e-petrol.pl: przecena na stacjach hamuje

Ostatnie dni nie przyniosły dużych zmian w kosztach tankowania w Polsce. Na przestrzeni tygodnia na stacjach zmieniła się jedynie cena 95-oktanowej benzyny, która potaniała o dwa grosze. Na światowych rynkach obserwowaliśmy wzrost cen ropy naftowej i chwilowe osłabienie złotówki w relacji do amerykańskiego dolara.

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach hamuje, ale nawet jeśli średnie ceny benzyny czy diesla nie spadły poniżej poziomu sześciu złotych, to i tak koszty tankowania są wyraźnie niższe niż przed rokiem, kiedy paliwa były droższe o 30-40 groszy, czy przed dwoma laty, kiedy średnia cena oleju napędowego przekraczała siedem złotych. Wyjątkiem jest autogaz, który w związku z odcięciem się od źródeł zaopatrzenia z Rosji, kosztuje o około 10 proc. więcej niż rok temu.

Diesel drożeje w rafineriach

Na hurtowym rynku paliw w mijającym tygodniu obserwowaliśmy różnice w kształtowaniu się notowań benzyny i oleju napędowego. Ta pierwsza taniała i jej 95-oktanowa odmiana w cennikach producentów kosztuje dzisiaj średnio 4705,80/metr sześcienny - to o 58 złotych mniej niż w ubiegły piątek. Drożał za to diesel, którego cena w tym samym okresie wzrosła o 76 złotych i wynosi aktualnie 5013,00 zł/metr sześcienny.

Stabilizacja w detalu

Sytuacja cenowa na stacjach na początku drugiej połowy lutego była stabilna. Tyle samo, co przed tygodniem, czyli 6,29 zł/l i 3,21 zł/l, kosztowały olej napędowy i autogaz. Dwugroszową obniżkę zanotowaliśmy jedynie w przypadku 95-oktanowej benzyny, której średnia cena spadła do poziomu 6,13 zł/l.

W najbliższych dniach sytuacja cenowa na stacjach benzynowych nie powinna się dynamicznie zmieniać, choć możliwy jest wzrost notowań diesla, który drożeje już na poziomie hurtowym. Prognoza e-petrol.pl dla detalicznego rynku paliw na koniec lutego zakłada następujące przedziały cenowe: 6,04-6,15 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 6,25-6,36 zł/l i dla autogazu 3,18-3,25 zł/l.



Świat słucha Donalda Trumpa

Dla rynków surowcowych w ostatnim czasie wydarzeniem największej wagi pozostaje "dyplomatyczny zamęt" wokół prób zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej. Wszystkie doniesienia z tym związane są skrupulatnie analizowane, a ostateczna wizja zakończenia wojny jest przez analityków wiązana z możliwością zniesienia sankcji i przywrócenia dostępności surowców z Rosji dla krajów stosujących ograniczenia w zakupach ropy. Podobne zmniejszenie "premii ryzyka" wiązane jest także z przygotowywanym zawieszeniem broni na obszarze Strefy Gazy.  

W tym tygodniu kolejny raz powrócił także temat działań OPEC+ odnośnie zwiększenia wydobycia. Według Bloomberga sugerowane jest przesunięcie terminu rozpoczęcia stopniowego zwiększania wydobycia. Ostateczna decyzja może zostać podjęta w nadchodzących tygodniach. Wydaje się, że czwarte już przesunięcie w czasie planów wznowienia produkcji ograniczonej od 2022 r., wynoszącej 120 tys. baryłek dziennie, stanowiłoby argument na rzecz przeceny w warunkach słabej podaży - docelowo na rynki ma wrócić łącznie 2,2 mln baryłek dziennie (wolumeny zwiększane comiesięcznie) do końca 2026 r. 

Wydarzeniem, które przez część tygodnia wzbudziło pewne obawy w Europie był atak dronowy na stację pomp Kropotkinskaja należącą do Konsorcjum Rurociągów Kaspijskich (CPC). CPC obsługuje rurociąg biegnący od wybrzeża Morza Kaspijskiego w północno-zachodnim Kazachstanie do portu Noworosyjsk nad Morzem Czarnym w Rosji i odpowiada za tranzyt 80 proc. kazachskiego eksportu ropy naftowej. Według oświadczeń strony kazachskiej, ropa naftowa ma swobodnie i bez ograniczeń płynąć rurociągiem CPC, jednak obawa o blokadę eksportu przez jakiś czas była realna.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 24 lutego - 2 marca 2025:

Poniedziałek
  • Niemcy - Indeks instytutu Ifo
  • Strefa Euro - Inflacja konsumencka fin.
Wtorek
  • Niemcy - Produkt Krajowy Brutto fin.
  • USA - Indeks cen domów S&P/Case-Shiller
  • USA - Indeks Fed z Richmond
  • USA - Indeks zaufania konsumentów - Conference Board
Środa
  • USA - Zamówienia na dobra bez środków trans. wst.
Czwartek
  • Strefa Euro - koniunktura gospodarcza
  • USA - Produkt Krajowy Brutto rew.
Piątek
  • Japonia - Produkcja przemysłowa wst.
Sobota
  • Chiny - Indeks NBS PMI dla przemysłu
  • Chiny - Indeks NBS PMI dla usług

Zautomatyzuj obowiązki podatkowe

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: po majówce bez cenowego szoku

e-petrol.pl: po majówce bez cenowego szoku

Choć promocje związane z długim weekendem dobiegły już końca, jednak kierowcy nie muszą martwić się o wyższe koszty tankowania w najbliższych dniach.

Orlen zwołał Zwyczajne Walne Zgromadzenie

Orlen zwołał Zwyczajne Walne Zgromadzenie

Spółka poinformowała o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia. Odbędzie się ono 5 czerwca 2025 r. o godzinie 11:00 w siedzibie Orlenu w Płocku.

MOL ze wzrostem na początku roku

MOL ze wzrostem na początku roku

Grupa MOL osiągnęła w I kwartale 2025 roku oczyszczoną EBITDA na poziomie 833 mln USD, co oznacza wzrost o 16 proc. w ujęciu rocznym – poinformowała spółka w prezentacji wynikowej. Prognoza na cały rok przewiduje przekroczenie 3 mld USD.

Kolejne miasto inwestuje w autobusy na wodór

Kolejne miasto inwestuje w autobusy na wodór

Cztery nowoczesne autobusy wodorowe wzbogacą flotę bielskiego Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. W czwartek podpisano umowę na ich dostawę z firmą Solaris Bus & Coach. Pojazdy, mierzące 12 metrów długości, mają zostać dostarczone do Bielska-Białej w ciągu 14 miesięcy.

ConocoPhillips i Suncor z lepszymi wynikami za I kwartał

ConocoPhillips i Suncor z lepszymi wynikami za I kwartał

Dwaj znaczący gracze na rynku energetycznym w Ameryce Północnej - ConocoPhillips i Suncor, opublikowali wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2025 roku, które dzięki wzrostowi produkcji i solidnemu popytowi na produkty rafinowane przewyższyły oczekiwania analityków.

Nigeria ustala ambitny cel zwiększenia wydobycia ropy

Nigeria ustala ambitny cel zwiększenia wydobycia ropy

Rząd Nigerii ogłosił nowy, ambitny cel produkcyjny dla krajowej spółki naftowej NNPC, zakładający osiągnięcie poziomu 2,5 miliona baryłek ropy dziennie do końca 2025 roku. To znaczne podniesienie wcześniejszego limitu, który wynosił 2 mln baryłek i został określony przez prezydenta.