e-petrol.pl: majówka nie zrujnuje portfeli kierowców

Przecena na stacjach paliw nie hamuje i w mijającym tygodniu notujemy dalszy spadek detalicznych cen benzyn i oleju napędowego. Do tego wiele sieci oferuje specjalne rabaty, które dodatkowo obniżają koszty tankowania. Na horyzoncie nie ma też oznak zmiany tendencji korzystnej dla kierowców, bo ropa naftowa cały czas jest tania, a złotówka pozostaje mocna w relacji do amerykańskiego dolara.

Średnie detaliczne ceny paliw są na najniższym poziomie od rosyjskiej agresji na Ukrainę, a tegoroczne wyjazdy na majówkę będą wyraźnie tańsze niż przed rokiem, bo cena litra 95-oktanowej benzyny jest niższa aż o 84 grosze, a diesla o 80 groszy.

W hurcie bez dużych zmian

W cennikach rafinerii w ostatnich dniach nie obserwowaliśmy dużych zmian i aktualne poziomy notowań tylko nieznacznie różnią się od tych z końca ubiegłego tygodnia. Metr sześcienny 95-oktanowej benzyny jest dzisiaj wyceniany średnio na 4476,20 zł. Diesel w cennikach producentów kosztuje średnio 4517,40 zł za 1 000 litrów.

Na stacjach znowu taniej

Ostatni tydzień kwietnia przyniósł kontynuację obniżek na stacjach. Benzyna bezołowiowa 95 i olej napędowy potaniały o 6 groszy na litrze i kosztują odpowiednio 5,82 zł/ i 5,89 zł/l. Cena autogazu spadła o 5 groszy, do poziomu 2,99 zł/l i pierwszy raz od października ubiegłego roku tankowanie LPG kosztuje mniej niż 3 złote za litr paliwa. Skala przeceny na stacjach jest duża, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę obowiązujące obecnie w wielu sieciach specjalne promocje cenowe, które powodują, że realne koszty tankowania mogą być niższe nawet o 50 groszy na litrze w przypadku paliw podstawowych. 

Na początku maja sytuacja na rynku paliw nie powinna ulec zmianie i można liczyć na dalszy ciąg przeceny. Prognozowane przez e-petrol.pl na przyszły tydzień (4-11 maja) przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 5,76-5,88 zł/l dla benzyny E10, dla diesla 5,81-5,93 zł/l a dla autogazu 2,92-2,98 zł/l.



Nastroje wyraźnie spadkowe

Rynek ropy naftowej znajduje się obecnie pod silną presją – ceny surowca spadają w najszybszym miesięcznym tempie od ponad trzech lat. Głównym czynnikiem pogarszającym nastroje jest przedłużający się globalny konflikt handlowy, który przekłada się na osłabienie aktywności gospodarczej i obniżenie prognoz dla światowego popytu na paliwa. Szczególne obawy budzi sytuacja w Chinach, gdzie wskaźnik aktywności przemysłowej w kwietniu zanotował najsilniejszy spadek od 16 miesięcy. Dla rynku ropy oznacza to potencjalnie słabszy popyt ze strony drugiej największej gospodarki świata.

Dodatkowo, na rynku pojawiły się spekulacje dotyczące możliwego zwiększenia wydobycia przez kraje OPEC+ już drugi miesiąc z rzędu. Ewentualna decyzja o przyspieszeniu tempa zwiększania produkcji mogłaby pogłębić problem nadpodaży i dodatkowo osłabić notowania surowca. Według banku Barclays, strategia grupy może doprowadzić do nadwyżki na poziomie 1 miliona baryłek dziennie jeszcze w tym roku - podał dzisiaj Reuters.

Wydarzeniem o sporym lokalnym znaczeniu było w poniedziałek wstrzymanie pracy kilku hiszpańskich rafinerii, w tym obu zakładów należących do firmy Moeve. Przyczyną była rozległa przerwa w dostawie energii elektrycznej na Półwyspie Iberyjskim. Choć to zdarzenie ma charakter tymczasowy, dodatkowo potwierdza niestabilność rynku i ryzyka związane z zakłóceniami w infrastrukturze przetwórczej.

Presja cenowa uderza również w producentów. Szczególnie widoczne jest to w sektorze ropy łupkowej w Stanach Zjednoczonych, gdzie spadające ceny surowca i rosnące koszty operacyjne skłoniły wielu prywatnych operatorów do ograniczenia liczby odwiertów. Amerykańska EIA i Międzynarodowa Agencja Energetyczna zrewidowały w dół swoje prognozy wzrostu produkcji na 2025 rok, wskazując jednocześnie na spadek globalnego zapotrzebowania na ropę do najniższego poziomu od pięciu lat.

Prognozy cenowe, takie jak obniżka wyceny ropy Brent przez bank Barclays do poziomu 70 USD za baryłkę, wskazują, że inwestorzy nie spodziewają się szybkiego odbicia.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń 5 - 11 maja 2025:

Poniedziałek
  • Wlk. Brytania - Majowe Święto Bankowe - dzień wolny
  • USA - raport ISM dla usług
Wtorek
  • Strefa Euro - indeks PMI dla usług 
  • Wlk. Brytania - indeks PMI dla usług
  • USA - bilans handlu zagranicznego 
Środa
  • Niemcy - zamówienia w przemyśle
  • Strefa Euro - sprzedaż detaliczna
  • USA - decyzja FOMC ws. stóp procentowych
Czwartek
  • Niemcy - bilans handlu zagranicznego
  • Niemcy - produkcja przemysłowa
Piątek
  • Chiny - bilans handlu zagranicznego 
Sobota
  • Chiny - inflacja
Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości

Pozostałe aktualności

Indie planują rozbudowę strategicznych rezerw ropy naftowej

Indie planują rozbudowę strategicznych rezerw ropy naftowej

Indie, trzeci największy importer ropy naftowej na świecie, rozważają budowę trzech nowych magazynów w celu zwiększenia strategicznych rezerw surowca – poinformował LR Jain, dyrektor generalny Indian Strategic Petroleum Reserve, w rozmowie z agencją Reutera.

Arabia Saudyjska i Indonezja zacieśniają współpracę energetyczną

Arabia Saudyjska i Indonezja zacieśniają współpracę energetyczną

Kraje zawarły wstępne porozumienia inwestycyjne o łącznej wartości 27 mld USD w sektorze ropy naftowej, petrochemii i alternatywnych źródeł energii – poinformowała agencja Reutera.

Ropa z Iranu ciągle płynie

Ropa z Iranu ciągle płynie

Iran kontynuuje eksport ropy naftowej w niezmienionych ilościach – poinformował minister ds. ropy naftowej Mohsen Paknejad, podkreślając, że Teheran nie odczuwa obaw związanych z dostawami surowca na rynki zagraniczne.

Vitol składa ofertę przejęcia Citgo Petroleum

Vitol składa ofertę przejęcia Citgo Petroleum

Grupa kierowana przez dom maklerski Vitol złożyła ofertę przejęcia amerykańskiej firmy Citgo Petroleum, należącej pośrednio do wenezuelskiego państwa, tuż przed końcem aukcji nadzorowanej przez sąd w stanie Delaware. Jak poinformowała agencja Reutera, oferta wpłynęła 2 lipca i może okazać się najwyższą spośród dotychczasowych.

Szantung zwiększa ulgi podatkowe na import oleju opałowego

Szantung zwiększa ulgi podatkowe na import oleju opałowego

Władze prowincji Szantung – najważniejszego ośrodka rafineryjnego Chin – podniosły ulgi podatkowe na import oleju opałowego (fuel oil) dla sześciu niezależnych rafinerii. Decyzja ma poprawić rentowność tzw. „czajników”, które zmagają się z niskimi marżami i słabym popytem na paliwa.

Wzrost zapasów ropy i benzyny w USA

Wzrost zapasów ropy i benzyny w USA

Zapasy ropy naftowej i benzyny w Stanach Zjednoczonych niespodziewanie wzrosły w ubiegłym tygodniu, natomiast rezerwy destylatów spadły – wynika z raportu Energy Information Administration (EIA).