e-petrol.pl: czy ceny mogą pójść w górę?

W tym tygodniu po raz pierwszy zobaczyliśmy na stacjach przeskok benzyny 95 ponad cenowy poziom oleju napędowego. Jakie są zatem dalsze rokowania dla cen w okresie „przedłużonej zimy” tego roku?

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 1-5 kwietnia 2013 r.

Dłuższy okres zimowy powoduje, że słyszymy o ograniczeniu popytu na niektóre paliwa – jak choćby autogaz. To spowodowało obniżenie jego cen. Nie można jednak stwierdzić, że ceny innych paliw na polskich stacjach będą spadać, a zanim skutki obniżek w hurcie dotrą na stacje - zdążymy zapłacić o kilka groszy na litrze więcej.

Solidny spadek benzyny

Polskie rafinerie pod koniec pierwszego tygodnia po Świętach Wielkanocnych notują bardzo duże spadki cen paliw podstawowych. Szczególnie istotnie widzimy to na przykładzie benzyny – gdzie spadek wyniósł 100 zł na metrze sześciennym. Dzisiejsza cena benzyny bezołowiowej 95 w hurcie to 4404 zł/m sześc. W przypadku diesla przed świętami cena wzrosła do 4397 zł/m sześc. – ale do dziś od tego czasu potaniał on o blisko 20 zł/m sześc. Olej opałowy w polskich rafineriach zmieniał swe ceny podobnie jak diesel – obecna cena średnia tego paliwa to 3051 zł/m sześc.  

Co zobaczymy na stacjach? 

Prognozy dla benzyny bezołowiowej 95 na przyszły tydzień są jednoznacznie zwyżkowe – ceny wyniosą prawdopodobnie 5,62 – 5,71 zł/l. 98-oktanowa odmiana tego paliwa ulokuje się prawdopodobnie w przedziale 5,86 - 5,99 zł/l.  Cały czas prawdopodobnie diesel będzie tańszy od Pb95 i jego cena średnia znajdzie się między 5,56 a 5,66 zł/l. Ceny średnie autogazu, podobnie jak w minionym tygodniu, zostaną między 2,52 a 2,61 zł/l.

Ropa na tegorocznych minimach

Notowania surowca na rynku naftowym w Londynie w tym tygodniu wyraźnie spadają. Ropa Brent w czwartek ustanowiła tegoroczne minimum na poziomie 105,29 USD.  W piątek przed południem baryłka surowca była wyceniana na 106,20 USD.

Spadając w okolice 105 dolarów notowania ropy Brent znalazły się na poziomie nienotowanym od listopada ubiegłego roku. Obserwowana w tym tygodniu przecena to efekt publikowanych w ostatnich dniach danych makroekonomicznych, które spowodowały, że odżyły obawy o kondycję globalnej gospodarki i perspektywy przyszłego popytu na ropę.

Inwestorów na rynku naftowym rozczarowały głównie dane z USA – mocny spadek indeksu ISM dla przemysłu, obrazującego kondycję sektora wytwórczego za oceanem, informacje o sytuacji na tamtejszym rynku pracy, które nie wskazują na ożywienie oraz wzrost zapasów ropy w USA do poziomów nienotowanych od przeszło 20 lat. Nastrojów nie poprawiły też dane  ze strefy euro – indeksy PMI zarówno dla przemysłu, jak i usług utrzymują się poniżej kluczowego poziomu 50 punktów, co oznacza spadek aktywności. 

Gorsze perspektywy po stronie popytu, przy braku wyraźnych zagrożeń dla podaży surowca, przekładają się na spadek notowań ropy Brent. Na niekorzyść strony popytowej przemawia dodatkowo sezon przestojów remontowych w europejskich rafineriach, który wpływa na bezpośrednie ograniczenie zapotrzebowania na surowiec.

Oprac. Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 8-14 kwietnia 2013 r.: 


Poniedziałek 
Niemcy – produkcja przemysłowa
Wtorek
Chiny – inflacja
Środa
Chiny – bilans handlu zagranicznego
Polska – decyzja ws. stóp procentowych
USA – protokół z posiedzenia FOMC
Czwartek
Niemcy - inflacja
Piątek
USA – inflacja
USA – indeks Uniwersytetu Michigan


Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Inwestycje w czeskiej rafinerii Orlenu

Inwestycje w czeskiej rafinerii Orlenu

Unipetrol z Grupy Orlen buduje instalację odzysku ciepła w zakładzie produkcyjnym w Kralupach nad Wełtawą.

Kazachstan przedłuża zakaz eksportu

Kazachstan przedłuża zakaz eksportu

Zakaz eksportu paliw z Kazachstanu transportem drogowym został przedłużony o kolejne sześć miesięcy.

Aktywa Lukoila w Bułgarii mogą zostać sprzedane

Aktywa Lukoila w Bułgarii mogą zostać sprzedane

Lukoil dokona przeglądu swojej strategii dotyczącej rafinerii w Burgas i innych aktywów w Bułgarii i możliwe, że finalnie wystawi je na sprzedaż.

USA nie skorzystają na niskich cenach ropy

USA nie skorzystają na niskich cenach ropy

Z przyczyn technicznych władze USA mogą nie być w stanie w pełni wykorzystać spadających cen surowców w celu uzupełnienia wyczerpanych rezerw – podała agencja Bloomberg.

Nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

W poniedziałek dotychczasowy wiceminister klimatu Adam Gibourge-Czetwertyński został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Jak uzyskać dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur?

Jak uzyskać dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur?

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zapraszają na ogólnopolski cykl spotkań on-line mający przybliżyć główne założenia KSeF mikroprzedsiębiorcom. Ministerstwo zachęca, aby zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i przetestować jego możliwości.