e-petrol.pl: pożegnanie ze spadkami?

Kolejny tydzień spadków na stacjach przynosi zapewne wiele radości kierowcom. Równocześnie jednak rodzi się pytanie, czy taka sytuacja może potrwać jeszcze przez najbliższe dni, czy raczej jest to ostatni moment tankowania za mniejsze pieniądze.

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 6 – 10 maja 2013 r.

Ropa lokuje się w tej chwili na poziomach przekraczających 100 USD i nawet mimo braku silnych impulsów wzrostowych – nie powinna już stanowić wsparcia dla dalszych obniżek w naszym kraju.

Rafineryjne ceny mogą stanowić powód wzrostów 

Dzisiejsza cena średnia benzyny bezołowiowej 95 wyniosła 4200 zł/m sześc. – a więc mamy do czynienia ze wzrostem o blisko 50 zł od ostatniego tygodnia. W tym samym kierunku podążały również wyceny oleju napędowego – tu ruch był niemal 100-złotowy, a poziom cen (4230 zł/m sześc.) przekroczył pułap benzyny. Jeśli chodzi o olej opałowy, jego cena średnia to 2846 zł/m sześc – o około 50 zł ponad poziom z ostatniego weekendu. Widać więc wyraźnie, że szansa na obniżki cen jest nikła, bowiem w cennikach hurtowych ruch jest odwrotny…

Czy detal ruszy w górę?

Środowe notowanie cen detalicznych e-petrol.pl przyniosło spadki sięgające 13 gr na litrze dla paliw podstawowych. Niespodzianek dla kierowców jednak na razie więcej nie będzie. Prognozy na najbliższe dni wskazują na stabilizację. W przypadku cen benzyny bezołowiowej przedział, jakie się spodziewamy to 5,32-5,44 zł/l. Dla 98-ki z kolei przedział prognozowany to 5,55-5,67 zł/l. Jeśli chodzi o prognozę oleju napędowego, przedział powinien zamykać się wartościami 5,31-5,41 zł/l. Autogaz będzie zdecydowanie bardziej stabilny - ceny między 2,39 a 2,49 zł/l są tutaj najbardziej prawdopodobne.

Dane z USA wpłynęły na rynek

Ostatnie dni nie przynosiły rewolucyjnych danych z rynków światowych - wśród kluczowych impulsów wskazać należy przede wszystkim informacje o rezerwach ropy w USA - tu spodziewano się rekordowego poziomu ostatnich 80 lat. W ostatniej publikacji Departamentu Energii poziom wyniósł łącznie 395,5 mln baryłek. Drugą istotną publikacją w USA były dane o zasiłkach dla bezrobotnych, które wypadły znacznie lepiej niż się spodziewano.

W początkowej fazie tygodnia ponadto istotnym impulsem były dane o poziomie stóp procentowych w Unii Europejskiej. Dzięki obniżce stopy referencyjnej o 25 punktów bazowych w ubiegłym tygodniu ropa została nieco mocniej zastymulowana. Nie można także zbagatelizować ryzyka związanego z konfliktem syryjskim, który może napędzać obawy o stabilność całego regionu bliskowschodniego. Na razie jednak jego echo dla cen ropy na londyńskiej giełdzie nie jest przesadnie znaczące. Tydzień kończy się w rejonie 104 USD za baryłkę - o około dolara niżej, niż się rozpoczął.

Oprac. Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 13-17 maja 2013 r.: 

Poniedziałek
  • Chiny – sprzedaż detaliczna
  • USA - sprzedaż detaliczna 
Wtorek
  • Niemcy – indeks instytutu ZEW
Środa
  • USA - produkcja przemysłowa
  • USA - indeks NY Empire State
  • USA - inflacja bazowa PPI
  • strefa euro - PKB s.a.
Czwartek
  • USA - rozpoczęte budowy domów
  • USA - inflacja CPI
  • USA - indeks Fed Filadelfia
  • Japonia - PKB s.a.
Piątek
  • USA - indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board

Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes

Pozostałe aktualności

Węgierski rząd daje dystrybutorom paliw dwa tygodnie na obniżenie cen

Węgierski rząd daje dystrybutorom paliw dwa tygodnie na obniżenie cen

Władze w Budapeszcie już kilka dni temu komunikowały, że nie wykluczają interwencji dotyczącej cen paliw. W środę zażądały od sprzedawców detalicznych obniżenia cen paliw do średniej regionalnej. Firmy mają na to dwa tygodnie.

Oktan Energy rozbuduje infrastrukturę w swojej bazie

Oktan Energy rozbuduje infrastrukturę w swojej bazie

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie opublikował decyzję dotyczącą budowy rurociągów na terenie Bazy Oktan Energy w Szczecinie.

Unijne plany wodorowe potrzebują dotacji

Unijne plany wodorowe potrzebują dotacji

Kraje europejskie będą musiały zaoferować przedsiębiorstwom energetycznym dotacje i wsparcie regulacyjne w zakresie produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych, aby umożliwić przejście na czyste paliwa, stwierdzili w środę menedżerowie sektora energetycznego.

Dobre wyniki norweskiej firmy

Dobre wyniki norweskiej firmy

Equinor ogłosił wyniki za pierwszy kwartał 2024 roku. Skorygowany dochód operacyjny wyniósł 7,53 mld USD. Spółka osiągnęła 7,68 mld USD zysku operacyjnego, a zysk netto w wyniósł 2,67 mld USD.

OPEC oferuje Namibii pomoc w wydobyciu węglowodorów

OPEC oferuje Namibii pomoc w wydobyciu węglowodorów

Sekretarz Generalny OPEC obiecał Namibii wsparcie w zagospodarowaniu odkrywkowych złóż ropy naftowej, co można odczytać jako zaproszenie tego kraju do OPEC.

Forum Paliw Gazowych trwa w Warszawie

Forum Paliw Gazowych trwa w Warszawie

Forum Paliw Gazowych to wydarzenie, podczas którego spotykają się dystrybutorzy LPG, firmy logistyczne, producenci zbiorników, wyposażenia i armatury dla sektora paliw płynnych oraz przedstawiciele administracji.