: ceny na stacjach bez dużych zmian

Pierwsza od pięciu tygodni obniżka detalicznych cen benzyny może cieszyć kierowców, ale napięta sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie, która może przełożyć się na skokowy wzrost notowań ropy naftowej, nie pozwala patrzeć w przyszłość z dużym optymizmem.

Może powstać podwodny ropociąg na Morzu Kaspijskim

Może powstać podwodny ropociąg na Morzu Kaspijskim

Kazachstan zabiega o dywersyfikację szlaków eksportu ropy i chce zbudować rurociąg na dnie Morza Kaspijskiego.

Nowe firmy transportują rosyjską ropę do Indii

Nowe firmy transportują rosyjską ropę do Indii

Rejestracja przewoźników morskich w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Hongkongu jest relatywnie łatwa, dlatego spedytorzy objęci sankcjami są szybko zastępowani nowymi.

Wstrzymane wydobycie ropy w Kazachstanie

Wstrzymane wydobycie ropy w Kazachstanie

Ze względu na podnoszący się poziom wody zamknięto już ponad 600 odwiertów produkcyjnych w Aktobe i Atyrau w Kazachstanie.

Fuzji Orlenu z Lotosem nie da się cofnąć

Fuzji Orlenu z Lotosem nie da się cofnąć

W czwartek na antenie TVP Info minister aktywów państwowych Borys Budka ocenił, że wycofanie się z fuzji Orlenu z Lotosem jest obecnie niemożliwe.

W pobliżu Naftoportu PERN chce budować terminal chemiczny

W pobliżu Naftoportu PERN chce budować terminal chemiczny

Prezes PERN Mirosław Skowron przekazał w czwartek, że spółka planuje budowę terminala chemicznego na terenach w pobliżu Naftoportu.