e-petrol.pl: ceny paliw bez większych zmian

Ceny paliw na krajowych stacjach tankowania w przyszłym tygodniu powinny utrzymywać się na obecnie wyznaczonych poziomach. Pomimo tego, że krajowi producenci podnieśli w ostatnich dniach ceny benzyny i diesla w sprzedaży hurtowej, to jednak zwyżki te nie powinny przełożyć się na ceny paliw na stacjach.

Dobiegający do końca kolejny majowy tydzień przyniósł wzrosty cen u polskich producentów paliw.  Liderem podwyżek okazała się w tym tygodniu najpopularniejsza benzyna bezołowiowa 95. Średnia hurtowa cena oleju napędowego w rafineriach wynosi dziś 4255,30 zł netto, to o 1,17 proc. więcej, niż w piątek 9 maja 2014 r. Zwyżkom nie oparły się również ceny oleju napędowego za 1000 litrów diesla trzeba dziś zapłacić przeciętnie 4143,30 zł netto. W skali tygodnia jego cena wzrosła – 1,11 proc. czyli 45,60 zł na 1000 litrów.

Szansa na korekcyjne obniżki


Aktualnie zarówno hurtowe, jak i detaliczne ceny paliw kształtują się bardzo podobnie jak przed rokiem. Rok temu diesel w rafineriach był jedynie nieznacznie tańszy, niż obecnie, ale i tak jego cena u producentów, jak również na stacjach, była niższa od benzyny.  Z najnowszych prognoz e-petrol.pl dla hurtowego rynku paliw wynika, że do połowy przyszłego tygodnia rafinerie będą jedynie nieznacznie obniżać ceny swoich produktów. W Orlenie i Lotosie zarówno benzyny, jak i oleje będą mogły potanieć o maksymalnie kilka zł na 1000 litrów.

Na stacjach paliw mała korekta


W środowym monitoringu cen, prowadzonym przez portal e-petrol.pl, odnotowaliśmy kosmetyczne 2-3-groszowe zmiany w cennikach stacji paliw. Za litr benzyny 95 trzeba było w tym tygodniu zapłacić średnio 5,35 zł, podczas gdy diesel kosztował 5,31 zł/l. Jak zwykle najtaniej można było kupić autogaz – cena litra LPG w pierwszej połowie tygodnia wynosiła 2,49 zł.

Analiza e-petrol.pl na kolejny majowy tydzień przewiduje, że średnia cena benzyny 95 na polskich stacjach paliw powinna mieścić się w przedziale 5,31-5,38 zł za litr, a litr oleju napędowego powinien kosztować przeciętnie 5,26-5,35 zł. Z minimalną korektą cen mogą liczyć się także właściciele samochodów z instalacją gazową - za litr LPG kierowcy mogą płacić ok 2,50-2,56 zł. Obecnie cena autogazu stanowi 46,5 proc. średniej ceny najpopularniejszej „95”.

Brent blisko tegorocznych rekordów

W mijającym tygodniu na giełdzie naftowej w Londynie dominowały wzrosty. Od poniedziałku notowania surowca zyskiwały na wartości i z poziomu 107,28 USD, na którym zakończyły ubiegły tydzień, w czwartek wspięły się na tygodniowe maksimum na poziomie 110,60 USD. Piątkowa sesja przynosi próbę odreagowania i przed południem baryłka ropy Brent kosztowała około 109 dolarów.

Czynnikiem, który miał decydujący wpływ na nastroje na rynku naftowym w ostatnich dniach był rozwój wydarzeń na Ukrainie i związane z nim napięcie na linii Moskwa-Zachód. Obawy związane z możliwą eskalacją konfliktu na drugi plan zepchnęły słabsze od oczekiwań dane makroekonomiczne z Chin i USA. Inwestorzy zignorowali nawet optymistyczne doniesienia z Libii o przywróceniu produkcji na dwóch mniejszych polach naftowych. 

Temat Libii może jednak powrócić w przyszłym tygodniu i jeśli z tego ważnego dla Europy dostawcy surowca ropa zacznie faktycznie płynąć szerszym strumieniem, to na rynku naftowym w Londynie możemy zobaczyć korektę ostatnich wzrostów.


Oprac. Gabriela Kozan, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na  19-25 maja 2014 r.: 

Wtorek
Polska – produkcja przemysłowa

Środa 
Japonia  – bilans handlu zagranicznego
USA – protokół z posiedzenia FOMC

Czwartek
Chiny – indeks PMI dla przemysłu
Niemcy – indeksy PMI dla przemysłu i usług
Strefa euro - indeksy PMI dla przemysłu i usług
USA – indeks PMI dla przemysłu

Piątek
Niemcy - PKB
Niemcy – indeks instytutu Ifo
USA – sprzedaż nowych domów

Petroleum Ukraine 2024