e-petrol.pl: stabilna sytuacja na rynku krajowym

Jak napisaliśmy w naszym środowym komentarzu: „po kolejnych, drobnych obniżkach ceny paliw znalazły się na najniższych w tym roku poziomach”. Najbliższe dni nie powinny nam przynieść znaczącej zmiany w rynkowych nastrojach.

Zmiany na rynku globalnym w ostatnich dniach także nie były gwałtowne – jednak coraz częściej mówi się o możliwości powrotu nadpodaży na rynkach światowych, a takie sygnały zwykle działają prospadkowo na ceny surowca.

Jakie zmiany w polskich rafineriach?

Znaczącym zmianom w rafineriach w ostatnich dniach podlegały ceny benzyn w hurcie - które wzrosły o 48,5 (Pb98) i 65 zł (Pb95) na metrze sześc. względem wyników z ubiegłego weekendu. Kosztują one odpowiednio 3671 i 3560 zł/m sześc. Co się tyczy olejów opałowego i napędowego – nie mamy tu do czynienia z większymi zmianami. Aktualnie paliwa te sprzedawane są w cenach 2324,4 i 3566 zł/m sześc.

Nie będzie zmian?

Prognozy cen paliw w detalu, jakie są według e-petrol.pl prawdopodobne na okres między 19 a 25 marca, nie różnią się znacząco od wyników z ubiegłego tygodnia. Dla Pb 98 oczekujemy poziomu cen 4,82-4,92 zł/l, a dla Pb 95 przewidujemy ulokowanie się średniej między 4,51 i 4,61 zł/l. W przypadku oleju napędowego oczekujemy średniej ceny z przedziału 4,45-4,54 zł/l. W cenach autogazu także nie będzie specjalnych różnic w porównaniu z dotychczasowymi wynikami i ceny tego paliwa wynieść mogą 1,96-2,02 zł/l.



Zobacz komentarz wideo



Stabilizacja na rynku naftowym

W mijającym tygodniu zmienność cen ropy na rynkach naftowych była ograniczona. Notowania surowca na giełdzie w Londynie wahały się w okolicach poziomu 65 dolarów, pozostając od poniedziałku w wąskim paśmie 64,05-65,86 USD. Dzisiaj przed południem baryłka ropy Brent jest wyceniana na 65,22 USD.

Uwaga inwestorów w ostatnich dniach skupiała się na publikowanych statystykach i prognozach dotyczących rynku ropy. Energy Information Administration (EIA), statystyczne ramię amerykańskiego Departamentu Energii, przewiduje, że szybko rosnąca produkcja w USA może spowodować, iż już w drugim kwartale tego roku rynek naftowy będzie znowu zmagał się z problemem nadpodaży. Według publikowanych w tym tygodniu statystyk Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) już w styczniu tego roku, pierwszy raz od 7 miesięcy, odnotowano wzrost zapasów ropy w krajach OECD.

Wsparciem dla drogiej ropy są jednak ostatnie zmiany w administracji Donalda Trumpa, które mogą oznaczać zaostrzenie polityki wobec Iranu. Jeśli amerykański prezydent, który jasno komunikuje swoją negatywną ocenę porozumienia z Teheranem w sprawie ograniczenia programu nuklearnego, będzie dążył do jego zerwania, to notowania surowca mogą zyskiwać na wartości.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń 19-25 marca 2018:

Poniedziałek
•    Polska – produkcja przemysłowa

Środa
•    Polska – sprzedaż detaliczna
•    USA – decyzja ws. stóp procentowych
•    USA – indeks Chicago PMI

Czwartek
•    Strefa euro – indeks PMI dla przemysłu
•    Wielka Brytania – decyzja ws. stóp procentowych
•    USA – indeks PMI dla przemysłu

Piątek
•    USA – zamówienia w przemyśle
Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości

Pozostałe aktualności

Indie planują rozbudowę strategicznych rezerw ropy naftowej

Indie planują rozbudowę strategicznych rezerw ropy naftowej

Indie, trzeci największy importer ropy naftowej na świecie, rozważają budowę trzech nowych magazynów w celu zwiększenia strategicznych rezerw surowca – poinformował LR Jain, dyrektor generalny Indian Strategic Petroleum Reserve, w rozmowie z agencją Reutera.

Arabia Saudyjska i Indonezja zacieśniają współpracę energetyczną

Arabia Saudyjska i Indonezja zacieśniają współpracę energetyczną

Kraje zawarły wstępne porozumienia inwestycyjne o łącznej wartości 27 mld USD w sektorze ropy naftowej, petrochemii i alternatywnych źródeł energii – poinformowała agencja Reutera.

Ropa z Iranu ciągle płynie

Ropa z Iranu ciągle płynie

Iran kontynuuje eksport ropy naftowej w niezmienionych ilościach – poinformował minister ds. ropy naftowej Mohsen Paknejad, podkreślając, że Teheran nie odczuwa obaw związanych z dostawami surowca na rynki zagraniczne.

Vitol składa ofertę przejęcia Citgo Petroleum

Vitol składa ofertę przejęcia Citgo Petroleum

Grupa kierowana przez dom maklerski Vitol złożyła ofertę przejęcia amerykańskiej firmy Citgo Petroleum, należącej pośrednio do wenezuelskiego państwa, tuż przed końcem aukcji nadzorowanej przez sąd w stanie Delaware. Jak poinformowała agencja Reutera, oferta wpłynęła 2 lipca i może okazać się najwyższą spośród dotychczasowych.

Szantung zwiększa ulgi podatkowe na import oleju opałowego

Szantung zwiększa ulgi podatkowe na import oleju opałowego

Władze prowincji Szantung – najważniejszego ośrodka rafineryjnego Chin – podniosły ulgi podatkowe na import oleju opałowego (fuel oil) dla sześciu niezależnych rafinerii. Decyzja ma poprawić rentowność tzw. „czajników”, które zmagają się z niskimi marżami i słabym popytem na paliwa.

Wzrost zapasów ropy i benzyny w USA

Wzrost zapasów ropy i benzyny w USA

Zapasy ropy naftowej i benzyny w Stanach Zjednoczonych niespodziewanie wzrosły w ubiegłym tygodniu, natomiast rezerwy destylatów spadły – wynika z raportu Energy Information Administration (EIA).