Zapowiada się spokojny tydzień na rynku paliw

Patrząc na sytuację na rynku paliw można dojść do wniosku, że początek przyszłego tygodnia będzie dość spokojny, jakaś nowa tendencja może pojawić się w kolejnych dniach. To powinno owocować stagnacją również na polskim rynku. Całkiem spore umocnienie złotego do dolara w ostatnich dniach może nawet za chwilę przenieść się na niższe ceny w hurcie Polsce - pod warunkiem, że rynek naftowy niczym nie zaskoczy.


Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w dniach 28 stycznia – 1 lutego 2008

Serial pod tytułem "kłopoty gospodarki amerykańskiej" trwa i cały czas przekłada się na notowania cen ropy naftowej. W tym tygodniu uwagę widzów skupiała też kolejna część cyklu "obrady OPEC", choć akurat tym razem wszyscy się domyślali, że niewiele się w niej wydarzy. Ekscytująca informacja z tzw. wielkiego świata dotarła do nas w tym tygodniu za pośrednictwem plotkarskich serwisów internetowych: ponoć gwiazda światowej muzyki (powiedzmy sobie - nieco przebrzmiała...) Britney Spears rozważa przeprowadzkę do Polski i chce zamieszkać w budowanym we Wrocławiu super-wieżowcu Sky Tower! Nie wiadomo na ile to prawda, jednak musimy uprzedzić gwiazdę, że w Polsce za paliwo zapłaci więcej niż w USA (w liczbach bezwzględnych, nie bierzemy pod uwagę zarobków ani parametrów spalania samochodów). Chcemy też poinformować Britney i jej polskich fanów, że w najbliższych dniach ceny na stacjach tankowania w naszym kraju nie powinny ulec większym zmianom od tych poziomów, które e-petrol.pl odnotował w tym tygodniu.

Niewielkie wahania cen ropy

Cena baryłki ropy naftowej Brent na giełdzie londyńskiej w tym tygodniu poruszała się ogólnie w przedziale 89-92,5 USD. Najważniejsze czynniki, jakie decydowały o tym ruchu, to doniesienia o ogólnej sytuacji gospodarczej na świecie. Nastroje inwestorów i ich ocena stanu rynku amerykańskiego i rynków powiązanych miały swoje odbicie w notowaniach surowca. Amerykański Fed, zgodnie z oczekiwaniami, obniżył w tym tygodniu stopy procentowe o 50 pkt. procentowych i był to drugi taki ruch w ostatnich dwóch tygodniach. Posunięcia te mają na celu poprawę sytuacji zmagającej się z kryzysem największej gospodarki świata. Jednak one same w sobie, nawet w połączeniu z wcześniejszymi planami polityków wprowadzenia ulg kredytowych, nie wystarczą, by kompletnie rozwiać obawy o ewentualną recesję. Teraz czekamy jeszcze na piątkowy raport o bezrobociu w USA za styczeń. Jeżeli odczyt tych danych będzie słaby, wtedy cena ropy naftowej może wrócić z powrotem do 90 USD za baryłkę Brenta w Londynie, a może i jeszcze niżej. Klucz trzymają w tej chwili nadal informacje makroekonomiczne.

OPEC nie zmienia limitów

Wg wstępnych informacji dochodzących ze spotkania OPEC w momencie gdy piszemy te słowa, zgodnie z przewidywaniami kartel nie zmienił poziomów wydobycia. Ceny nie powinny na to zareagować w jakiś bardziej zdecydowany sposób - tego się spodziewano.

W skali piątek-czwartek minimalne zmiany dotyczyły cen paliw w hurcie w Europie Zachodniej. W przypadku zarówno benzyn jak i oleju napędowego były to ruchy w dół o niecały jeden procent. W trakcie omawianego okresu oczywiście obserwowaliśmy zmiany w dół i w górę, jednak ostatecznie one się prawie idealnie zrównoważyły. Ważny dla poziomów cen paliw w Polsce jest też kurs złotego do dolara. Na początku tygodnia był on na poziomie około 2,45-46, w piątek spadł w okolice 2,42. To umocnienie zdejmuje część presji z cen paliw na polskim rynku, jeśli do tego w nadchodzących dniach dołożyłoby się uspokojenie w notowaniach ropy i paliw, wtedy w Polsce znów wróciłyby do notowań minusy.

Spokojny tydzień w polskich rafineriach

Ostatni tydzień stycznia 2008 przyniósł lekką korektę cen paliw w polskich rafineriach. Podwyżki miały miejsce zarówno w PKN Orlen jak i Grupie Lotos. Łącznie na przestrzeni ostatniego tygodnia paliwa podrożały średnio o ok. 28-34 zł netto na 1000 litrów. Dziś średnia hurtowa cena benzyny bezołowiowej 95 wynosi 3232 zł, a oleju napędowego 2966 zł netto za metr sześcienny (1000 l.). Pomimo wprowadzanych w rafineriach zmian na podobnym poziomie utrzymuje się cena oleju opałowego, za który średnio jego nabywcy hurtowi muszą zapłacić 2120 zł netto.

Z uwagi na niewielkie zmiany cen paliw na rynku międzynarodowym w ostatnich dniach polscy producenci od soboty mogą zdecydować się na wprowadzenie niewielkiej korekty w swoich cennikach. W PKN Orlen możliwe są jeszcze drobne korekty cen w górę 1-4 zł, rafineria gdańska prawdopodobnie już od jutra zacznie obniżać ceny produkowanych przez siebie paliw. Benzyny i olej opałowy z Grupy Lotos powinny potanieć o 7 zł, a olej napędowy o 9 zł netto na 1000 litrów. Prognozy e-petrol.pl na kolejne dni wskazują, że od wtorku można liczyć na dalsze spadki cen, których skala wyniesie od ok. 4-10 zł w zależności od gatunku i producenta.

Czeka nas stabilizacja cen

W sprzedaży detalicznej w tym tygodniu po raz kolejny odnotowaliśmy obniżki, choć są niewielkie, bo w porównaniu z ubiegłym tygodniem ceny spadły zaledwie o 4-2 grosze, to kierowców powinna cieszyć systematyczność, z jaką właściciele stacji dokonują zmian na pylonach. Warto odnotować, że po raz pierwszy w ostatnich tygodniach średnia cena oleju napędowego w kraju spadła poniżej granicy 4 zł za litr. W nadchodzącym tygodniu powinniśmy przygotować się na stabilizację cen na obecnym poziomie ( średnio ok. 4,25 zł za benzynę, 3,99 zł za diesel i 2,27 zł za litr LPG).

Inspektorzy zbadali jakość paliw

W czwartek opublikowano wyniki badań jakości paliw wykonanych w 2007 roku przez Inspekcję Handlową. W porównaniu z 2006 r. jakość tankowanej benzyny i oleju napędowego się poprawia – w tym roku inspektorzy zaledwie w 1,7 proc. przypadków inspektorzy stwierdzili niezgodność z normą. W 2007 r. po raz pierwszy zbadano jakość autogazu – w tym przypadku wyniki nie są zadowalające blisko 8 proc. stacji sprzedawało LPG niespełniające norm jakościowych, dlatego kontrolerzy Inspekcji Handlowej zapowiadają, że w kolejnej edycji badań szczególnie wezmą pod lupę autogaz.

Opracowanie:
Gabriela Kozan
Szymon Araszkiewicz
Elektroniczny Rynek Paliw e-petrol.pl

Pozostałe aktualności

Zaczynają się pojawiać limity tankowania

Zaczynają się pojawiać limity tankowania

Rekordowo niskie ceny paliw na polskich stacjach napędzają popyt zarówno wewnętrzny jak i ze strony kierowców z ościennych państw. Wzmożone zainteresowanie zakupem paliw sprawiło, że na niektórych stacjach zaczęły się pojawiać limity tankowania, szczególnie diesla.

Zakaz eksportu zaskoczył tankowce

Zakaz eksportu zaskoczył tankowce

Po decyzji Federacji Rosyjskiej o zaprzestaniu eksportu produktów naftowych, dwadzieścia tankowców zostało zmuszonych aby stać bezczynnie w rosyjskich portach z powodu braku możliwości przewozu paliw.

Pościg za złodziejem paliwa

Pościg za złodziejem paliwa

Komenda Miejska Policji w Olsztynie poinformowała, że po pościgu przeprowadzonym przez nidzickich policjantów, zatrzymano 57-latka, który jest podejrzany o serię kradzieży paliwa ze stacji benzynowych na terenie gmin Nidzica i Olsztynek.

Rząd francuski poprosi przemysł paliwowy o sprzedaż bez marży

Rząd francuski poprosi przemysł paliwowy o sprzedaż bez marży

Rząd francuski zwróci się do przemysłu paliwowego o sprzedaż paliw po kosztach, aby złagodzić wpływ wyższych cen ropy na konsumentów końcowych, powiedział prezydent Emmanuel Macron.

Kraje naftowe i gazowe powinny dzielić się z państwami rozwijającymi się

Kraje naftowe i gazowe powinny dzielić się z państwami rozwijającymi się

Jak napisał ‘’The Guardian’’, część dochodów z ropy naftowej osiąganych przez największe kraje produkujące powinna zostać przeznaczona na pomoc krajom rozwijającym się. Opinię tę wyraził Gordon Brown, były premier Wielkiej Brytanii.

Wybuch rafinerii w Iranie, są ofiary w ludziach

Wybuch rafinerii w Iranie, są ofiary w ludziach

Agencja informacyjna IRNA podała, że w wyniku wycieku gazu doszło do potężnej eksplozji w rafinerii ropy naftowej Serakhs w prowincji Razavi Khorasan we wschodnim Iranie.