e-petrol.pl: ceny na stacjach są niższe

Mija tydzień, w którym zapowiedzi możliwego procesu pokojowego na Ukrainie spowodowały wyraźne obniżenie cen surowca. Na polskich stacjach także widać było spadki, które odczuli kierowcy przy tankowaniu.

Wprawdzie informacje o działaniach prezydenta Trumpa mają na razie wstępny i niepewny charakter, jednak wydaje się zupełnie możliwe, że w razie doprowadzenia do zawieszenia działań wojennych ceny ropy i paliw będą ulegać dalszemu obniżaniu.

Polskie rafinerie z niewielkimi spadkami

Porównując bieżące ceny hurtowe paliw gotowych z wynikami z ostatniego weekendu widzimy niewielką przecenę dla benzyn i oleju opałowego. Zmiana na plus pojawia się w przypadku diesla. Benzyna 98-oktanowa wyceniana jest dzisiaj na 5182 zł/m sześc., a więc o 35 zł taniej niż w sobotę. Dla najpopularniejszej E10 obniżka w omawianym okresie wyniosła 13 zł, a średnia cena to 4764 zł/m sześc. Diesel, jako jedyne paliwo w tym czasie, nieco podrożał (o 14 zł) do poziomu 4937 zł/m sześc. Czterozłotowy spadek dotyczy natomiast oleju opałowego, który dzisiaj kosztuje 3620 zł/m sześc.

Prognozujemy stabilizację

W okresie między 17 i 23 lutego 2025 spodziewamy się dla benzyny Pb98 cen z przedziału 6,82-6,93 zł/l, a dla najpopularniejszej benzyny 95-oktanowej to 6,12-6,23 zł/l. W przypadku oleju napędowego przewidujemy natomiast ulokowanie się cen w przedziale 6,25-6,36 zł/l. Stabilna powinna także pozostawać cena autogazu, dla którego prognozujemy ceny z zakresu 3,18-3,25 zł/l.


Biały Dom wyznacza kierunki na rynku naftowym

Sytuacja na rynku naftowym cały czas uzależniona jest od decyzji podejmowanych przez nowego amerykańskiego prezydenta i jego administrację. W tym tygodniu najwięcej za baryłkę ropy Brent na giełdzie w Londynie płacono w trakcie wtorkowej sesji, kiedy jej cena przekroczyła poziom 77 dolarów. W czwartek cena surowca zanotowała lokalne minima poniżej 74,50 USD/bbl, a w piątkowe przedpołudnie ropa kosztuje ponad 75 dolarów.

W ostatnich dniach najpierw obserwowaliśmy wzrost cen, w reakcji na nowe amerykańskie sankcje wymierzone w dostawy irańskiej ropy. Argumentów za zwyżką dostarczały też informacje o kolejnych problemach z wydobyciem na największym norweskim złożu naftowym Johan Sverdrup.

Przed weekendem po wzrostach z pierwszej połowy tygodnia nie ma już jednak śladu, a impulsem do przeceny były informacje o rozpoczętych amerykańsko-rosyjskich rozmowach, których celem jest zakończenie konfliktu na Ukrainie. Dodatkowo obniżkę napędzały dane pokazujące wzrost rezerw surowca w USA.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 17-23 lutego 2025:

Poniedziałek
•    Japonia – PKB
•    Polska – inflacja bazowa

Wtorek
•    Niemcy – indeks instytutu ZEW

Środa
•    USA – protokół z posiedzenia FOMC

Czwartek
•    Chiny – decyzja ws. stóp procentowych
•    Niemcy – inflacja producencka
•    Polska – produkcja przemysłowa
•    USA – zmiana zapasów ropy i paliw

Piątek
•    Niemcy – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – indeks PMI dla przemysłu
Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości

Pozostałe aktualności

Indie planują rozbudowę strategicznych rezerw ropy naftowej

Indie planują rozbudowę strategicznych rezerw ropy naftowej

Indie, trzeci największy importer ropy naftowej na świecie, rozważają budowę trzech nowych magazynów w celu zwiększenia strategicznych rezerw surowca – poinformował LR Jain, dyrektor generalny Indian Strategic Petroleum Reserve, w rozmowie z agencją Reutera.

Arabia Saudyjska i Indonezja zacieśniają współpracę energetyczną

Arabia Saudyjska i Indonezja zacieśniają współpracę energetyczną

Kraje zawarły wstępne porozumienia inwestycyjne o łącznej wartości 27 mld USD w sektorze ropy naftowej, petrochemii i alternatywnych źródeł energii – poinformowała agencja Reutera.

Ropa z Iranu ciągle płynie

Ropa z Iranu ciągle płynie

Iran kontynuuje eksport ropy naftowej w niezmienionych ilościach – poinformował minister ds. ropy naftowej Mohsen Paknejad, podkreślając, że Teheran nie odczuwa obaw związanych z dostawami surowca na rynki zagraniczne.

Vitol składa ofertę przejęcia Citgo Petroleum

Vitol składa ofertę przejęcia Citgo Petroleum

Grupa kierowana przez dom maklerski Vitol złożyła ofertę przejęcia amerykańskiej firmy Citgo Petroleum, należącej pośrednio do wenezuelskiego państwa, tuż przed końcem aukcji nadzorowanej przez sąd w stanie Delaware. Jak poinformowała agencja Reutera, oferta wpłynęła 2 lipca i może okazać się najwyższą spośród dotychczasowych.

Szantung zwiększa ulgi podatkowe na import oleju opałowego

Szantung zwiększa ulgi podatkowe na import oleju opałowego

Władze prowincji Szantung – najważniejszego ośrodka rafineryjnego Chin – podniosły ulgi podatkowe na import oleju opałowego (fuel oil) dla sześciu niezależnych rafinerii. Decyzja ma poprawić rentowność tzw. „czajników”, które zmagają się z niskimi marżami i słabym popytem na paliwa.

Wzrost zapasów ropy i benzyny w USA

Wzrost zapasów ropy i benzyny w USA

Zapasy ropy naftowej i benzyny w Stanach Zjednoczonych niespodziewanie wzrosły w ubiegłym tygodniu, natomiast rezerwy destylatów spadły – wynika z raportu Energy Information Administration (EIA).