e-petrol.pl: stabilna sytuacja na rynku krajowym

Jak napisaliśmy w naszym środowym komentarzu: „po kolejnych, drobnych obniżkach ceny paliw znalazły się na najniższych w tym roku poziomach”. Najbliższe dni nie powinny nam przynieść znaczącej zmiany w rynkowych nastrojach.

Zmiany na rynku globalnym w ostatnich dniach także nie były gwałtowne – jednak coraz częściej mówi się o możliwości powrotu nadpodaży na rynkach światowych, a takie sygnały zwykle działają prospadkowo na ceny surowca.

Jakie zmiany w polskich rafineriach?

Znaczącym zmianom w rafineriach w ostatnich dniach podlegały ceny benzyn w hurcie - które wzrosły o 48,5 (Pb98) i 65 zł (Pb95) na metrze sześc. względem wyników z ubiegłego weekendu. Kosztują one odpowiednio 3671 i 3560 zł/m sześc. Co się tyczy olejów opałowego i napędowego – nie mamy tu do czynienia z większymi zmianami. Aktualnie paliwa te sprzedawane są w cenach 2324,4 i 3566 zł/m sześc.

Nie będzie zmian?

Prognozy cen paliw w detalu, jakie są według e-petrol.pl prawdopodobne na okres między 19 a 25 marca, nie różnią się znacząco od wyników z ubiegłego tygodnia. Dla Pb 98 oczekujemy poziomu cen 4,82-4,92 zł/l, a dla Pb 95 przewidujemy ulokowanie się średniej między 4,51 i 4,61 zł/l. W przypadku oleju napędowego oczekujemy średniej ceny z przedziału 4,45-4,54 zł/l. W cenach autogazu także nie będzie specjalnych różnic w porównaniu z dotychczasowymi wynikami i ceny tego paliwa wynieść mogą 1,96-2,02 zł/l.Zobacz komentarz wideoStabilizacja na rynku naftowym

W mijającym tygodniu zmienność cen ropy na rynkach naftowych była ograniczona. Notowania surowca na giełdzie w Londynie wahały się w okolicach poziomu 65 dolarów, pozostając od poniedziałku w wąskim paśmie 64,05-65,86 USD. Dzisiaj przed południem baryłka ropy Brent jest wyceniana na 65,22 USD.

Uwaga inwestorów w ostatnich dniach skupiała się na publikowanych statystykach i prognozach dotyczących rynku ropy. Energy Information Administration (EIA), statystyczne ramię amerykańskiego Departamentu Energii, przewiduje, że szybko rosnąca produkcja w USA może spowodować, iż już w drugim kwartale tego roku rynek naftowy będzie znowu zmagał się z problemem nadpodaży. Według publikowanych w tym tygodniu statystyk Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) już w styczniu tego roku, pierwszy raz od 7 miesięcy, odnotowano wzrost zapasów ropy w krajach OECD.

Wsparciem dla drogiej ropy są jednak ostatnie zmiany w administracji Donalda Trumpa, które mogą oznaczać zaostrzenie polityki wobec Iranu. Jeśli amerykański prezydent, który jasno komunikuje swoją negatywną ocenę porozumienia z Teheranem w sprawie ograniczenia programu nuklearnego, będzie dążył do jego zerwania, to notowania surowca mogą zyskiwać na wartości.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń 19-25 marca 2018:

Poniedziałek
•    Polska – produkcja przemysłowa

Środa
•    Polska – sprzedaż detaliczna
•    USA – decyzja ws. stóp procentowych
•    USA – indeks Chicago PMI

Czwartek
•    Strefa euro – indeks PMI dla przemysłu
•    Wielka Brytania – decyzja ws. stóp procentowych
•    USA – indeks PMI dla przemysłu

Piątek
•    USA – zamówienia w przemyśle
Program Partnerski ENERGIA PALIW

Pozostałe aktualności

Shell ogłosił wakacyjną promocję na tankowanie

Shell ogłosił wakacyjną promocję na tankowanie

Już od piątku 21 czerwca br. na stacjach Shell kierowcy mogą skorzystać z promocji, w ramach której można zaoszczędzić do 40 gr na litrze paliwa. Promocja trwa do połowy września i obowiązuje przez cały tydzień.

e-petrol.pl: początek wakacji – pożegnanie z obniżkami cen paliw

e-petrol.pl: początek wakacji – pożegnanie z obniżkami cen paliw

Kierowcom wybierającym się na wakacje w końcówce czerwca zalecamy zatankowanie do pełna, bowiem analiza zmian cen hurtowych u polskich producentów paliw nie napawa optymizmem. Benzyny i olej napędowy w hurcie drożeją w rafineriach nieprzerwanie od pierwszego tygodnia czerwca i zapewne w najbliższych dniach przełoży się to na koszty tankowania. Kierowcom pozostaje zatem wypatrywanie wakacyjnych promocji, a te już zaczynają się pojawiać.

Francuski parlament chce ‘’złotej akcji’’ w TotalEnergies

Francuski parlament chce ‘’złotej akcji’’ w TotalEnergies

Francuski Senat wzywa rząd do objęcia ‘’złotego’’ udziału w spółce TotalEnergies w celu uzyskania strategicznego weta w kwestiach związanych ze zmianami klimatycznymi i wszelkimi pomysłami firmy dotyczącymi przeniesienia działalności do USA.

Działy związane z gospodarką złożami kopalin przenoszone do Ministerstwa Przemysłu

Działy związane z gospodarką złożami kopalin przenoszone do Ministerstwa Przemysłu

Jeszcze w czerwcu rząd planuje przyjęcie rozporządzenia w sprawie przekształcenia Ministerstwa Przemysłu, którego celem będzie włączenie do tego resortu działów związanych z gospodarką złożami kopalin.

Nigeryjskie pole naftowe zamknięte po wycieku ropy

Nigeryjskie pole naftowe zamknięte po wycieku ropy

Wydobycie ropy na lądowym polu OML 29 w Nigerii zostało wstrzymane w ramach środków zapobiegawczych po wykryciu wycieku ropy na początku tego tygodnia, poinformował operator złoża Aiteo Eastern Exploration and Production Company (AEEPCO).

Schyłek europejskiego przemysłu petrochemicznego

Schyłek europejskiego przemysłu petrochemicznego

Wysokie koszty energii i produktów węglowodorowych powodują, że europejski przemysł petrochemiczny nie jest w stanie konkurować z resztą świata, uważa dyrektor generalny Ineos Group, Jim Ratcliffe, którego wypowiedź przytacza agencja Bloomberg.